SONAR en son seçim anketi açıklandı

Hakan Bayrakçı’nın sahibi olduğu SONAR Araştırma Şirketi’nin 24 Haziran seçimleriyle ilgili bir süredir beklenen son seçim anketi sonuçları açıklandı.

SONAR en son seçim anketi açıklandı

Kamuoyu araştırma şirketi SONAR’ın 29 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında yapılan son seçim anketi sonuçlarına göre; CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin oyu son bir haftada yüzde 10 yükseldi, ikinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oyu ise yüzde 53.7 seviyesinde.

24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için Tayyip Erdoğan’ın yüzde 48.3, Muharrem İnce’nin yüzde 31.4, Meral Akşener’in yüzde 9.5, Selahattin Demirtaş’ın yüzde 8.2, Temel Karamollaoğlu’nun yüzde 2.1 ve Doğu Perinçek’in yüzde 0.5 oy alacağı tahmin edildi.


Cumhurbaşkanlığı seçim anketi: Adayların oy oranları:

Cumhurbaşkanlığı seçim anketi: Adayların oy oranları sonar

sonar Cumhurbaşkanlığı seçim anketi: Adayların oy oranları

Muharrem İnce’nin oy oranı son iki haftada 10 puan yükseldi

Araştırmada “Muharrem İnce, son iki haftada 10 puan yükselmiştir. Bülent Ecevit’ten sonra (1977) CHP’nin ulaştığı en yüksek oy oranı” tespitinde bulunuldu.

24 Haziran Genel seçim anketi: Parti ve ittifakların oy oranları

sonar 24 Haziran Genel seçim anketi: Parti ve ittifakların oy oranları

sonar seçim anketi 24 haziran 2018 genel seçim partiler ittifaklar

SONAR araştırmasına göre ‘cumhur ittifakı’ yüzde 49.3, ‘millet ittifakı’ yüzde 39.5, HDP yüzde 10 oy alıyor.

Cumhur İttifakı içinde AK Parti’nin oyu yüzde 42.2 MHP’nin ise yüzde 7.1 gözüküyor.

Millet İttifakı‘nda ise CHP yüzde 28.2, İYİ Parti yüzde 9.2, Saadet Partisi ise yüzde 2.1 oy alıyor.

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde ise, Erdoğan’ın yüzde 53.7, İnce’nin ise yüzde 46.3 oy alacağı tahmin ediliyor.

Künye: 29 Mayıs – 3 Haziran 2018 tarihleri arasında, 26 ilde, 3 bin kişiyle gerçekleştirildi.


SONAR’ın bir önceki seçim anketi nasıldı?

SONAR daha önce 7-17 Mayıs tarihleri arasında 26 ilde 3 bin kişi ile yaptığı cumhurbaşkanlığı seçim anketi sonuçlarını şöyle vermişti:

SONAR 17 Mayıs seçim anketi Cumhurbaşkanlığı Birinci Tur:

SONAR 24 Haziran seçim anketi sonuçları son anketler

İlk turda AK Parti’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 42 oy alırken, CHP’nin adayı Muharrem İnce yüzde 21.91 oy ile 2. sırayı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de yüzde 21 oy ile 3. sırayı paylaştı.

HDP’nin adayı eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş yüzde 11.01, SP lideri Temel Karamollaoğlu’na yüzde 2.10, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e de yüzde 1.98 oy çıktı. Buna göre ilk turu 24 Haziran’da gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçiminde sonuç alınması, 2. turun yapılacağı 8 Temmuz’a kalacak. Araştırmanın hata payının 0.99–1.81 aralığında olduğu vurgulandı ve kararsız seçmenler de orantısal biçimde dağıtıldı.

2014 seçim sonuçlarını bilmişti

SONAR, Temmuz 2014’de yapılan ilk cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi de araştırma yapmış ve Erdoğan’ın yüzde 53.3 ile seçimi ilk turda kazanabileceğini açıklamıştı. Seçim de yüzde 52 oy oranı ile Erdoğan lehine çıkmıştı.

SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı kimdir?

SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı kimdir?
SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı

Hakan Bayrakçı, 1960 yılında İstanbul’da doğdu. Orta ve Lise öğrenimini Saint Benoit ve Saint Michel Fransız kolejlerinde gördü. Yüksek öğrenimini ise İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünde tamamladı.

Hakan Bayrakçı, 1988 yılında SONAR Araştırma Şirketi’ni kurdu ve başkanlığını yapmaya başladı. Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit gibi liderlere profesyonel olarak danışmanlık yaptı.

Meslek hayatı süresince, 140 Belediye Başkanı, 40 Bakan, 14 Parti Genel Başkanı ve 7 Başbakana’a da profesyonel olarak danışmanlık hizmeti verdi. Bayrakçı, çeşitli televizyon programlarında konuk yorumcu olarak canlı yayınlara katıldı. Bayrakçı ayrıca TRT1’de, 2003 ve 2006 yılları arasında tarih programı sundu.


Fransızca ve İngilizce bilen Bayrakçı, meslek hayatında çeşitli ülkelerin Büyük Elçiliklerine danışmanlıklarda da bulunmuştur. Mesut Bleda Bayrakçı isminde bir oğlu olan Hakan Bayrakçı, İstanbul’da yaşamaktadır.

Son anketler: Cumhur ittifakı oyları düşüyor!