İstanbul Havalimanı ulaşım: Havaist, otobüs ve metro hatları

Türkiye’nin ve dünyanın en büyük havalimanı İstanbul Yeni Havalimanı 29 Ekim 2018 tarihi itibariyle resmi olarak hizmet vermeye başladı. En çok merak edilen sorular arasında ise İstanbul Yeni Havalimanı’nın nerede olduğu ve ulaşımın nasıl sağlandığı. Havalimanına ulaşım için ise çok sayıda alternatif bulunuyor.

İstanbul Havalimanı ulaşım: Havaist, otobüs ve metro hatları

Yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı, Avrupa Yakası’nda yer alıyor. Bölgedeki Tayakadın ve Akpınar mahalleleri arasındaki 76 kilometrekarelik alana inşa edilen üçüncü havalimanı Göktürk Arnavutköy, Çatalca kavşağında bulunmaktadır. Biletall.com son blog yazısında İstanbul Yeni Havalimanına yol tarifi, toplu taşıma seçenekleri ve ulaşıma dair tüm bilmeniz gerekenleri derledi.

İstanbul Havalimanı otobüs ile ulaşım hatları

Üçüncü havalimanına konumu itibarı ile otobüs ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Şuanda toplamda 7 farklı hatta hizmet verilmektedir, ilerleyen dönemlerde ise 18 farklı hatta 150 otobüs ile ulaşım sağlanması planlanmaktadır.


Hem İETT hem de Havaist otobüsleri kullanarak İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaist otobüsleri 4 farklı hat ile hizmet sağlarken İETT otobüsleri ile İstanbul içindeki 3 farklı noktadan ulaşım sağlanabilmektedir. İstanbul Yeni Havalimanı ulaşımı için kullanabileceğiniz otobüs hatları:

Havaist hatları

İST – 1 YENİ HAVALİMANI – YENİKAPI

– Yenikapı

– Bakırköy İDO

– Kuleli

– Başakşehir Metrokent

– Yeni Havalimanı


İST – 2 YENİ HAVALİMANI – TÜYAP

– Tüyap

– Cumhuriyet Mah.

– Bahçeşehir Merkez

– Yeni Havalimanı

İST – 7 YENİ HAVALİMANI – KOZYATAĞI

– Kozyatağı Metro

– Tepeüstü

– Kavacık Köprüsü

– Hasdal

– Yeni Havalimanı

İST – 7

– Gümüşsuyu Peron

– Beşiktaş Meydan

– Zincirlikuyu Metrobüs

– Göktürk

– Yeni HavalimanıİETT Hatları:

H2 YENİ HAVALİMANI – MECİDİYEKÖY

– Mecidiyeköy Metrobüs

– Çağlayan

– Nurtepe

– Hasdal

– Kemer Yolu

– Orman Yolu

– Kıyı Emniyeti

– İhsaniye Kavşağı

– Yeni Havalimanı

H3 YENİ HAVALİMANI – HALKALI

– Gümrük

– 4. Cadde

– Rumeliler

– Atatürk Mah.

– Demirciler Sitesi

– Yeni Havalimanı


H4 YENİ HAVALİMANI – ATATÜRK HAVALİMANI

– Atatürk Havalimanı

– Başakşehir Metrokent

– Yeni Havalimanı

İstanbul Havalimanı metro ile ulaşım

İstanbul Yeni Havalimanı Metro ulaşımı M11 Gayrettepe – Yeni Havalimanı Metro Hattı ile sağlanacaktır. 2019 yılında tamamlanması gereken bu hat Gayrettepe istasyonunda Yenikapı – Hacıosman hattı ile entegre olacaktır toplam hat uzunluğu ise 36 km’dir.


İstanbul Havalimanı taksi ulaşımı

İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışı ile birlikte ilk etapta toplam 660 adet taksinin hizmet vermesi için anlaşıldı. Havalimanının kapasitesinin artması ile taksi sayısında da artış olması beklenmektedir. Yeni Havalimanı’nda hizmet verecek olan taksilere teknolojik açından getirilen standartlarla birlikte yolcuların şoför bilgisi,yol güzergahı, trafik yoğunluğu ve ücret bilgilerinin yer aldığı ekranlar yolcuları bilgilendiriyor. Ayrıca tüm taksilerde kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunmaktadır.

İstanbul Havalimanı özel araç ile ulaşım


Yeni havalimanına özel araç ile ulaşmanın en kolay yolu üçüncü köprü üzerinden sağlanabilmektedir. Ayrıca 2 ay boyunca yeni havalimanında ücretsiz olarak otopark hizmeti verilmektedir.

Yeni Havalimanı otopark ücretleri