Kalorisi düşük sağlıklı ve lezzetli soğuk içecekler

Asitli, gazlı ve şekerli içecekler yerine evde hazırlayabileceğiniz sağlıklı ve lezzetli kalorisi düşük soğuk içecekler…

Kalorisi düşük sağlıklı ve lezzetli soğuk içecekler

Tercihini şekerli ya da asitli içecekten yana kullananlar; hem gereksiz kalori alıyor, hem de hiçbir besleyici değeri olmayan sıvıları tükettikleri için vücutlarına zarar veriyorlar. Diyetisyen Sibel Mumcu, soğuk içecek tercihini asitli ya da şekerli içeceklerden yana kullananlara sağlıklı sıvı tüketimi için önerilerde bulundu.

Asitli içecekler vücuttan yüksek oranda su kaybolmasına neden olurlar. Bu nedenle vücuttaki elektrolit dengesini korumaya yardımcı olacak sıvıların tercih edilmesi gerekiyor. Bunu sağlarken hem lezzetli ve sağlıklı seçenekler oluşturulabilir, hem de şeker konusunda daha titiz davranarak vücuda fazla şeker yüklenmemiş olursunuz.


Kalorisi düşük sağlıklı ve lezzetli soğuk içecekler:

1- Taze nane ile tatlandırılmış az şekerli limonata iyi bir alternatif olabilir. Limonatanızı lezzetini beğendiniz diğer taze otlarla lezzetlendirebilir, meyvelerle tatlandırabilirsiniz.

2- Buzlu çay: İyi demlenmiş ve soğutulmuş çayın içine limon suyu ve buz ekleyerek hazırlayacağınız çayınıza limon dilimleri de ekleyebilirsiniz. İsterseniz limon yerine diğer taze meyve sularını ekleyerek de farklı lezzetler hazırlayabilirsiniz.

3- Taze sıkılmış meyve sularına (tabi diyabet ve kilo problemi gibi sağlık sorunları varsa meyve miktarına dikkat etmek gerekli) maden suyu ve buz ekleyerek tüketebilirsiniz.

4- Maden suyuna bol limon, buz ya da salatalık dilimleri ekleyerek içebilirsiniz. İsterseniz lezzet farkı yaratmak için taze nane, zencefil dilimleri ya da taze fesleğen gibi farklı aromaları da deneyebilirsiniz.

5- Az tuzlu ve nane ile tatlandırılmış ayran da iyi seçimlerden biridir. İsterseniz ayran içine maden suyu da ekleyebilirsiniz (tansiyon probleminiz yoksa)

6- Buzlu ve kahveli hazırlanan, az yağlı süt kullanılan içecekler de tercih edilebilir.


7- En önemlisi de bol bol su içilmelidir.

Kalori yakmak için koşu nasıl yapılır? Püf noktalar


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.