Son seçim anketleri: 24 Haziran’da hangi aday yüzde kaç oy alıyor?

SONAR ve Mediar araştırma şirketleri tarafından yapılan son seçim anketleri, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci tur oylamaya kalacağını gösteriyor. Peki hangi aday yüzde kaç oy alıyor? İşte Mediar ve SONAR’ın son seçim anketi…

Son seçim anketleri: 24 Haziran hangi aday yüzde kaç oy alıyor seçim anketi

24 Haziran son seçim anketleri

Mediar Seçim Anketi

Künye: 22-23 Mayıs 2018 tarihleri arasında, toplam nüfusu yaklaşık 54 milyon olan 26 ilde 4 bin 268 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapıldı.

Mediar seçim anketi Cumhurbaşkanlığı seçimi (Kararsızlar dağıtılmış)

Soru: 24 Haziran’da hangi Cumhurbaşkanı adayına oy vereceksiniz?


Mediar seçim anketi Cumhurbaşkanlığı seçimi: Soru: 24 Haziran'da hangi Cumhurbaşkanı adayına oy vereceksiniz?

Mediar Araştırma’nın son seçim anketi sonuçlarına göre; “Cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi adaya oy vereceksiniz?” sorusuna; Recep Tayyip Erdoğan‘a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 43,50 olarak ölçüldü. Birinci tur oylamada yüzde 50+1’i bulamayan Erdoğan’ın ikinci turdaki rakibiyse yüzde 22,20 Muharrem İnce olarak görünüyor. Meral Akşener‘in yüzde 19.31 oranı ise dikkat çekici.

Mediar seçim anketi TBMM seçimi (Kararsızlar dağıtılmış)

Soru: 24 Haziran seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?

Mediar seçim anketi TBMM seçimi (Kararsızlar dağıtılmış) Soru: 24 Haziran seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?

Mediar seçim anketi sonuçlarına göre; “24 Haziran seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?” sorusuna, araştırmaya katılanların 39.61’i AK Parti, 22.61 CHP, 17.60 İyi Parti, 11.39’u HDP, 5.31’i MHP, 2.29’u Saadet Partisi ve 0.49’u Vatan Partisi olarak yanıt verdi. Bu araştırmaya göre, 24 Haziran seçimleri sonrasında AK Parti Meclis’teki çoğunluğunu kaybediyor.

SONAR seçim anketi

SONAR Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayrakçı, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimi ve parlamento seçimleri için son anket sonuçlarını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağını söyleyen Bayrakçı, Erdoğan, İnce, Akşener ve Demirtaş’ın oy oranlarına dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Cumhur ittifakı (AK Parti-MHP-BBP), Millet ittifakı (CHP-Saadet Partisi-İyi Parti-Demokrat Parti) ve HDP’yi son ankete göre Meclis’te nasıl bir dağılım bekliyor?


SONAR Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayrakçı’nın değerlendirmeler şöyle:

Meral Akşener yüzde kaç oy alıyor?

“Meral Hanım’a bu medyanın bir hediyesi. 3-4 ay önce bekleneni veremedi diye bir laf çıkmıştı İyi Parti için. Şimdi gözlüyorum ki, 15-16’nın altında değil, hiçbir şekilde. Hem Meclis’le ilgili milletvekili oyları da yüksek, Meral Hanım’ın alacağı oy da yüksek. 20 bandını zorlamaya başladı Meral Akşener. Barajı geçtiği gibi, 20 bandını zorluyor.

Muharrem İnce de son bir haftalık performansı ile, dün geceki konuşmalarını da sonradan izleyebildim, tutarlı bir görüntü ortaya koyuyor. Cumhurbaşkanı zaten öyle, başarılı bir politikacı. Her seçim iyi gidiyor.

Muharrem İnce yüzde kaç oy alıyor?

Muharrem İnce, CHP’nin önceki seçimlerde aldığı yüzde 25-26’ları geçiyor. İnce ilk turda 30’a yaklaşırsa finalin adı zaten Recep Tayyip Erdoğan-Muharrem İnce olur. Çok başarılı gidiyor Muharrem İnce. Örgüte bir moral verdi, toparladı. Açıkçası üçü de, iyi performansla gidiyorlar. Muharrem İnce mi finale kalacak, yoksa Meral Akşener mi kalacak? Şimdilik Muharrem İnce gözüküyor. Ancak Meral Akşener de zorluyor.

HDP barajı geçecek mi?

HDP seçmeni Türkiye’ye rengini göstermeden, Selahattin Demirtaş finale kazanamadığı zaman, finale kim kalırsa kalsın, Tayyip Erdoğan karşısında kim kalmışsa ona oy verecekler. HDP seçmeni 1-2 yıldır olaya, kendilerine yapılmış çok büyük bir düşmanlık olarak kabul ediyor. Oradan 11-12 puan… Milletvekili dağılımında mutlaka barajı geçecek gibi duruyorlar.

MHP’nin 24 Haziran’da oy oranı ne durumda?

TBMM’de AK Parti’nin 300 çoğunluğunu yakalayamayacağını şimdilik düşünüyorum. Orada seçmenin de enterasan bir mantığı var. Cumhurbaşkanına oy vereyim ama Meclis’te MHP’ye oy vereyim diyen var. MHP, AK Parti listelerinden aday olsaydı çok eksik kalırlardı. Bahçeli, seçmenini de geri almayı başarabildi. İyi Parti’ye giden gitti de. MHP milletvekili sandalye dağılımında beklenenden fazla alabilir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı yüzde kaç?


Cumhurbaşkanı birinci turda seçilemez diyorum, ama en yüksek oyu alır diyorum. 43-47 arasında oy alır diyorum. İkinciliğe Muharrem İnce daha yakındır ama Meral Akşener beklenenden daha fazla performans göstermeye başladı. İkinci turda ise Erdoğan önde gözüküyor ama değişik bir sonuç çıkabilir kıl payı.”

Adil Gür anketinin sonuçları: Hangi aday yüzde kaç oy alacak?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.