İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) iç hat seferleri sona eriyor!

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren Bostancı, Kadıköy, Bakırköy, Kabataş ve Adalar’dan oluşan iç hat seferlerini durdurma kararı aldı.

istanbul deniz otobüsleri ido iç hat seferleri sona eriyor bostancı kadıköy bakırköy kabataş adalar

Şirket, iç hat seferlerini durdurup daha çok dış hatlara odaklanacak. Alınan son dakika kararında gemi bakım maliyetlerinin etkili olduğu bildirildi.

2011 yılında yapılan özelleştirme ihalesi ile 861 milyon dolarlık bedelle Tepe-Akfen-Souter-Sera ortak girişim grubu tarafından alınan İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. ( İDO) 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren iç hat seferlerini durduruyor.


İDO’nun Bostancı-Bakırköy, Bostancı-Kabataş/Beşiktaş ve Adalar’dan oluşan iç hat seferleri 1 Aralık tarihinden itibaren artık yapılmayacak.

Atatürk Havalimanı’nın kapatılması ve Avrasya Tüneli’nin açılması mı etkili oldu?

Deniz otobüsü, gittikçe daha kötü hale gelen İstanbul trafiğine zaman kazanmak için çok önemli bir alternatifti. 2016 yılı sonunda açılan Avrasya Tüneli de Anadolu ve Avrupa yakası arasındaki geçişleri hızlandırdı. Öte yandan Atatürk Havalimanı’nın kapatılması ile deniz otobüsü (İDO) Bakırköy’e (Yeşilköy) Bostancı, Kadıköy ve Kabataş’tan yapılan seferlerin eskisi gibi yoğun olarak kullanılmayacağı tahmin ediliyor.

İDO Osmangazi Köprüsü’de haksız rekabet davası açmıştı

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), Osmangazi Köprüsü’ne haksız rekabet gerekçesiyle ABD’de dava açmıştı.


Marmara Denizi’ndeki iki yakayı birbirine bağlayan Osmangazi Köprüsü ve İstanbul Deniz Otobüsleri arasındaki rekabet mahkemeye taşınmıştı. Yılbaşında Osmangazi Köprüsü’nde fiyatların düşürülmesinin ardından geçişler yüzde 30 artınca İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO), fiyat indirimini Washington’da mahkemeye taşıma kararı aldı.

ido deniz otobüsü seferleri bitti

Konunun yurtdışında mahkemeye taşınma sebebi ise İDO’nun yabancı ortağı Souter Investments oldu. İstanbul Deniz Otobüsleri’nde yüzde 30 oranında pay sahibi olan İngiltere merkezli şirket, köprü geçişlerinde herhangi bir indirim yapılmasının imzalanan sözleşmelere aykırı olduğunu iddia etmişti.

Şirket yetkilileri hatların kapanmasında ekonomik koşulların önemli bir rol oynadığını söylerken zarar eden hatları kapatma kararı aldıklarını bildirdi.


Zarar eden tüm hatlar geçici olarak kapatıldı

Alınan bilgilere göre son dönemde döviz kurundaki yükselişe karşın, iç hatlardaki fiyat artış taleplerinin uygun görülmemesi, Osmangazi Köprüsü geçiş fiyatlarının düşürülmesinin İDO tarafından öngörülememesi nedeniyle tasarruf tedbirleri kapsamında şirket tarafından zarar eden tüm hatların geçici olarak kapatılmasına karar verildi. Alınan kararda gemi bakım maliyetlerinin etkili olduğu da bildirildi.


İDO’nun geçen hafta yapılan yönetim kurulu toplantısında İskoçya merkezli yabancı ortak Souter’in talebi doğrultusunda alınan karar ile şirket, iç hat seferlerini durdurup daha çok dış hatlara odaklanacak.

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli: Et yerine tavuk balık hindi yiyelim