Meral Akşener’den AK Parti’ye seçim rüşveti eleştirisi

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AK Parti’nin seçim arifesinde 12 milyon emekliye Ramazan ve Kurban bayramları öncesi 1000’er lira ikramiye ödeneceği kararını “seçim rüşveti” olarak nitelendirdi. “Madem imkan vardı, yıllardır bu haktan neden mahrum bıraktınız?” dedi.

Meral Akşener AK Parti emekliye ikramiye seçim rüşveti

Başbakan Binali Yıldırım’ın 24 Haziran seçimleri öncesi açıkladığı ekonomik paketi değerlendiren Akşener, daha önce muhalefet partilerince gündemine getirilen ’emeklilere ikramiye’ uygulaması için Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanların, “Ekonomiyi çökertir, gerçekçi değil” sözlerini hatırlattı. Seçime 55 gün kala açıklanan paketin tamamen seçim yatırımı olduğunu savunan Akşener şöyle konuştu:

Hani hayaldi?

2015 seçimlerinde muhalefet partilerinin vaatleri arasında yer alan emekliye ikramiye için hükümetten yapılan değerlendirmelerde ‘bunun bir hayal olduğu’ vurgusu yapılmıştı. Dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek o günlerde, ‘Bekara karı boşamak kolay. Bütçe açığını yüzde 70 artırır. Gerçekçi değil, ekonomiyi çökertir’ dediği uygulama bugün hükümet tarafından bir seçim yatırımı olarak gündeme getiriliyor.


Seçim rüşveti

Emeklilerimiz bunu hak ediyor. Madem imkan vardı, yıllardır bu haktan neden mahrum bıraktınız? Neden bu hakkı, hak olarak teslim etmeyip, bir seçim rüşveti gibi sunuyorsunuz. Türkiye’nin bu imkanı varken, vatandaşın sırtındaki vergi, ceza, prim borçlarını hafifletmek için İyi Parti’den korkmanız mı gerekiyordu?”


Yeterli değil!

Akşener, emeklilere vaat edilenlerin yeterli olmadığının altını çizerek, “İyi Parti’nin emeklilerimize, çiftçimize, tüccarımıza, vergi ve ceza yükü altında ezilen vatandaşlarımıza sunacağı imkanları, teslim edeceği hakları duymak için bekleyin. Nasıl oluyormuş göreceksiniz” dedi. Akşener hükümete şu soruları yöneltti:

Gerekeni İyi Parti yapacak

“Üniversitelerden atılan binlerce öğrencimizin okullarına yeniden kavuşabilmeleri, her seçimde kullanmaktan bıkmadığınız imar sorunlarını giderecek adımlar, mazot ve gübre fiyatlarıyla belini büktüğünüz; ekebilecekleri toprak verebilmek için, yaşlılarımızın bir derdine derman olan aylıklarını artırmak için İyi Parti’den korkmanız mı gerekiyordu? Yetmez. Türkiye’nin imkanı var, vatandaşımız hak ediyor. Gerekeni siz yapmadınız, 55 gün sonra biz yapacağız”

Emekliye Akşener zammı


İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk ise emekliye iki bayramda ikramiye kararının, “Emekliye Akşener zammı” olduğunu savunarak, “Dini bayramlarda emeklilere 1000 TL bayram ikramiyesi verilecek. Şaka değil, emin olun Meral Akşener ve İyi Parti’nin önlenemez yükselişi olmasa 24 milyarlık bu paket asla çıkmazdı. Meral hanım sözleşme ve mülakat saçmalığını da kaldıracak. Hadi bakalım” dedi.

Cumhur ittifakını şok eden 24 Haziran Anketi