Seçim anketi 24 Haziran oy oranları: AK Parti’de şok düşüş!

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından yapılan 24 Haziran seçim anketi sonuçlarına göre; AK Parti’de ciddi bir düşüş gözleniyor. Beş farklı araştırmanın kıyaslamalı analizinin yer verildiği son seçim anketleri Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci tura kalacağını gösteriyor.

24 Haziran seçim anketi: AK Parti oy oranları iyi parti

24 Haziran seçimleri yaklaşırken İstanbul Ekonomi Araştırma yaptığı son seçim anketlerini yayınladı. Cumhurbaşkanlığı Seçimi için 12 Nisan, 25 Nisan, 6 Mayıs, 16 Mayıs ve 26 Mayıs tarihlerinde beş kıyaslamalı son seçim anketi sonuçları paylaşıldı. Milletvekili Genel Seçimi için ise 6 Mayıs, 16 Mayıs ve 26 Mayıs tarihlerini kıyaslamalı olarak veren üç analiz paylaşıldı.

24 Haziran seçim anketi bulguları:

1- Cumhurbaşkanlığı seçiminin kaç tur olacağının belirleyicisi Sayın Erdoğan’ın 1. tur oy oranı olacaktır. Nisan ayından beri süregelen trend Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. tura kalacağını göstermektedir.


2- Partilerin tek başlarına oy oranları ile ittifak oy oranları arasındaki farklar, siyasi birlikteliklerin hem pozitif hem de negatif yönlü oy geçişkenliklerine sebep olduğunu göstermektedir.

3- Meclis dağılımına bakıldığında, bugün itibariyle hiçbir parti veya ittifakın meclis çoğunluğunu sağlayamadığı görülmektedir.


İşte İstanbul Ekonomi Araştırma’nın “Nisan ve Mayıs aylarında yaptığımız, sonuncusu 26 Mayıs tarihli kamuoyu araştırmalarımızdan bazı sonuçları paylaşıyoruz” notuyla paylaştığı araştırma sonuçları…

Cumhurbaşkanlığı seçim anketi sonuçları:

24 haziran seçim anketi son anketler

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın yaptığı son seçim anketleri’ne göre, cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turdaki oyu yüzde 44.02 olarak çıktı. Diğer cumhurbaşkanı adaylarının oy oranları paylaşılmadı.

Milletvekili Genel Seçimi son seçim anketi sonuçları (İttifakların ve partilerin oy oranları)

Milletvekili seçimlerinde 25 Nisan, 6 Mayıs, 16 Mayıs ve 26 Mayıs tarihli son anketler AK Parti’de yüzde 53’ten yüzde 44,5 oy oranına kadar ciddi bir düşüş gözleniyor. Millet İttifakı’nda ise yüzde 34,2’den yüzde 40,5 oranına büyük bir yükseliş görünüyor. HDP’nin ise tüm sonuçlarda barajı geçtiği, özellikle son anket sonuçlarına göre yüzde 13,5 oy oranına yükseldiği görülüyor. Bu sonuçlar göre Meclis’te çoğunluğu sağlayan parti ya da ittifak çıkmıyor.

26 Mayıs tarihli son seçim anketi sonuçları partilerin oy oranları:

Tarih kıyaslamalı son seçim anketleri:

24 haziran seçim anketi son anketler


Künye: İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından haftalık bazda yapılan siyasi gündem araştırmaları kalibre edilmiş online anket yöntemiyle yapılmıştır. Kalibre edilmiş online anket, İstanbul Ekonomi Araştırma’nın 2 yıllık araştırma geliştirme çabaları sonunda geliştirdiği özgün metodolojisidir. İstanbul Ekonomi Araştırma’nın seçim anketi sonuçları 1500 kişilik bir örneklemin siyasi, coğrafi, yaş ve eğitim durumu parametreleri üzerinden yapılan kalibrasyonla Türkiye çapında temsili sonuçlarını, %95 güven aralığında %2.5 hata payı ile sunuyor.

Son anketler: Hangi aday yüzde kaç oy alıyor?