Kalorisi düşük sağlıklı ve lezzetli soğuk içecekler

Asitli, gazlı ve şekerli içecekler yerine evde hazırlayabileceğiniz sağlıklı ve lezzetli kalorisi düşük soğuk içecekler…

Kalorisi düşük sağlıklı ve lezzetli soğuk içecekler
Kalorisi düşük sağlıklı ve lezzetli soğuk içecekler

Tercihini şekerli ya da asitli içecekten yana kullananlar; hem gereksiz kalori alıyor, hem de hiçbir besleyici değeri olmayan sıvıları tükettikleri için vücutlarına zarar veriyorlar. Diyetisyen Sibel Mumcu, soğuk içecek tercihini asitli ya da şekerli içeceklerden yana kullananlara sağlıklı sıvı tüketimi için önerilerde bulundu.

Asitli içecekler vücuttan yüksek oranda su kaybolmasına neden olurlar. Bu nedenle vücuttaki elektrolit dengesini korumaya yardımcı olacak sıvıların tercih edilmesi gerekiyor. Bunu sağlarken hem lezzetli ve sağlıklı seçenekler oluşturulabilir, hem de şeker konusunda daha titiz davranarak vücuda fazla şeker yüklenmemiş olursunuz.


Kalorisi düşük sağlıklı ve lezzetli soğuk içecekler:

1- Taze nane ile tatlandırılmış az şekerli limonata iyi bir alternatif olabilir. Limonatanızı lezzetini beğendiniz diğer taze otlarla lezzetlendirebilir, meyvelerle tatlandırabilirsiniz.

2- Buzlu çay: İyi demlenmiş ve soğutulmuş çayın içine limon suyu ve buz ekleyerek hazırlayacağınız çayınıza limon dilimleri de ekleyebilirsiniz. İsterseniz limon yerine diğer taze meyve sularını ekleyerek de farklı lezzetler hazırlayabilirsiniz.

3- Taze sıkılmış meyve sularına (tabi diyabet ve kilo problemi gibi sağlık sorunları varsa meyve miktarına dikkat etmek gerekli) maden suyu ve buz ekleyerek tüketebilirsiniz.

4- Maden suyuna bol limon, buz ya da salatalık dilimleri ekleyerek içebilirsiniz. İsterseniz lezzet farkı yaratmak için taze nane, zencefil dilimleri ya da taze fesleğen gibi farklı aromaları da deneyebilirsiniz.

5- Az tuzlu ve nane ile tatlandırılmış ayran da iyi seçimlerden biridir. İsterseniz ayran içine maden suyu da ekleyebilirsiniz (tansiyon probleminiz yoksa)

6- Buzlu ve kahveli hazırlanan, az yağlı süt kullanılan içecekler de tercih edilebilir.


7- En önemlisi de bol bol su içilmelidir.

Kalori yakmak için koşu nasıl yapılır? Püf noktalar