AK Parti Kadıköy Belediye Başkan adayı Özgül Özkan Yavuz

AK Parti Kadıköy Belediye Başkan adayı Özgül Özkan Yavuz kimdir?

AK Parti Kadıköy Belediye Başkan adayı Özgül Özkan Yavuz kimdir?
AK Parti Kadıköy Belediye Başkan adayı Özgül Özkan Yavuz, İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri olarak görev yapıyor.

AK Parti’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İstanbul adayları belli oldu. AK Parti’nin İstanbul Kadıköy Belediye Başkan adayı Özgül Özkan Yavuz oldu.

Özgül Özkan Yavuz kimdir?

AK Parti Kadıköy adayı Özgül Özkan Yavuz, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun oldu ve bir süre aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı. ODTÜ’de Kentsel Politika ve Yerel Çalışmalar alanında”Türkiye’de Kentsel Yenileme Süreçleri ve Politikaları” başlıklı teziyle 1998 yılında yüksek lisans diplomasını aldı.


Jean Monnet bursu ile İngiltere’ye gitti

Özgül Özkan Yavuz, 1999 yılında kazandığı Avrupa Birliği Jean Monnet Programı bursuyla İngiltere’ye giderek Birmingham Üniversitesi Kamu Yönetimi Fakültesi Kentsel ve Yerel Çalışmalar Bölümü’nde turizm planlaması ve alan yönetimi konularında uzmanlaşarak “Türkiye’de Turizm Alanlarında Planlama ve Yönetim” konulu teziyle ikinci yüksek lisans derecesini aldı. Yavuz’un, şehir pazarlaması, kültür turizmi ve şehir turizmi alanlarında araştırma, sunum ve yazıları bulunuyor.

17 yıl Turizm Bakanlığı’nda çalıştı

Özgül Özkan Yavuz, 1997 yılında Turizm Bakanlığı Yatırımlar Genel Müdürlüğü, Planlama Dairesi’nde Şehir Planlamacısı olarak çalışmaya başladı. 17 yıl boyunca önce Turizm Bakanlığı’nda daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yurtiçi ve yurtdışı çeşitli birim ve projelerinde görev yaptı.


Hollanda Kültür ve Tanıtma Ataşesi olarak görev yaptı

Yavuz, 2004-2007 yıllarında Hollanda Kültür ve Tanıtma Ataşesi olarak diplomatik görevde de bulundu. 2008-2010 yılları arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın Uluslararası Tanıtımdan Sorumlu Direktörü olarak çalıştı.

Birçok görevde yer aldı

Özgül Özkan Yavuz, 2011’de atandığı İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcılığı görevini Temmuz 2014 tarihine kadar sürdürdü ve bu görevinde kültür ve turizm alanında çeşitli ulusal ve uluslararası projelerin yürütücüsü oldu. Bu tarihten Kasım 2016’ya kadar İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Yavuz, aynı dönemde “European Cities Marketing Association” (Avrupa Şehirleri Tanıtım Birliği) isimli topluluğun yönetim kurulu üyeliğine de seçilerek İstanbul’u uluslararası alanda temsil etti. Özgül Özkan Yavuz, Aralık 2016 tarihinden bu yana İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreterlik görevini sürdürmektedir ve aynı zamanda Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği (EURADA) Yönetim Kurulu’nda İstanbul Kalkınma Ajansı’nı temsil etmektedir.


Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Özgül Özkan Yavuz, 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde AK Parti’nin İstanbul Kadıköy Belediye Başkan Adayı oldu.

CHP Kadıköy için Şerdil Dara Odabaşı’nı aday göstermesi tartışma yarattı