CHP’de kurultay için imza toplama süresi doldu: Yeterli imzaya ulaşıldı mı?

CHP’de olağanüstü kurultay için imza toplama süresi 17.30 itibariyle sona erdi. CHP’li muhaliflerin kurultay için yeterli sayıyı bulamadığı iddia ediliyor. Diğer yandan CHP PM Üyesi Gaye Usluer, imzaların perşembe günü genel merkeze teslim edileceğini açıkladı.

CHP kurultay için imza toplama süresi doldu: Yeterli imzaya ulaşıldı mı?
Cumhuriyet Halk Partisi’nde olağanüstü kurultay için imza toplama süresi doldu: Yeterli imzaya ulaşıldı mı?

“Muhalifler kurultay için yeterli sayıyı bulamadı”

Konuyla ilgili açıklama yapan 24 Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, “CHP’li muhalifler kurultay için yeterli sayıyı bulamadı. Aslında 400’ü hiç geçemediler. 500’ü geçtik gibi açıklamalar psikolojik argüman olarak kullanıp acaba sayıyı artırabilir miyiz diye hesap ettiler. Fakat o sayıyı bulamadılar.” dedi.

615 imza toplandı iddiası

Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi’ne yakın medya kaynaklarının CHP kulislerinden paylaştığı bilgiye göre 615 imzaya ulaşılabildi. Söz konusu imza sayısı, olağanüstü kurultayı toplamak için yeterli değil.

CHP’de 16 Temmuz’da olağanüstü kurultay talebiyle başlatılan imza toplama süreci saat 17.30’da sona erdi. Muhaliflerin imzaları Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezine teslimi için bir haftalık süreleri bulunuyor.

Tüzük gereği verilen bir haftalık süre, toplanan imzaların ulaştırılması, tasnifi, derlenmesi ve sunuma hazır hale getirilmesi için tanınıyor. 6 Ağustos Pazartesi gününe kadar imzaların parti genel merkezine sunulması gerekiyor.

625 imza gerekiyor

Olağanüstü kurultay talebiyle imza toplayanların bu imzaları Genel Merkeze ulaştırmasıyla süreç tamamlanmış olacak. Teslim edilen imzalar Genel Merkez tarafından incelenecek.

Değerlendirme sonunda yeterli çoğunluk olan 625 imzaya ulaşılması durumunda ise Genel Merkezin 45 gün içerisinde kurultayı toplaması gerekiyor.

CHP’de muhaliflerden açıklama: İmzalar perşembe günü teslim edilecek

Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi Gaye Usluer, imzaların perşembe günü genel merkeze teslim edileceğini açıkladı. Yaşar Tüzün, “Bugün saat 17.30’da imza verme işlemi sona ermiştir. Noter Tasdikli yeterli sayıda imzayı birleştirerek Perşembe günü Genel Merkezimize teslim edeceğiz” ifadesini kullandı.

Gaye Usluer sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Bugün saat 17.30’da imza verme işlemi sona ermiştir. Noter Tasdikli yeterli sayıda imzayı birleştirerek Perşembe günü Genel Merkezimize teslim edeceğiz. #DeğisimveUmutKurultayı’na destek veren tüm Delegelerimize yürekten teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Banka hesap işletim ücretlerini 10 yıl geriye dönük alabileceksiniz!