Black Friday nedir? 2018 indirimleri Türkiye’de ne zaman başlıyor?

Her yıl inanılmaz indirimlere sahne olan Black Friday nedir? Neden Black Friday?  İndirimler ne zaman başlıyor ve ne kadar sürüyor? İşte merak ettiğiniz her şey!

Black Friday Türkiye çılgın online alışveriş rekabetine dönüştü!

Black Friday nedir sorusu son dönemlerin en çok aratılan ve merak edilen sorusu. Bu yazıda Black Friday nedir, ilk olarak ne zaman ve neden başladı, Black Friday 2018 indirimleri neler gibi merak edilen soruların cevaplarını sizlere sunuyoruz.

Black Friday nedir?

Amerika’da her yıl Şükran Günü‘nden sonra gelen ilk Cuma günü yapılan bu etkinlik, temel olarak alışveriş çılgınlığını konu alıyor.


1932 yılından beri Noel alışverişleri sezonunun başlangıcı olarak da kabul edilen Black Friday, ilk başta sadece Amerika’da başlamış, daha sonra Kanada ve İngiltere’de ve ardından tüm dünyaya yayılmıştır.

Black Friday ile beraber alışveriş dönemi açılıyor ve indirimli fiyatlarla pek çok kişi alışveriş yapıyor. Zaten Black Friday, dünyaya da indirim fırsatlarıyla beraber, tüketicilere, üreticilere ve satıcı pek çok markaya büyük fırsatlar sunduğu için tüm dünyaya yayılmış durumda.

Tüm dünyada alışverişlerde indirim ve kampanya günü olarak bilinen ‘Black Friday’ yani ‘Kara Cuma’ bir kez daha geldi.

23 Kasım Cuma günü gerçekleşecek indirim ile küresel çapta milyarlarca dolarlık ticaret hacmi sağlayan Black Friday, ismi nedeniyle ülkemizde tartışmalara neden olmuş bazı kesimler bunun dini inançlara yapılan bir saygısızlık olduğunu ileri sürmüştü.

Başta e-ticaret şirketleri olmak üzere pek çok firmanın bugüne özel hazırlıklar yaptığı gün Türkiye’de artık ‘Efsane Cuma’, ‘Süper Cuma’ ve ‘Beklenen Cuma’ gibi değişik isimlerle anılıyor. Peki Black Friday nereden geliyor?

Neden Cuma günü? Neden kara deniyor?

Herşeyden önce bu gibi günler dünyanın tüm ülkelerinde farklı günlerde farklı isimlerde ekonomiyi ve sektörleri canlandırmak için farklı bahanelerle yapılıyor. Ancak Black Friday (BF) küresel çapta uygulanan nadir örneklerden.

BF aslında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Şükran günü olan Kasım’ın dördüncü perşembesini takip eden cuma gününü ifade ediyor ve 1952’den bu yana Noel alış veriş sezonunun ilk günü kabul edilerek indirimler başlıyor. Resmi bir tatil olmayan bugüne ‘Kara’ denmesinin nedeni ise 1960’larda başlıyor. Dükkanların o gün daha hava aydınlanmadan çok erken açılması ve kararmadan kapanmaması, bunun yanı sıra alışveriş caddelerinde yaşanan yoğun araç ve insan trafiğinin neden olduğu günlük hayatı etkileyen olumsuzluklar bugüne ‘Kara Cuma’ denmesine sebep oluyor. Bu tabirin ilk kez Philadelphia eyaletinde kullanıldığı tahmin ediliyor.

1980’lere kadar ABD’de belli bölgelerde uygulanan bu indirimler daha sonra 90’lar ve 2000’lerde giderek tüm ülkeye yayıldı. Alış veriş merkezleri ve dükkanların açılış saatleri iyice erkene alındı ve nihayet 2011 yılında perşembeyi cumaya bağlayan gece 24’te dükkanlar açılmaya başlandı. İnternet alış veriş sitelerinin de devreye girmesiyle ABD’de gerçekleşen bu indirim günü uluslararası çapta bir indirim gününe dönüştü ve tüm dünyada benimsendi.

Black Friday ölüm ve yaralanmalara sebep oldu

ABD’de indirimin başlama ve dükkanların açılış saatleri erkene alındıkça indirim için bekleyenlerin mağazalar önünde oluşturduğu kuyrukların zamanı ve şekli de değişti.

Bir önceki günden çadır kurup kamp yapmaya başlayan müşteriler kimi zaman perşembe akşamını ve geceyi sokakta geçirmeyi tercih etti. Bu da izdihamın yanı sıra, ısınmak için propan gazı ve jeneratör kullanımı, oluşan kalabalığın acil çıkış kapılarını ve merdivenlerini tıkamasının yanı sıra hırsızlık ve gasp gibi suç oranlarında artışa neden oldu.

2006’dan bu yana sadece ABD’de Black Friday’e bağlı olarak 10 ölüm ve 111 yaralanma vakası rapor edildi.

Black Friday 2018 indirimleri ne zaman başlıyor?

Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece saat 00.00 itibariyle 23 Kasım’da indirimler başlayacak. Fakat pek çok marka, ülkemizde indirimleri daha önceden başlatıyor.

Türkiye’de nasıl olacak?

2017’de Türkiye’de sadece İnternetten 2.4 milyar lira kartlı ödeme gerçekleşti. Türkiye’ye yeni giriş yapan e-ticaret devi Amazon, ‘Beklenen Cuma’ adıyla indirim sezonunu 1 hafta öncesinden yani 19 Kasım’dan başlattı. Birçok kategoride indirimlere yer veren sitenin yerli rakipleri olan Hepsiburada ve Gittigidiyor gibi siteler ise Black Friday’i şimdilik 24 saat ile sınırlı şekilde uygulamaya devam ediyor. Sanal sitelerde yüzde 80, alış veriş merkezlerinde ise yüzde 60’a varan indirimlerin olması bekleniyor.

Hangi ürünler indirime giriyor?

Aklınıza gelen, neredeyse tüm ürünler indirime giriyor. İndirime girecek ürünlerle ilgili herhangi bir kısıtlama yok. Giyim, ayakkabı, cep telefonu ve aksesuarları, bilgisayar ve aksesuarları, televizyon, artık günümüzde uygulama mağazaları ve oyunlarda da indirimler yapılıyor.

Özellikle son yıllarda dijitalleşmenin de etkisiyle Black Friday teknoloji dünyasında ciddi bir fırsat ortaya çıkardı. App StorePlay StoreSteam ve PSStore başta olmak üzere pek çok uygulama ve oyun mağazasında çılgın indirimler yapılıyorken, e-ticaret siteleri ve perakende firmaları da ciddi indirimleri tüketicilere sunuyor.

Özellikle bu noktada artan rekabet, tüketicilere yarar olarak dönüyor. Kullanıcılar yaptıkları araştırmalarla, en uygun fiyatı veren bir yerden, ürünü satın alabiliyor.

Türkiye’de Black Friday 2018 indirimleri

İlk başta Amerika’da başlayan bu akım, dijitalleşmeyle beraber tüm dünyaya yayıldı. Çok da iyi oldu. Çünkü yazımızda da dediğimiz gibi yüzde 90‘lara kadar varan fırsatlarla beraber her kategorideki ürünlere yapılan indirimler, tüketiciler ve markalar için şahane bir fırsat yaratıyor.

Hem markalar için nakit akışı sağlanıyor, inanılmaz satış adetlerine ulaşılıyor. Hem de tüketici daha yüksek fiyata alacağı pek çok ürünü, çok daha uygun fiyata satın alabiliyor.

Google Play Store, App Store, Steam, Origin, PS Store başta olmak üzere, global platformlarda Black Friday indirimlerinden ülkemizde de yararlanabiliyorsunuz.

Ayrıca ülkemizde bulunan Hepsiburada, Amazon, N11 gibi pek çok e-ticaret sitesi ve platformu da Black Friday için yoğun mesailer harcıyorlar.


Ayrıca MediaMarkt gibi hem geniş mağaza ağı hem de e-ticaret sitesiyle tüketicilere hizmet eden perakende firmaları da Black Friday’e yoğun bir gösteriyorlar.

Ülkemizde bazı hassasiyetlerden dolayı Black Friday, Kara Cuma olarak çevrilmese de, pek çok satıcı kendine özel kampanya adıyla bu kampanyaları düzenliyor.

Şahane Cuma, Muhteşem Cuma, İnanılmaz Cuma, Mükemmel Cuma gibi pek çok farklı kampanya adını Black Friday için ülkemizde görmeniz mümkün.

Amazon Türkiye

Geçtiğimiz aylarda Türkiye pazarına giren Amazon’un beklenen Kara Cuma haftası başladı. 19 – 26 Kasım tarihleri arasında özel fiyatlarla indirim uyguluyor. Amazon Türkiye Müdürü Sam Nicols, “Beklenen Cuma haftası boyunca cep telefonundan kitaba, ev dekorasyon ürünlerinden oyuncak ve popüler elektronik ürünlere kadar birçok farklı kategoride avantajlı fiyatlar sunuyoruz. Müşterilerimizin sevdikleri ürünlere uygun fiyatla ulaşabilmelerini sağlamanın yanı sıra ev konforunda hızlı ve güvenilir online alışveriş deneyimi yaşatıyoruz” dedi.

Hepsiburada.com

Hepsiburada “Efsane Cuma” adını verdiği indirimli satış günlerine 22 Kasım akşamı başlatacağını duyurdu. Şirket, indirimli ürünlerin satışının 24 Kasım’da sona ereceğini de belirtti. “Efsane Cuma’da her şey efsane olur” diyen Hepsiburada.com online alışveriş sitesi; beyaz eşya, telefon, bilgisayar, elektrikli ev aletleri, kişisel bakım ürünleri, süpermarket, anne bebek ve moda kategorilerinde yüzde 80’e varan indirimler yapacağını duyurdu.

GittiGidiyor

23 Kasım‘da indirim uygulayacağını açıklayan GittiGidiyor, ürünlerde yüzde 80’e varan indirimler uygulayacağını açıkladı. Bu sene ise 23 Kasım tarihinde olması bekleniyor ancak belki Gittigidiyor bize süpriz yaparak yalnızca 24 saat boyunca devam eden bir kampanya yerine Gittigidiyor Cyber Monday kampanyasına özel indirimler de düzenleyebilir. GittiGidiyor.com Black Friday indirimleri; yüzde 50 televizyon kampanyası, yüzde 65 küçük ev aletleri kampanyası ve ev tekstil ürünlerinde hafta sonu şenliği ile dikkat çekiyor.

Morhipo

Morhipo.com ise Black Sale Fırtınası olarak duyurduğu indirimleri 20-25 Kasım tarihleri arasında sunuyor. Boyner Grup tarafından Morhipo’da yer alan bazı indirimli markalar şöyle: Nike, Koton, Mavi, Colin’s, US Polo Assn, Hummel, Levi’s, Bambi, New Balance, The North Face. Beymen ürünlerine yüzde 70’e varan indirimler dikkat çekiyor.

Teknosa

Black Friday indirimlerinin yıldızı tabii ki her zaman teknolojik ürünler oluyor. En çok satılan ürünler playstation, bilgisayar, akıllı telefon ve kulaklıklar takip ediyor. Teknosa.com bu yıl Kara Cuma indirimlerini “Tekno Cuma” lansmanı ile duyurdu. İndirimler 20 Kasım‘da gece 12’de başlıyor.

MediaMarkt

MediaMarkt.com da “Şahane Cuma” başlığıyla indirimlerin 23 Kasım Cuma günü başlayacağını açıkladı. Black Friday indirimleri MediaMarkt’ın yüzlerce mağazasının yanı sıra e-ticaret sitesinde de uygulanıyor. Mediamarkt’ın geniş ürün yelpazesinin içerinde; evler için ısıtıcılar, çocuklar için oyun konsolları, hem erkekler hem de kadınlar için akıllı telefon, laptop, bilgisayar ürünleri bulunuyor. Apple, Samsung, LG, Sony, Lenovo, Philips gibi çok satan markaların en özel ürünleri Black Friday gününde Mediamarkt müşterilerine sunulacak.

n11

11 Kasım Dünya Alışveriş Günü’nde 11.11 indirimleri ile dikkat çeken ve uzun süre web sitesi kilitlenen n11.com da Black Friday indirimlerine bu yıl erken başlayan online alışveriş siteleri arasında. Televizyonda yüzde 59, cep telefonunda yüzde 31, notebook / laptop ürünlerinde yüzde 43, cep aksesuar ürünlerinde ise yüzde 82’ye varan indirimler uyguluyor. Akbank Direkt Öde ile 48 ay vade ile ödeme kolaylığı sunuluyor. n11 indirimlerine picodi.com adresi üstünden ulaşabilirsiniz.

Arçelik

 • Seçili cep telefonlarında 1.400 TL’ye varan indirimler
 • Seçili notebook (laptop) ve tabletlerde 3.000 TL’ye varan indirimler
 • Seçili hobi oyun ürünlerinde 400 TL’ye varan indirimler
 • Arçelik A49L 8860 5S NETFLIX TV 4.096 TL Yerine Sadece 2.996 TL
 • Küçük Ev Aletleri Kategorisinde Seçili Ürünlerde %50’ye Varan İndirimler

Miniso

Sürekli değişen 6 bin çeşidi aşkın ürünüyle alışverişe keyif katan Miniso Black Friday indirimlerini iki haftaya yayarak 19 Kasım haftası başlatıyor. Özel tasarımcıların elinden çıkan bütün ürün alışverişlerinizde İkinci ürüne % 50 indirim sunacak marka herkes doyasıya alış veriş yapsın diye 2 Aralık Pazar gününe kadar sürecek.

Guess

Dünyaca ünlü moda markası GUESS, bir Amerikan geleneği olarak tüm dünyaya yayılan Black Friday alışveriş çılgınlığına Türkiye mağazalarında da katılıyor. 23 Kasım Cuma günü GUESS mağazalarında İlkbahar 2019 koleksiyonu dışındaki tüm ürünlerde %30 indirim uygulanacak. Ayrıca 22, 24 ve 25 Kasım tarihlerinde de aynı ürünlerde %20 indirim olacak.

Hemington

smart casual erkek giyim markası Hemington, heyecanla beklenen Black Friday’e özel avantajlı teklifler sunuyor. “İkinci Ürün Hediye” kampanyası 22 Kasım Perşembe günü 18:00’den itibaren hemington.com.tr web adresinde geçerli olacak ve 23 Kasım Cuma ile 25 Kasım Pazar günleri arasında premium alışveriş merkezlerinde bulunan Hemington konsept mağazalarında devam edecek.

Colin’s

COLIN’S tüm dünyayı saran Cuma indirimi ile alışverişi keyfe dönüştürüyor. Soğuk kış günlerinde jean ve moda tutkunlarının içini ısıtacak kampanya tüm ürünlerde %20 indirim fırsatı sunuyor. 23 Kasım Cuma günü tüm COLIN’S mağazalarında ve colins.com.tr alışveriş sitesinde başlayacak Mega Friday kampanyası 25 Kasım Pazar akşamına kadar devam edecek.

Forever New

Avustralyalı giyim markası Forever New, her yıl heyecanla beklenen Black Friday için bu yıl çok özel bir kampanya düzenliyor. 16-25 Kasım tarihlerinde, mağazalarda yeni sezon tasarımlarda, forevernew.com.tr üzerinden gerçekleşen alışverişlerde ise tüm ürünlerde %25 indirim fırsatı sunuluyor. Sezonun öne çıkan parçaları avantajlı fiyatları ile modern kadınlar ile buluşmayı bekliyor.

Silk & Cashmere

Türkiye’ye 2012 yılında Silk & Cashmere tarafından getirilen evrensel alışveriş günü Black Friday, bu sene 23 Kasım Cuma günü gerçekleşecek. Kasım öncesinde sembolik indirimler yapan Silk & Cashmere, henüz renk ve bedenler tükenmemiş, modeller raflarda hiç kırılmamışken, yılbaşı öncesi düğmeye basarak tüm dünya mağazaları, silkandcashmere.com ve bu sene ilk defa mobil uygulamasında da tüm giyim ve aksesuarlarda %50 indirime giriyor!

Yıl boyu hazırlık gerektiren bu dev alışveriş günü için her mağazasının satış personeli sayısını %20, kasasını ise %100 arttıran Silk & Cashmere’de, CEO’dan İnsan Kaynakları Müdürüne, Tasarımcısından Güvenliğe, tüm ekibi Black Friday günü 08:00-00:00 arası mağazalarda çalışmaya hazırlanıyor. İnternet operasyonu için kontrol odası kurulacağı ve 24 saat optimizasyon sağlayacak bir ekibin olacağı Black Friday’de, Ekim ayında çıkan ve şimdiden dijital satış payının %50’sini yakalayan S&C mobil uygulamasında mağazalar kadar trafik bekleniyor!

Sony Playstation PS4 oyunlarında indirim

Sony Eurasia, 19 – 26 Kasım tarihleri arasında sürecek olan büyük Black Friday indirimlerinin başladığını duyurdu. Seçili kutulu oyunlar, 19 ile 26 Kasım tarihleri arasında yüzde 45’e varan indirimli fiyatlarla satılacak.

Black Friday indirimleri süresince bu yıl piyasaya çıkan Marvel’s Spider-Man oyunu 299 TL’ye, God of War ve Detroit: Become Human oyunları 199 TL’ye, Uncharted: Kayıp Miras ve Gran Turismo Sport 139 TL’ye, PlayLink oyunları olan Knowledge is Power ile Hidden Agenda ise 49 TL’ye satışa sunulacak.

Ayrıca Sony Eurasia tarafından dağıtımı yapılan ve geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkan NBA 2K19 ve WWE 2K19 oyunları da 279 TL tavsiye edilen indirimli fiyatı ile satılacak. GTA V’in fiyatı 169 TL’ye inerken, geçtiğimiz ay piyasaya çıkan NBA 2K Playgrounds 2’nin fiyatı ise kampanya süresince 159 TL olacak.

Black Friday kampanyası kapsamında 19 – 26 Kasım tarihleri arasında sunulan indirimli oyunlar:

 • Marvel’s Spider-Man – 299 TL
 • God of War – 199 TL
 • Detroit: Become Human – 199 TL
 • Gran Turismo Sport™ – 139 TL
 • Uncharted: Kayıp Miras – 139 TL
 • NBA 2K19 – 279 TL
 • WWE 2K19 – 279 TL
 • GTA V – 169 TL
 • NBA 2K Playgrounds 2 – 159 TL
 • Knowledge is Power – 49 TL
 • Hidden Agenda – 49 TL

Black Friday indirimleri sadece kutulu oyunlarla sınırlı kalmayacak. 23 – 26 Kasım tarihleri arasında seçili konsol ve aksesuarlarda da büyük Black Friday indirimleri oyuncularla buluşacak.

Black Friday hakkında çok sorulan sorular


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.