CHP’li Özgür Özel’den Erdoğan’a: TV programlarıyla halkı kandıramazsın!

CHP’li Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üç televizyonun (Habertürk TV, Show TV ve Bloomberg HT) ortak yayın ile Muharrem İnce’nin iddialarına cevap vermesini değerlendirdi: Televizyon programları ile vatandaşı kandıramazsın! Biz dedik ki usulüne uygun başvuru yok. Siz dediniz gelin görün. Biz dedik heyet gelecek, görecekler.

CHP Özgür Özel Erdoğan TV programlarıyla halkı kandıramazsın!

“Televizyon programları ile vatandaşı kandıramazsın”

CHP’li Özel, “Cumhurbaşkanı Akhisar mitinginde bir açıklama yaptı. Dedi ki, ‘Belgelerin usulüne uygun olmadığını söylüyorlar. Bu akşam televizyonda açıklayacağım.’ Buradan sesleniyoruz. Ey Recep Tayyip Erdoğan, konuyu karıştırma. Meseleyi sulandırma. Kaçma. Ortada, sözünün arkasında dur. Biz dedik ki usulüne uygun başvuru yok. Siz dediniz gelin görün. Biz dedik heyet gelecek, görecekler.

Şimdi televizyonda anlatıyor. Biz televizyon programı izlemek istemiyoruz. Anlat millet dinlesin. Ama biz belgeleri görmek istiyoruz. Biz usulüne uygun dediğin başvuru dosyasını incelemek istiyoruz. Şimdi heyet ortaya çıkınca, tarafsız gözlemciler ortaya çıkınca meseleyi saptırmak ve televizyonda konuşmak doğru değil. Bir televizyon programında dosyaları getir, Muharrem İnce’yi çağır, İnce ile halkın karşısına geç. FETÖ iadesini tek başına yandaşlarının karşısında değil, Muharrem İnce’nin karşısında anlat. Başvurumuzu yaptık ve bekliyoruz. O dosyaları göreceğiz. Televizyon programı ile vatandaşı kandıramazsınız” diye konuştu.


Konuşma yapan İl Başkanı Semih Balaban, 24 Haziran seçimlerine kadar tüm milletvekili adayların ve partililerin gece-gündüz demeden çalışacaklarını belirterek, hedeflerinin Manisa’dan 5 milletvekili çıkarmak ve partinin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı yapmak olduğunu söyledi.

“Muharrem İnce karşısında sinirden ne yapacağını şaşırmış”

CHP’li Özgür Özel ise, AK Parti iktidarının milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimini erkene çekmesindeki amacın, muhalefeti hazırlıksız yakalamak olduğunu dile getirdi. CHP’li Özgür Özel, “Ülke, zor bir sürecin içinde. Bir baskın seçimle karşı karşıyayız.

Baskın seçimin bir tek gerekçesi var. İşler her geçen gün, bugünkü iktidar için kötüye gidiyordu. Yaklaşmakta olan ekonomik buhranı, dövizin dizginlenememesini, faizlerin Cumhurbaşkanı’nın bütün talimatlarına rağmen dizginlenememesini gördüler ve ileriye kalacak bir seçimin kendileri için çok zor olacağını düşünerek, kendi hesaplarına göre muhalefeti hazırlıksız yakalamaya çalıştılar.

Ama gelin görün ki karşı karşıya kaldıkları tablo, hazırlıksız olmasını bekledikleri muhalefetin; ittifaksa ittifak, seçim bildirgesiyse seçim bildirgesi, en etkili cumhurbaşkanı adaylarıyla halkın karşısına çıkmasıyla olmuştur. Bugün geldiğimiz noktada aylardır söylediğimiz bir şeyin gerçekleşmesinden duyduğumuz memnuniyeti ifade ediyoruz. ‘Öyle mi olur, böyle mi olur’ dediler.

“Kendi kendine övünen prompterların kahramanı”

Dedik ki her parti kendi adayını çıkaracak. Her parti kendi adayını çıkardı. Her parti kendi tabanını motive edecek adayı çıkaracak dedik, aynen öyle oldu. CHP’nin adayı ‘O mu olur bu mu olur’ dediler. En çıldırtacak adayı göstereceğiz dedik. Şimdi görüyoruz ki Muharrem İnce gündemi belirliyor ve Recep Tayyip Erdoğan bugüne kadar gündem belirlemek ile kendisini usta sayan, kendi kendine övünen o prompterların kahramanı şimdi camdan değil, candan konuşan CHP’nin adayının karşısında sinirden ne yapacağını şaşırmış. Kendisine karşı mizahı kullanan, kendisine karşı pozitif dil kullanan, şaşırtan bir adayın karşısında çılgına dönmüş, hangi aşağılayıcı cümle kullanacağını şaşırmıştır” diye konuştu.


Tatil planı yapanlar…

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 24 Haziran’da sonuçlanmayıp ikinci tura kalabileceğini ifade eden Özgür Özel, 8 Temmuz tarihinde yapılması beklenen ikinci tur için tatil planları yapan vatandaşlara çağrıda bulundu. CHP’li Özgür Özel, “Biz bu seçimin sonunda içinde bulunduğumuz ittifakın, geçen referandum sonuçlarının da ilerisinde bir sonuç alacağını ve diğer ittifaka fark atacağını görüyoruz.

Bütün kamuoyu araştırmaları gerek Manisa’da gerek Türkiye’de ‘Millet İttifakı’nın ‘Cumhur İttifakı’ndan çok sayıda milletvekili çıkaracağını ayrıca, parlamentoda geçen referandumda bu rejim değişikliğine ‘Evet’ diyen AK Parti ve MHP’nin karşısındaki partilerin çok yüksek bir parlamento çoğunluğunu sağlayacaklarını görüyoruz. Olursa 24 Haziran’da, olmazsa 8 Temmuz’da Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı seçileceğini görüyoruz. 24 Haziran ilk turdur. Gönül isterdik ki ilk turda olsun. Ama çoklu yarış ikinci tura kalabilir. Buradan tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum.

“8 Temmuz tarihi de 24 Haziran kadar önemli”

24 Haziran, belki daha önemli tarihin 8 Temmuz olduğunun altını çizmek istiyoruz. Tatil planlarını memlekete gitme planlarını, seçmen kütüğünün olduğu yerde 8 Temmuz’da olma planlarını herkes buna göre yapmalıdır. 24 Haziran’da tek adam rejimine ‘dur’ deyip, 8 Temmuz günü Cumhurbaşkanlığı makamına milletin adamını, halkın adayını Muharrem İnce’yi getirmek için hepimizin bu iki tarihte sandık başında olması çok önemlidir” dedi.

“Adalet Bakanlığı sus pus”

CHP’li Özgür Özel’in, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Fetullah Gülen’in Amerika’dan iadesinin hükümet tarafından usulüne uygun yapılmadığına yönelik iddialarıyla ilgili olarak 4 kişilik tarafsız bir heyet hazırladıklarını ve bu heyetin iade dosyalarını incelemek için Adalet Bakanlığı’na başvurmasına rağmen halen cevap gelmediğini ifade etti ve şöyle devam etti:

“Sayın Muharrem İnce, Fetullah Gülen’in Türkiye’ye getirilmesi konusunda iktidarın samimi davranmadığının altını çizmiş, bu konuda bilginin kendisine bizzat Amerikalı yetkililer tarafından ‘Usulune uygun talep etmediniz ki nasıl Fethullah Gülen’in size verelim’ ifadesinin altını çizmiş ve o usulüne uygun olmayan belgeler konusunda Türkiye kamuoyuna hükümeti şikayet etmiştir. ‘Bunların Fethullah Gülen’i talep ettikleri yoktur’ demiştir.


Buna karşılık Sayın Bekir Bozdağ, Sayın Cumhurbaşkanı adayımıza ‘Gel istediğin arkadaşların belgeleri incelesin’ demiştir. Bunun üzerine Barolar Birliği’nden talep ettiğimiz konu hakkındaki uluslararası deneyimi olan 2 uzman, 2 hukukçu milletvekili arkadaşımızdan oluşan 4 kişilik ekibi, Adalet Bakanlığı’na bildirdik. Yazılı olarak 25 Mayıs günü başvurduk. Dedik ki, ‘Önümüzdeki günlerde söylediğiniz tarih ve saatte, yerde ekibimiz gelecek. Fetullah Gülen’in iade dosyasının usulüne uyun yapılıp-yapılmadığını araştıracaktır.’ O günden bugüne Adalet Bakanı suspustur.”

Seçim anketi 24 Haziran oy oranları: AK Parti’de şok düşüş!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.