Nomophobia: Cambridge Dictionary’nin 2018 için seçtiği kelime

İngiltere’nin en yetkin sözlüklerinden Cambridge Dictionary, 2018’in kelimesi olarak nomophobia (telefon bağlantısını kaybetme korkusu) seçti.

Nomophobia: Cambridge Dictionary'nin 2018 için seçtiği kelime

Her sene yapılan seçimlerde ulusal ve uluslararası gündem göz önünde bulunduruluyor. Cambridge editörleri tarafından seçilen dört kelime katılımcıların oylarıyla belli oldu.

Yılın kelimeleri 2017’de ‘popülizm’, 2016’da ‘paronayak’ , 2015’teyse ekonomik krize referansla ‘kemer sıkma’ydı.


İngiliz Daily Mail’in haberine göre bu seneki seçimlerde ‘nomophobia’ya rakip kelimeler arasında ‘cinsiyet ayrımı’ (gender gap), ‘ekolojik tahribat’ (ecocide) ve ‘kürsüsüz bırakma’* (no-platforming) yer aldı.

2008’de ortaya çıkmıştı

‘Nomophobia’ kelimesi Türkçe sözlükte ‘telefon bağlantısını kaybetme korkusu’ anlamına geliyor ama tüm bunların ötesinde sözcük telefonu kullanamama fikriden duyulan muazzam endişeyi de kapsıyor.

2008’de Britanya’da ortaya çıkan kelime ‘No mobile phone phobia’ (Cep telefonsuz kalma korkusu) cümlesinin kısaltması olarak kabul görüyor. Söz konusu kelime 2018’in başında Cambridge’in online sözlüğüne eklenmişti.

Cambridge editörleri, katılımcıların ‘nomophobia’ yönünde oy kullanmasını, dünya çapında çoğu insanın yaşadığı endişeli tecrübelerden sonra buna bir ad vermek istemesine yordu. Sözlüğün editörleri, ‘nomofobi’nin bilimsel bir kelime olmadığını da belirterek klinik derecedeki aşırı korkudan ziyade kaygıyı temsil ettiğini açıkladı.


*Kabul edilemez ya da tehlikeli olduğunun düşünülmesi durumunda bir başkasının fikirlerini kamuoyuyla paylaşmasını engellemek.

Varlıklı ve yetenekli Türkler kitleler halinde ülkeyi terk ediyor