İstanbul’da tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 15 bin parça yakalandı

İstanbul’da polis ekipleri son yılların en önemli tarihi eser kaçakçılığı yapılanmasına darbe vurdu. Ünlü iş adamlarının da gözaltına alındığı operasyonda 15 bin parça tarihi eser ve yüklü miktarda para ele geçirildi.

İstanbul tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 15 bin parça yakalandı
İstanbul’da tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: Gladyatör balığı ele geçirildi.

Eserler arasındaki bir gladyatör başlığı ve 15 milyon yıl öncesine ait bir fosil dikkat çekti. Gözaltına alınanlar arasında emekli bir emniyet müdürü ile emekli bir albayın da olduğu bildiriliyor.

Operasyon İstanbul Emniyeti’ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi.


Arkeoloji mezunu polislerin de görev yaptığı daha önce bir çok başarılı operasyona imza atan ekipler, Türkiye’deki eserleri yurtdışına kaçıran bir yapıyı belirledi.

Bunun üzerine çalışma başlatıldı. Araştırmalarda belirlenen şüphelilerin bazı işadamlarıyla irtibatı saptandı. Çalışma derinleştirildi araştırmaların ardından çok sayıda adrese baskın düzenlendi.


27 kişi gözaltında, ünlü iş adamları da var

Operasyonda 27 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında ünlü iş adamlarının yanı sıra emekli bir emniyet müdürü ile emekli bir albayın da olduğu bildiriliyor.


15 bin parça tarihi eser ele geçirildi

Operasyonda, aralarında Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma, Truva, Miken, ve antik dönemlere ait, kılıçtan, miğfere; mermer ikonlardan, mutfak gereçlerine; gözyaşı şişelerinden, dinsel objelere 15 bin parça eser ele geçirildi. Ele geçirilen eserler arasında 15 milyon yıl öncesine ait fosillerin de bulunduğu öğrenildi.


İzmir’de 15 bin 209 parça tarihi eser ele geçirilmişti

2016 yılında da İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube ekiplerinin düzenlediği operasyonda 15 bin 209 parça tarihi eser ele geçirilmiş, iki kişi yakalanmıştı.

izmir tarihi eser kaçakçılığı


İzmir’deki operasyonda ise 15 bin 200 adet Osmanlı dönemine ait gümüş akçe ve içinde muhafaza edildikleri 1 adet bronz kap, 3 adet Roma dönemine ait pişmiş topak kandil, 2 adet Bizans ve Roma dönemine ait bronz sikke, 1 adet pişmiş toprak ağırlık, 1 adet iki parça halinde demir strigilis, 1 adet iki parça halinde taş kolye ucu olmak üzere toplam 15 bin 209 adet 2863 sayılı yasa kapsamında orijinal tarihi eser, 1 adet taş obje ele geçirilmişti.

Danıştay’ın Andımız kararı sonrası MEB’den açıklama