HDP’li Ahmet Şık: Köprüden son çıkış Muharrem İnce

Halkların Demokratik Partisi seçmeni ikinci turda kime oy verecek? En çok merak edilen bu soruyu HDP İstanbul Milletvekili adayı Ahmet Şık yanıtladı: “Peşinen söyleyeyim. Muharrem İnce köprüden son çıkış ve bu toplumsal mutabakatın kamusal karşılığı var.”

HDP Ahmet Şık: Köprüden son çıkış Muharrem ince

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala kamuoyunun en çok merak ettiği sorulardan biri; Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalırsa Halkların Demokratik Partisi seçmenlerinin kimi destekleyeceği konusu.

Fox TV’de İsmail Küçükkaya’ya konuk olan Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili adayı Ahmet Şık bu soruya “Köprüden ‘İnce’ son çıkış” diyerek yanıt verdi.

Kürt seçmeni adına konuşmuyorum ama…

24 Haziran seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Şık, “Bana en çok sorulan soru ‘HDP seçmeni -isim de vererek söyleyeyim- Muharrem İnce’ye destek verecek mi?’ Muhtemelen siz de soracaksınız. Ben peşin peşin söyleyeyim: Evet verecekler. Bakın ben Kürt seçmeni adına konuşmuyorum ama bir ortak akıl ve vicdan adına konuşabiliyorum.

Çünkü HDP seçmeni olmayıp HDP’nin parlamentoda olmasının kıymetini bilen insanların gösterdiği olgunluğa, teveccühe Halkların Demokratik Partisi seçmenin aynı şekilde karşılık vereceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Çünkü kaygılarımız aynı.

Bu ülkede nasıl ki HDP’li olmayan seçmenin kendileri, çocukları, gelecekleri ile ilgili kaygıları varsa, bu ülkenin geleceği ile ilgili kaygıları varsa HDP seçmenini de aynı kaygıları taşıyor. Bugün Diyarbakır’daki, Şırnak’taki, Cizre’deki, Nusaybin’deki seçmenin kaygıları İstanbul, Antalya, Aydın’dakinden biraz faklı. Ama nihayetinde barış içinde yaşamak istiyorlar.

Hem Aydın’dakiler, hem Mardin’dekiler, hem Diyarbakır’dakiler hem de İstanbul’dakiler. Ve burada ortak akıl ve vicdan devreye girecek. Çünkü bu ülke bu kan banyosunu, bu kötü iktidarı hak etmiyor. Çoğulculuğa karşı tek adam diktasını hak etmiyor.. Köprüden ‘İnce’ son çıkış ve bu toplumsal mutabakatın kamusal karşılığı var” diye konuştu.

Muharrem İnce’nin Kürtler ile ilgili çıkışları nelerdi?

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı ceza evinde ziyaret eden tek Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin Kürt seçmene yönelik konuşmalarından bazıları şöyleydi:

“Kürt Sorunu’nu çözeceğim”

“Yeni dönemde neler olacak anlatayım. Bir, barışacağız. ‘Kürt Sorunu’ her şeyden önce siyasi ahlak sorunudur. Siyasetçi Van’da, Diyarbakır’da geldi, Kürtlerin hoşuna gidecek şeyler söyledi. Ama Edirne’de başka konuştu. Bir yerde milliyetçiliği ayaklar altına aldı, öbür tarafa gitti, uçtu. Cumhurbaşkanı olursam, ki inanıyorum olacağıma; ben bu sorunu çözeceğim.

“Dokunulmazlıklar konusunda CHP yönetimiyle ters düştüm, doğru yaptım”

Dokunulmazlıklar konusu gündeme geldi, CHP ‘evet’ dedi; ben ‘hayır’ dedim. Bana yanlış yapıyorsun dediler; hayır, dedim. Doğru yapıyorum, dedim. Türkiye’de mahkeme yok ki, yargı yok ki; talimatla hareket ediyorlar. Dokunulmazlıklar konusunda parti yönetimini dinlemedim, doğru yaptım, bugün olsa aynısını yaparım. Siyaset bir risk işidir, cesaret işidir.

Bu cesareti göstereceğiz. Ne Kürt kardeşlerime yalan söyleyeceğiz, ne Türklere. Yalan yok. Çözüm yeri TBMM’dir, orada temsil edilen siyasi partiler aldıkları oya, milletvekili sayısına bakmadan eşit üyeyle komisyon kuracağız. TRT kanallarından birini bu soruna tahsis edeceğiz. Bir kanalda sadece bu konuyu tartışacağız, özgürce, herkesin gözünün önünde. 81 milyon ne yaptığımızı bilecek, gizli kapaklı görüşme yok. Edirneli de bilecek, Vanlı da bilecek.

SONAR en son seçim anketi açıklandı