Bu kadar yoksulluk varken başkanlık uçağına binmem

Meksika Devlet Başkanı seçilen Obrador tarifeli uçakta 3 saat bekledi; ‘Bu kadar yoksulluk varken lüks uçağa binmem. Başkanlık uçağını satacağım’ dedi.

Meksika cumhurbaşkanı Andres Manuel Lopez Obrador, başkanlık uçağına binmenin 'utanç verici' olacağını söylüyor.
Meksika’da yeni cumhurbaşkanı seçilen Andres Manuel Lopez Obrador, ülkesinde bu kadar yoksulluk varken başkanlık uçağına binmenin ‘utanç verici’ olacağını söylüyor.

2 ay önce Meksika Devlet Başkanı seçilen Andres Manuel Lopez Obrador, bir tarifeli uçakta 3 saat beklemesine rağmen yine de başkanlık uçağını satmakta kararlı olduğunu söyledi.

Oaxaca’dan Mexico City’ye giden Obrador’ın uçağı, aşırı yağışlar nedeniyle 3 saat geç kalktı. Solcu lider, uçakta yaptığı açıklamada, “Başkanlık uçağına binmeyeceğim” dedi.

Temmuz ayında ezici bir zafer elde ederek başkan seçilen Obrador, 1 Aralık’ta düzenlenecek yemin töreniyle Devlet Başkanlığı görevini devralacak görevini devralacak

Lüks uçak 218 milyon dolara alınmıştı

2012’de eski Devlet Başkanı Felipe Calderon tarafından sipariş edilen lüks Boeing 787 Dreamliner uçağı iki yıl önce teslim edilmişti. Uçağın 218,7 milyon dolara alındığı açıklamıştı.

Uçak, teslim alındığı dönemde bir ülke liderinin kullandığı en modern ve en fonksiyonel uçak olarak tanımlanmıştı.

Andres Manuel Lopez Obrador, devlet yönetiminde tasarruf vadederek seçim kazanmıştı.

“Bu kadar yoksulluk varken lüks uçağa binmeye utanırım”

Andres Manuel Lopez Obrador dün Büyük Okyanus kıyısındaki Huatulco’dan başkente gitmeye çalışırken uçakta bekleyen yüzlerce yolcudan biriydi.

Reuters haber ajansına göre Obrador, niçin başkanlık uçağına binmeyeceğini açıklarken “Bu kadar yoksulluğun olduğu bir ülkede lüks bir uçağa binmekten utanırım. Artık bu kadar saçmalık yeter. Kibirli davranan siyasetçilerin iktidarı uzun sürmez” dedi.

Andres Manuel Lopez Obrador’un başkanlık uçağına binmemesi sosyal medyada hararetli şekilde tartışıldı.

Obrador’un başkanlık uçağına binmemesini eleştirenler de oldu. Alejandro Aguilar adlı bir kişi “Cumhurbaşkanı’nın uçakta beklemesi doğru değil. Zaten satın alınmış olan uçağı kullanması gerekir” dedi.

Erdoğan için Katar Emirinden Boeing 747 tipi VIP uçak siparişi