KONDA son seçim anketi: Erdoğan ve İnce’nin oy oranları

KONDA’nın son seçim anketi: Erdoğan’ın yüzde 50.5 ile başkanlığı alıp yüzde 49.5 ile de parlamentoyu kaybetme ihtimali var.

KONDA son seçim anketi: Erdoğan ve ince oy oranları
Son seçim anketi bıçak sırtı!

Son seçim anketi bıçak sırtı!

TELE1’de Banu Güven’in sunduğu Türkiye’nin Seçimi programına konuk olan KONDA Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır seçime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ağırdır, ikinci tura CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin çıkma ihtimalinin Akşener’den daha yüksek olduğunu söyledi. İYİ Parti’nin AK Parti’nin ötesinde daha çok MHP ve CHP’den oy aldığını belirten Ağırdır şöyle konuştu:


“Erdoğan’ın mecliste çoğunluğu kaybetme ihtimali mümkün. 50.5 ile başkanlığı alıp 49.5 ile de parlamentoyu kaybetme ihtimali var. AK Parti seçmeni olup da, sandığa gitmeyecek AKP’liler olabilir.”

KONDA Genel Müdür Bekir Ağırdır’ın açıklamaları:

• Siyaset partilerin kimlik politikalarına sıkıştı.

• Toplumsal alanda müthiş bir kutuplaşma yaşanıyor. Hayatın her alanına ve 24 saate yayılmış bir kutuplaşmaya var. Türkiye bu kutuplaşmışlığı ve kimliklere sıkışmışlığı taşıyamaz.

• İyi Parti, AK Parti’den değil, daha çok MHP ve CHP’den oy alıyor.

Muharrem İnce’nin adaylığı ve performansı çok kilit bir rol oynadı.

• CHP örgütünden gelen birisi olması ve performansından dolayı İnce seçmene bir özgüven verdi.

• Muharrem İnce birinci aşamayı başarıyla geçti.

İkinci tura kim çıkacak?

• İkinci tura Akşener değil Muharrem İnce’nin çıkma ihtimali daha yüksek.


• Seçmelerin azımsanamayacak bir kısmı umutsuz ve oy verecek aday bulamadıklarını söylüyorlar.

• Kendi başına vaatler işe yaramıyor; o vaatin arkasında duran kadro yeterli mi değil mi bu önemli.

• Bu seçimde tabloyu değiştirecek şey, Saadet’in İyi Parti’nin CHP’nin ve HDP’nin ortak yaşamı güçlendirmek için, yargıyı yeniden yapılandırmak için bir aradayız demeleridir. Asıl vaat budur. Bu kutuplaşma ve kimliklere sıkışmışlığı bitirmektir..

• Hepimizin şunu kavraması lazım, ülke ciddi meselerlerle karşı karşıya ve hiçbirisi bir lider ile yapılamaz. Hayat bulamaz. Ortak hayatı nasıl inşa edeceğimizi konuşmak ve tartışmak önemlidir.

• Saadet Partisi daha önceki performanslarının da üzerine çıkabilir.

• İyi Parti ve Saadet’in göstereceği performansa göre alacağı her oy AK Parti’den olacaktır.

• HDP muhtemelen barajı geçecektir eğer bir sıkıntı olmazsa, riskli olabilir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı ne?

• Erdoğan’ın mecliste çoğunluğu kaybetme ihtimali mümkün. 50.5 ile başkanlığı alıp 49.5 ile de parlamentoyu kaybetme ihtimali var.


• AKP seçmeni olup da, sandığa gitmeyecek AK Partililer olabilir.

6 araştırma şirketinin anketleri


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.