Barış Yarkadaş: CHP’de kurultay için imza veren delege sayısı 540’a ulaştı

CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş, yaptığı son açıklamada seçimli kurultay için imza veren delege sayısının 540’a ulaştığını söyledi. Yarkadaş bu sayıyı Silivri’de tutuklu bulunan CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem’in destek notuyla paylaştı.

Barış Yarkadaş: CHP de kurultay için imza veren delege sayısı 540'a ulaştı

CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş twitter hesabından “CHP PM Üyesi arkadaşımız Silivri zindanından değişim ve umut kurultayı için imza verdi… Böylece imza veren delegelerin sayısı 540’a ulaştı.” sözleriyle paylaştı. Yarkadaş’ın paylaştığı mesajda Eren Erdem imzalı bir de not yer aldı. Erdem notunda  “Benim başım kel mi? Silivri’de kumpasla tutulurken değişim ve umudun anlamını çok daha iyi anladım. Değişim ve umut talebiyle benim imzamı da ekleyin. Umudu birlikte büyütmek için en kısa zamanda buluşmak üzere…”  ifadelerine yer verdi.

Cuhuriyuet Halk Partisi’nde (CHP) seçimli olağanüstü kurultay gerçekleştirilmesi için üç gün önce başlatılan çağrıya bir yanıtta Silivri Cezaevi’nden geldi. Seçimlerin ardından tutuklanarak cezaevine konulan CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem de kurultay için imza verdiğini açıkladı.


 

CHP’de seçimli kurultay için kaç delegenin imzası gerekiyor?

Son kurultayda Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkan İnce, 447 oy almıştı. Öte yandan muhalif kanat, şubatta yapılan olağan kurultaydaki 1266 olan delege sayısının 1248’e düştüğü bilgisini verdi. Buna göre seçimli kurultay için muhalefetin 625 imzaya ihtiyacı var. İnce ekibi bu hafta içi yeterli imzayı bulacaklarına inanırken, gerekli sayı bulunduğu anda imzaları genel merkeze ileteceklerini dile getiriyor.


Genel Merkez kanadı ise gündemlerinde kurultay olmadığı konusunda ısrarlı. İnce ekibinin çalışmalarına yönelik yakın takip yapan Genel Merkez , delegenin nabzını tutuyor. Yerel seçim öncesi muhalefetin “kılıç çekmesi”ni “hoşnutsuzlar hareketi” olarak adlandıran parti yönetimi, kurultay isteyenlerin çoğunun milletvekili listelerinde yer alamayan küskünler olduğunu belirtiyor. Parti yönetimi İnce’nin kurultay için yeterli sayıyı bulamayacağı görüşünde.

CHP’li Tuncay Özkan: Kurultay talep etmek her CHP’linin hakkıdır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özkan: “Yeterli imza varsa, genel merkezimiz bunları teslim almaya ve gereğini yapmaya hazırdır. Kurultay talep etmek her CHP’linin hakkıdır. Eğer yeterli imza varsa buyursun gelsinler, gereğini yaparız” dedi.

Tuncay Özkan: Yerel seçimler öncesinde bu tarışmaların yapılması doğru değil


CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Muharrem İnce’ye yakın isimlerin olağanüstü kurultay için noter tasdikli imza toplamalarına ilişkin, “Parti içi muhalefetin olağanüstü kurultay toplamak istemesi normal. Ancak yerel seçimler öncesinde bu tartışmaların yapılması doğru değil. Bizim illerden edindiğimiz bilgiye göre şimdiye kadar 120 delege noter kanalıyla olağanüstü kurultay için imza verdi.” dedi.

CHP’li Tuncay Özkan: Kurultay talep etmek her CHP’linin hakkıdır