İyi Parti seçim anketi: Meral Akşener’in oy oranı açıklandı

İyi Parti Sözcüsü Aytun Çıray, katıldığı bir televizyon programında 24 Haziran seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çıray, Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener ve İyi Parti’nin son oy oranlarını da açıkladı.

iyi Parti seçim anketi: Meral Akşener oy oranı 24 haziran seçim

İyi Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray, KRT’de Çağlar Cilara’nın sunduğu Haber Merkezi programına konuk oldu. 24 Haziran seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çıray, Cumhurbaşkanlığı adayı Meral Akşener ve İyi Parti’nin en son oy oranlarını da açıkladı.

Aytun Çıray, ellerine ulaşan son araştırmalara göre, 24 Haziran’daki seçimlerde partilerinin yüzde 22’lere kadar oy alabileceğini, Cumhurbaşkanlığı seçiminin de ikinci tura kalacağını ve ikinci turda Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Meral Akşener’in yarışacağını, Akşener’in yüzde 54 oy alarak yeni Cumhurbaşkanı seçileceğini söyledi.


“Herkes şu soruyu sorsun: Erdoğan ikinci tura kimin kalmasını istemiyor”

Çıray programda ayrıca, AK Parti’ye oy veren merkez sağ seçmenin İnce’ye değil Akşener’e oy verebileceğini, bu nedenle AK Parti’nin rakip olarak İnce’yi değil Akşener’i gördüğünü belirtti. Çıray’ın şu açıklamalarda bulundu:

“Son seçim anketleri sonuçlarına göre Meral Akşener’in oy oranı yüzde 54”

“Bize gelen son çalışmalara göre sayın Meral Akşener ikinci tura kalıyor ve sayın Akşener’in ikinci tura kalması halinde yüzde 54 oy alıyor, Cumhurbaşkanı seçiliyor. Bugün İyi Parti diye bir parti, Meral Akşener diye bir lider olmasaydı Türkiye ikinci turu konuşuyor olmayacaktı. Bu seçimler bir devrin sonu, yeni bir devrin başı olacak ve yenilik kadar güçlü bir şey yoktur.

“Meclis’te İyi Parti oy oranı yüzde 18 ila 22 arasında”

Parlamento seçimlerinde bize gelen sonuçlarda İyi Parti’nin oyları yüzde 18 ila 22 arasında. Burada kararsız oranları hala çok yüksek. Herkes kendisine şu soruyu sorsun. Tayyip bey ikinci tura kimin kalmasını istemiyor. Kimi televizyonlara çıkarmıyorsa, kimin fikirlerinin ulaşmasını engelliyorsa, kimi yok farz etmeye çalışıyorsa, kime tam medya ambargosu uyguluyorsa, kimin adaylık açıklamalarını yayınlatmıyorsa o kişidir.”

Economist’ten 24 Haziran analizi: Seçim anketleri, Meral Akşener’i birinci turda yüzde 20’nin üzerinde gösteriyor

İngiliz Economist dergisi son sayısında, 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimlerine ilişkin bir yazı yayımladı. ‘Türkiye’de muhalefet Erdoğan karşısında galibiyet kokusu alıyor’ diyen Economist dergisinde İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Akşener’in yüzde 20 üzerinde oy alacağı ifade edildi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, “Türkiye’nin otoriter cumhurbaşkanı bir sorunla karşı karşıya olabilir” alt başlığı ile yayımlanan yazıda Meral Akşener’in cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki oyunun son anketlerde yüzde 20’ye yakın göründüğünü aktardı.

Gezici Araştırma’nın seçim anketi: Meral Akşener ikinci tura kalırsa

Gezici araştırma şirketinin 24 Haziran son seçim anketi sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı yüzde 46 iken, Meral Akşener yüzde 25-27 bandında görünüyor.

Gezici Araştırma tarafından yapılan seçim anketi sonuçlarına göre; İyi Parti lideri Meral Akşener’in, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Muharrem İnce’yi geride bıraktığı görülüyor.


16 Nisan Referandumu ve 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’ni en isabetli tahmin eden Gezici Araştırma Şirketi’nin Başkanı Murat Gezici; son yapılan 24 Haziran seçim anketlerine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran’daki seçimde oy oranının yüzde 46 olduğunu söyledi. Gezici, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in oyunu yüzde 25-27 bandında bulunduğunu aktardı.

“Cumhur İttifakı Meclis çoğunluğuna ulaşamıyor”

Deutsche Welle DW Türkçe’den Nevşin Mengü’nün programında konuk olan Murat Gezici, 24 Haziran sonrasındaki süreçte kurulacak yeni Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AK Parti ve MHP’nin çoğunluğu kaybedeceğini söyledi. Araştırma şirketinin başkanı Murat Gezici sözlerini, yaptıkları kamuoyu yoklamalarından emin bir şekilde “açık ve net” olarak nitelendirdi.

HDP barajı geçer mi?

HDP’nin baraj sorunu olmadığını belirten Gezici, Halkların Demokratik Partisi’nin oy oranının yüzde 11 civarında olduğunu belirtti. HDP’nin barajı geçip geçmemesi, Meclis aritmetiğini ciddi anlamda etkiliyor.

Gezici’nin Cumhurbaşkanlığı seçim anketi:

Nevşin Mengü’nün konuğu olan Gezici Araştırma Başkanı Murat Gezici, şu rakamları verdi:

  • Recep Tayyip Erdoğan yüzde 46
  • Meral Akşener yüzde 25-27
  • Muharrem İnce 18-19

24 haziran seçim anketi son anketler

Gezici araştırma, 16 Nisan Referandumu’nu en yakın tahmin eden kamuoyu araştırma şirketi.

16 Nisan referandumunda anket şirketlerinin neredeyse tamamı sonuçları bilememişti. Yalnızca 3 anket şirketi sonuçları tahmin etmede başarıya ulaşmıştı. Bu araştırma şirketlerinden en isabetli tahmini yapan Murat Gezici’nin yönettiği Gezici Araştırma şirketiydi.

Referandumda yüzde 51,3 Evet oyu, yüzde 48,7 Hayır oyu çıkacağını tahmin eden Gezici, onlarca araştırma şirketi içinde en yakın tahmini yapmıştı. 16 Nisan referandumunda yüzde 51,41 Evet, yüzde 48,59 Hayır oyu çıkmıştı.

16 Nisan 2017 Referandumu:

GEZİCİ RESMİ SONUÇLAR
EVET %51,3 %51,4
HAYIR %48,7 %48,5

Gezici Araştırma; Ak Parti’nin oy oranını yurt dışı oylarının da dahil edilmesiyle birlikte %39.3 olduğunu açıklamıştı. CHP’yi ise %28.5 oranında göstermişti. MHP’nin %17.2 ile üçüncü çıktığı ankette HDP ise bugüne kadar yayınlanan anketlerdeki en yüksek oy oranında gösterilerek %12.4 olarak açıklanmıştı. Gerçekleştirilen anketin bir diğer özelliği ise çalışmanın tıpkı seçimlerde olduğu gibi sandık yöntemi kullanarak yapılmasıydı.

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimi:

AK PARTİ CHP MHP HDP
GEZİCİ: %39,3 %28,5 %17,2 %12,4
RESMİ SONUÇLAR: %41 %25 %16,3 %13,2

7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşen genel seçim sonuçlarına göre; AK Parti yüzde 41, CHP yüzde 25, MHP yüzde 16.3, HDP ise yüzde 13.2 oy almıştı.

6 araştırma şirketinden son seçim anketleri


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.