AK Parti’de 5 bakan liste dışı: Mehmet Şimşek de yok!

AK Parti’de beş bakan liste dışı bırakıldı. AB Bakanı Ömer Çelik, Bilim Sanayi Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Maliye Bakanı Naci Ağbal AK Parti listelerinde yer almadı. Ayrıca Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de liste dışı bırakıldı.

AK Parti'de 5 bakan liste dışı: Mehmet şimşek de yok!
AK Parti’de 5 bakan liste dışı: Mehmet Şimşek de yok!

AK Parti’nin YSK’ya sunduğu milletvekili aday listesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, Enerji Bakanı Berat Albayrak İstanbul 1. Bölge 1. Sıradan aday gösterildi.

Ancak Albayrak’ın milletvekili listesine dahil edilmesi, “eğer Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı seçilirse, Albayrak Bakan olmayacak mı?” Sorusunu akıllara getirdi.


Son Anayasa değişikliği ile getirilen yeniliklerden biri de, Cumhurbaşkanı’nın yeni dönemde atayacağı bakanların vekil olmamalarını içeriyor.  Eğer Berat Albayrak, bakan olursa, vekillikten istifa etmesi gerekecek.

Beş bakan AK Parti milletvekili aday listesinde yer almadı

AK Parti’nin YSK’ya sunduğu milletvekili listesinin süprizi, beş bakanın listede isimlerinin olmamasıydı.  Bunlardan en çok göze çarpanı ise Mehmet Şimşek. Şimşek’in milletvekili listesine konulmaması “bakanlık yolu açıldı” yorumlarına neden oldu.


AK Parti listesinde, son kabinede yeralan Ekonomi alanındaki bakanlardan hiçbirinin yer almaması da dikkat çekici bulundu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü YSK’ya sunulan AK Parti milletvekili listesinde yeralmadılar.

Yine listede adı bulunmayan bir diğer bakan ise, AB Bakanı Ömer Çelik.

Seçim bölgeleri değişti


Kabinede bazı bakanların seçim bölgesi değişti. Çalışma Bakanı Sarıeroğlu Ankara’dan Adana’ya, İçişleri Bakanı Soylu Trabzon’dan İstanbul’a kaydırıldı. Enerji Bakanı Berat Albayrak (İstanbul) Adalet Bakanı Abdülhamit Gül (G.Antep), Aile Bakanı Fatma Betül Kaya (İstanbul), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu (İstanbul), Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu (Adana), Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki (Kayseri), Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu (Antalya), Spor Bakanı Osman Aşkın Bak (Rize),Tarım Bakanı Eşref Fakıbaba (Ş.Urfa), Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi (Malatya), Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan (Mersin), Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş (İstanbul), MEB İsmet Yılmaz (Sivas), MSB Nurettin Canikli (İstanbul), Orman-Su Bakanı Veysel Eroğlu (Afyon), Sağlık Bakanı Ahmet Demircan (Samsun), Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan (Kars) aday gösterildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili adayları tam liste


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.