Flash drive (USB bellek) kullanmanın güvenli yolları

Günümüzde depolama aracı olarak sık kullanılan flash drive (USB belleklerde) çeşitli nedenlerle yaşanan veri kayıpları, kullanıcılar için büyük problemler yaratıyor.

Flash drive (USB bellek) kullanmanın güvenli yolları
Flash drive (USB bellek) kullanmanın güvenli yolları

En sık kullanılan depolama aygıtlarından flash drive’ların hatalı kullanımı, veri kayıplarına yol açarak önemli dosyaların riske atılmasına neden olabiliyor.

USB belleği bilgisayardan aniden çekip çıkartmak, içinde bulunan dosyaları yanlışlıkla silmek, belleği virüs bulunan bir bilgisayarda kullanarak işlevsiz hale getirmek, yetkisiz bir kişinin müdahalesiyle veri kaybetmek gibi problemlerin USB belleklerde veri kaybı yarattığını belirten Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, kullanıcıların veri kaybı yaşamasını önleyecek 7 öneriyi paylaştı.


1- Bilgisayardan çıkartırken “güvenli çıkart” komutunu kullanın.

USB belleklerle ilgili yapılan en yaygın hata, işlem bittiğinde bilgisayardan hemen çekip çıkartılmaları oluyor. Ancak bu alışkanlık, henüz aktarılamamış bilgilerin kaybına yol açabiliyor. Bu durumu önlemek için usb belleklerin, “çıkart” komutu tamamlanınca çıkartılması gerekiyor.

2- Kullanıcı izinlerini düzenleyin

Flash drive ve içindeki verilere yetkisiz kişilerin ulaşması ihtimaline karşılık kullanıcı izinlerinin sınırlandırılması cihaz güvenliğini artırıyor. Ekrandan disk kısmına sağ tıklamanın ardından “güvenlik” ve “düzelt” seçeneklerine ulaşarak yapılabilen bu ayarlamayla erişim izninin herkese tanınmasının önüne geçiliyor.

3- Virüs taraması yapın

Flash drive aygıtlarının, güvenliğinden emin olunmayan bilgisayarlara takılması veri kayıplarına adeta davetiye çıkarıyor. Böyle bir problemle yüzleşmemek için bilgisayarların güncel antivirüs programlarıyla desteklenmesine ihtiyaç duyuluyor.


4- Ortak alanlarda bulunan bilgisayarları kullanırken daha çok dikkat edin

Çoğu kullanıcı, acil ihtiyaç anlarında USB belleği herhangi bir bilgisayara takarak işlem yapmaktan çekinmiyor. Ancak özellikle internet cafe, otel, kütüphane gibi ortak alanlarda bulunan bilgisayarlarda Flash drive kullanımı, verileri risk altında bırakıyor. Bilgisayardaki bir virüs ya da güvenli olmayan herhangi bir kaynaktan indirilmiş bir dosya veya program, USB diskteki verileri bozabiliyor.

5- Rutin olarak tarayın

Flash drive aygıtlarında düzenli olarak yapılacak veri taraması, veri kaybının yaşanmaması için oldukça önem taşıyor. Ayrıca USB diskinizde bulunan tüm dosyaları silmek istiyorsanız direkt format atmak daha iyi bir çözümdür.

6- Veri transferi gerçekleştirirken çevrimiçi olmayın

İnternete bağlı cihazlarda USB belleklerin virüs gibi sebeplerle zarar görme ihtimali çok yüksek olmasa da, özellikle kritik dosyaların flash drive aygıtlarına aktarılması sırasında internet bağlantısının kapatılması, verilerinize yönelik riskleri azaltıyor.

7- Şifreleyin


USB belleklerin şifrelenmesi de verilerin korunma düzeyini oldukça artıran önlemler arasında yer alıyor. Belleğin cihaza her takılışında istenen şifre sayesinde yetkisiz kullanıcıların bellekteki dosyalara erişme tehlikesi neredeyse ortadan kalktığı için veri kaybı yaşama ihtimalinden uzaklaşılmış oluyor.

Veri kurtarma püf noktaları: Suya düşen cihazdan veriler nasıl kurtarılır?