AK Parti’den Brunson açıklaması: Türkiye dayatmalara adım atmadı

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Brunson açıklaması: “Türkiye kendisini tehdit edenlere pirim vermedi. Dayatmalarla adım atmadı.”

AK Parti ömer çelik Brunson açıklaması: Türkiye dayatmalara adım atmadı

Ömer Çelik, ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’nun serbest bırakılmasına ilişkin bir soru üzerine şöyle konuştu:

“Gelinen aşamada, yargısal akış en azından şu aşamada tamamlandı. Suçu sabit görülerek belli bir oranda ceza verildi bu şahsa, daha sonra yattığı süreye sayılarak tahliye edildi. Karşı taraf bunu temyize götüreceğini söylemiştir. Bu safhada yargısal akış tamamlandı ama diğer aşamalar devam edecek.


“Hiçbir şekilde prim verilmedi”

Gün ve saat vererek Türkiye’yi hiç bir şekilde kabul etmeyeceğimiz bir dille hükümeti tehdit ederek, haddini aşarak bu şekilde yaklaşımlar ortaya konulduğunda hiçbir şekilde prim verilmedi.

“Türkiye hiç bir taviz vermemiştir”

O twitler atıldığı zaman, o açıklamalar yapıldığı zaman Türkiye’yi birileri haddini aşan bir şekilde tehdit etmeye kalktığı zaman, bunların hiçbirine Türkiye tarafından, Cumhurbaşkanımız tarafından prim verilmedi. Türkiye Cumhuriyeti’ni tehdit etmek kimsenin haddine düşmez. Amerikan yönetiminin ciddi bir ders alması gerekir. Türkiye hiç bir taviz vermemiştir. Geri adım atmamıştır.”

Cemal Kaşıkçı

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbetine ilişkin bir soru üzerine Çelik, “Saygın bir gazetecinin öldürülmesi ile ilgili olarak son derece spekülatif iddialar vardır. Güçlü bir şekilde soruşturulacak. Böylesi bir eylem demokratik dünyanın bütün değerlerine saldırıdır. Asla affedilmeyecek, üstü örtülmeyecek bir eylemdir. Kendi topraklarımızın içinde bu şahsın kaybolması söz konusudur.

Çalışmalar hassasiyetle devam ediyor, yakından takip ediyoruz. Bu, Türkiye’nin asla meşru görmeyeceği bir eylemdir. Eyleme kalkışanlar varsa ağır sonuçları olur. Hassasiyetimiz çok yüksektir. Eninde sonunda bu eylem nasıl olmuş, kimler yapmış ortaya çıkacaktır. Belli sonuçlar ortaya çıktığında dünya ile paylaşılacaktır. Kimsenin kuşkusu olmasın bu meseleyi sonuna kadar takip edip açığa çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Rahip Brunson hakkında tahliye kararı verilmişti

593 günlük hapsin ardından iki buçuk aydır ev hapsinde tutulan ABD’li rahip Andrew Brunson için karar verildi. Brunson 3 yıl bir ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Cezaevinde yattığı süre göz önüne alınan Brunson artık özgür. Brunson hakkında yurt dışına uçuş yasağı da kaldırılınca rahip ülkesi ABD’ye döndü.

Rahip Brunson hakkında tahliye kararı verilmişti

NE OLMUŞTU?

PKK ve FETÖ’ye casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan papaz Andrew Craig Brunson hakkında karar çıktı. Mahkeme, Rahip Brunson’un ev hapsi ve yurt dışı yasağını kaldırdı. Brunson’a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Ancak yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi. Brunson karar sonrası akşam saatlerinde Aksancak’taki evine geçti.


Reuters’in geçtiği habere göre askeri uçakla ABD’ye gidecek olan Brunson’ın geç saatlerde de evinden gelen bir fotoğrafta hazırlanmış bavullarıyla telefonla konuştuğu görülüyor. Saatler 21:40’ı gösterirken de rahip Brunson İzmir’deki evinden ayrılarak havalimanına doğru yola çıktı.

İzmir’de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson, 4’üncü kez hakim karşısına çıktı.

ABD’li Brunson’un yargılandığı davada savcı, sanığın TCK’nın 314/3 ve 220/7 maddeleri gereğince cezalandırılması yönünde mütalaa verdi. Savcı, Brunson hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılmasını ve örgüte üye olmaktan 10 yıla kadar hapis talep etti.

Savcının mütalaasının ardından duruşmaya kaldığı yerden devam edildi. Mahkeme Başkanı Brunson’a savunma için söz verdi.

Brunson, “Ben masum bir adamım. İsa’yı seviyorum, Türkiye’yi seviyorum” dedi. Mahkeme Başkanı Brunson ve avukatına ek savunma süresini hatırlattı. Ek savuna süresi isteyip istemediklerini sordu. Brunson ve avukatı ek savunma süresi istemedi. Avukatı Brunson’un beraatını istedi.

Mahkeme tahliye kararı verdi

FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis istemiyle yargılanan ABD’li Rahip Andrew Craig Brunson’un duruşmasında mahkeme, kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti, Brunson’ın tahliyesine karar vererek, yurt dışına çıkış yasağını da kaldırdı. Mahkeme heyeti, ayrıca Brunson’a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası da verdi. Yurt dışına çıkış yasağı kaldırılan Brunson ABD’ye döndü.


Brunson’un uçağı 22.40 sularında İzmir’den havalandı. Öte yandan Beyaz Saray yaptığı son dakika açıklamasında, Brunson’ın Maryland’deki hava üssüne cumartesi günü geleceğini açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump ise Brunson’ı aynı gün Beyaz Saray’da kabul edecek.

Diyanet bütçesi, Bilim Teknoloji Bakanlığı’nı 4’e katladı!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.