Mediar en son seçim anketi sonuçları açıklandı

Mediar son seçim anketi sonuçlarını açıkladı. Hangi parti ne kadar oy alıyor? Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı oy oranları ne? İkinci tura kim çıkacak?

Mediar en son seçim anketi sonuçları açıklandı

İşte 24 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin en yeni anketteki tüm detaylar. Mediar Araştırma’nın anketine göre, Erdoğan oyunu arttırdı ama seçimler ikinci tura kalıyor. Meclis’te ise durumlar oldukça karışık görülüyor.

Diken’den Minez Bayülgen’e konuşan Mediar Analiz’in sahipleri Ulaş Karakul ve Haluk Çalış 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri için yaptıkları son seçim anketi sonuçlarını paylaştılar.


Mediar en son seçim anketi

Künye: Mediar Analiz, 8-11 Haziran tarihlerinde 27 ilde iki bin 401 kişiyle yüz yüze görüştü. Anket sonuçlarının yanılma payı yüzde 2.

Seçim anketi sonuçları kararsızlar dağıtıldıktan sonra:

  • AK Parti yüzde 41.50
  • CHP yüzde 26.24
  • HDP yüzde 12.14
  • İYİ Parti yüzde 10.73
  • MHP yüzde 5.83
  • Saadet Partisi yüzde 2.24
mediar en son seçim anketi parti oy oranları
Veri: Mediar en son seçim anketi siyasi parti oy oranları – Grafik: indigodergisi.com

İttifaklar:

  • Cumhur ittifakı yüzde 47.61
  • Millet ittifakı yüzde 39.42
  • İttifakların dışındaki HDP yüzde 12.14
mediar en son seçim anketi ittifak oy oranları grafik indigo dergisi
Veri: Mediar en son seçim anketi ittifak oy oranları – Grafik: indigodergisi.com

Meclis’teki çoğunluğunu hiçbir ittifak alamayacak mı?

Elimizdeki bu oranlarla meclisteki çoğunluğu muhalefet alıyor. Yani HDP artı millet ittifakı alıyor. Ancak çok küçük oylarla da bu durum değişebilir. Seçim sonuçları bıçak sırtı görünüyor.

Küçük oylarla bu tablo nasıl değişir, ne olabilir?

Milletvekili dağılımlarında bu oran değişebilir. Bazı illerde, örneğin bir milletvekili HDP’den ‘cumhur ittifakı’na veya Bursa’da birkaç puanlık oy CHP’den cumhur ittifakına geçebilir.

İYİ Parti’de dramatik bir düşüş var

Önceki araştırmalarınıza göre hangi ittifak artış ve düşüş gösteriyor? 

Cumhur ittifakında bir miktar artış var çünkü İYİ Parti’nin oy oranı azalıyor.

İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, partisinin son oy oranını baraj altı gösteren SONAR Araştırma’ya tepki göstermişti. Sizin de önceki çalışmalarınıza kıyasla İYİ Parti düşüşte. İYİ Parti neden oy kaybı yaşıyor? 

İYİ Parti dramatik bir düşüş yaşıyor. ‘Cumhur ittifakı’nın İYİ Parti’yi yok sayma taktiği işe yaramış görünüyor. Muharrem İnce’nin yakaladığı rüzgar da etkenlerden biri. İnce’yle birlikte CHP’den İYİ Parti’ye gidecek seçmenin tercihi şimdi CHP’den yana. Yarım puan kadar da daha önce İYİ Parti’ye meyletmiş MHP seçmeninin tekrar MHP’ye dönme eğilimi var.

Cezaevindeki Demirtaş, Meral Akşener’i geçti

HDP’nin oyu yüzde 12.14 çıkıyor dediniz. Peki Demirtaş neden partisinden daha düşük oy alıyor? 


Çünkü cezaevinde. Dolayısıyla aslında bu bir başarıdır. Cezaevindeki Demirtaş, bu haliyle yüzde 10.18 alıyor ve Akşener’i geçiyor. Bu siyasetin ilerleyen dönemleri için önemli de bir veri oluşturuyor.

HDP’li seçmenin yüzde 77’si İnce’yi destekleyecek

Önce Demirtaş, ardından Ayhan Bilgen, en son da Ahmet Şık net mesajlar vererek, ikinci turda Erdoğan’ın karşısındaki adayı destekleyeceklerini açıkladı. HDP’li seçmenin yüzde kaçı İnce’ye oy verecek? 

Yüzde 77’si Muharrem İnce’yi destekleyecek.

Kararsızlar ne durumda?

‘Kararsızlar ve oy vermeyeceklerin oranı çok düştü, toplam yüzde 7’ Oy vermeyeceğini söyleyenlerle birlikte yüzde 7. Bu oldukça düşük bir rakam.

Peki, seçime katılım oranı yüksek olursa bu durum kimin lehine olur?

Muhalefetin.

Parlementoyu kim alırsa, ikinci turda o şanslı

İkinci turda Erdoğan’ın karşısında kimi görüyorsunuz? 

Muharrem İnce. Ancak sadece ilk tur verilerine dayanarak oranları söyleyemeyiz. Bu yüzden bugünkü verilere göre ikinci turda oylar nasıl dağılır sorusunun yanıtlarını raporumuzda da vermeyeceğiz. Doğru sonuçlar çıkmayacaktır.

Neden?


Seçim beklenildiği gibi ikinci tura kalırsa, parlamento çoğunluğunun kimde olduğu önem kazanacak. Eğer çoğunluk yine beklendiği gibi muhalefete (millet ittifakı ve HDP) geçerse, bu durum ikinci turda Erdoğan karşısında kalacak İnce’nin lehine olur. Ayrıca İYİ Parti de yeniden canlanır ve güçlenir. Muhalefet saflarındaki kararsızlıklar da son bulur.

KONDA anketi: Erdoğan ve İnce’nin oy oranları ne?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.