Danimarka’da peçe takmak yasaklandı

Danimarka hükümetinin ülkenin “laik ve demokratik değerlerini korumak” için aldığı peçe yasağı kararı bugün yürürlüğe girdi.

Danimarka peçe takmak yasaklandı

Bazı Müslüman gruplar ve yasağa karşı çıkan Danimarkalıların başkent Kopenhag’da protesto yürüyüşü düzenlemesi bekleniyor.

Danimarka Parlamentosu’nun Mayıs ayı sonunda 30’a karşı 75 oyla kabul ettiği yeni düzenlemeye göre, kamusal alanlarda peçe takanlara, “suçun tekrarına bağlı olarak” 100 ila 10 bin Danimarka Kronu (yaklaşık 160-1600 dolar) ceza verilecek.


5,7 milyon nüfuslu ülkede yarım milyon kadar Müslüman’ın yaşadığı tahmin ediliyor. 2017 verilerine göre ülkede nüfusun yüzde 8,7’sini Batılı olmayan göçmenler oluşturuyor.

Peçesiyle yürüyüşe katılıp yasağa meydan okuyacak

Bugün düzenlenecek gösteriye öncülük eden “Kvinder I Dialog” (Kadın Diyaloğu) adlı girişim, peçeyi dini ve kültürel değerlerin bir ifadesi olarak görüyor.

Reuters haber ajansına konuşan Sabina adlı 21 yaşındaki bir öğrenci, peçesiyle gösteriye katılarak yasağa meydan okuyacağını söyledi ve “Peçemi ancak ben istediğim için çıkarırım” dedi.

Danimarka’da doğan Meryem adlı 20 yaşındaki Türkiye kökenli bir göçmen ise “Herkes, Danimarka’nın değerlerini tanımlamak istiyor. Eğitim görerek ve başka şeyler yaparak topluma entegre olmanız gerektiğine inanıyorum. Ama peçe takmak Danimarka değerlerine entegre olmaya engel değil” diye konuştu.

Ayah adlı 37 yaşındaki başka bir kadın da yasağın “nefreti meşru hale getirmekten başka bir işe yaramayacağını” söyledi. (BBC Türkçe)

Hollanda’da da burka ve peçe gibi kıyafetlerin giyilmesi artık yasak.

Senato, Meclis tarafından kabul edilen, kamusal alanda yüzü tamamen kapatan ve sadece gözleri açıkta bırakan kıyafetlerin yasaklanmasına ilişkin yasayı onayladı.

Yasak, toplumun genelini kapsamayacak. Sadece eğitim kurumları, toplu taşıma, hastaneler, bakım evleri ve devlet dairelerinde geçerli olacak.


400 euro para cezası

Düzenleme ile burka ve çarşafın yanısıra, kar maskesi ve motosiklet kaskı gibi yüz yüze iletişimi engellediği belirtilen kıyafetlerin giyilmesi de yasaklanıyor.

Burka ve peçe, “hafif suçlar” kapsamında değerlendirilecek. Yasağın geçerli olduğu alanlarda yüzünü açmayanlar için polis çağrılabilecek.

Hangi ülkeler yasaklamıştı?

Danimarka; Avusturya, Fransa, Belçika ve Bulgaristan’ın ardından peçeyi yasaklayan beşinci Avrupa ülkesi oldu.

Burka ve peçe yasağı önerisi ilk kez aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) tarafından Meclis gündemine getirilmişti.

Aşırı sağcıların, burka ve peçeye ilişkin genel yasak önerisi kabul görmemişti.

Eski İçişleri Bakanı Ronald Plasterk tarafından hazırlanan sınırlı yasak içeren tasarı, Hollanda Meclisi tarafından kabul edilerek, onay için senatoya gönderilmişti.

Burka ve peçe kullanımı, Mayıs sonunda Danimarka tarafından da yasaklanmıştı.


Danimarka’da yasak 1 Ağustos 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

Türkiye en çok kira için, en az sağlık ve eğitim için para harcadı