Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanan Fuat Oktay kimdir?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kimdir?
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kimdir?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kimdir?

1964 yılında Yozgat’ın Çekerek ilçesinde doğdu. Ayrıca Fuat Oktay 1985 yılında, Çukurova Üniversitesi, İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı ve 1990 yılında, ABD’de otomotiv sektörünün merkezi olan Detroit’teki Wayne State Üniversitesi’nde imalat mühendisliği ve işletme alanlarında yüksek lisans programlarını tamamladı.

Ayrıca Fuat Oktay hem kamu hem de özel sektör olmak üzere birçok şirkete danışmanlık hizmetlerinde bulundu ve bu şirketlerin bazılarında Genel Müdür, Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerine getirildi. Bunun yanı sıra 2000’li yılların başında Türkiye’de yaşanan ekonomik krizde işletmeler bazında kriz yönetimi alanında uzmanlaşmasının yanı sıra Beykent Üniversitesi’nde Dekan Yardımcılığı ve İşletme Bölüm Başkanlığı yapan Oktay, 2008-2012 yılları arasında Türk Hava Yolları (THY) Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama, Üretim Planlaması ve Bilgi Teknolojilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü.


Tüm bunların yanı sıra Fuat Oktay THY Teknik A.Ş. bünyesinde bakım- onarım, tasarım ve imalat alanlarında çeşitli ortak girişim projesini hayata geçirerek Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda, Türk-İngiliz, Türk-Alman ve Türk- İspanyol İş Konseyleri Yürütme Kurulu üyeliklerinde de bulundu.


Doç. Dr. Fuat Oktay, 2 Ocak 2012 tarihinden 19 Haziran 2016 tarihine kadar T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevini yürüttü. Fuat Oktay Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. yönetim kurulu üyeliği ve Türk Telekom A.Ş. yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir. Bunun yanı sıra Oktay çok iyi derecede İngilizce biliyor ve 3 çocuk babasıdır.

Cumhurbaşkanlık Hükümeti Yeni Kabine: Bakanlar kimler oldu?

Yeni kabine belli oldu: Erdoğan açıkladı! Kimler bakan oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeni kabinesindeki bakanların isimleri ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nı açıkladı. İşte ‘yeni kabine’deki bakanların isimleri:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı:


Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay

Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Bakanları

İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu
Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu
Adalet Bakanı: Abdülhamit Gül
Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar
Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca
Milli Eğitim Bakanı: Prof. Dr. Ziya Selçuk
Maliye ve Hazine Bakanı: Berat Albayrak
Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan
Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk
Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank
Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan
Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu
Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy
Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez

 

Yeni kabine belli oldu: Kimler bakan oldu?