AK Parti adayı seçim kampanyası için şehit cenazesi fotoğrafı kullandı

AK Parti Giresun adayı Aytekin Şenlikoğlu, şehit cenazesi fotoğrafı altına ‘Vizyon 2028’ sloganını ve adını yazdırıp kampanyasında kullandı. Tepkiler üzerine fotoğraf kaldırıldı.

AK Parti giresun adayı seçim kampanyası için şehit cenazesi fotoğrafı kullandı

31 Mart 2019 yerel seeçimleri süreci boyunca Türkiye pek çok seçim propagandasına tanıklık etti. Camiler, okullar, devlet binalarında seçim propagandası tam gaz devam ederken, şimdi de şehitler üzerinden kampanya başladı. AK Parti Giresun Belediye Başkan adayı Aytekin Şenlikoğlu’nun seçim propagandası, şehit cenazesi ve İstiklal Marşı üzerinden yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde Şırnak’ta şehit düşen Jandarma Astsubay Çavuş Burçin Damcı’nın, asker omuzundaki cenaze fotoğrafının altına, “Vizyon 2028” sloganı eşliğinde AK Parti adayının ismi yazıldı.


İşte o fotoğraf:

AK Parti adayı seçim kampanyası için şehit cenazesi fotoğrafı kullandı

“Arkadaşlar teknik bir hata yapmışlar”

Skandal tepki çekince, geri adım atıldı ve fotoğraf sosyal medya hesabından kaldırıldı. Şenlikoğlu, “Arkadaşlar teknik bir hata yapmışlar, fark edince düzelttik. Şehitler hepimizin ve şehit cenazeleri üzerinde propaganda yapılamaz” dedi.

Şenlikoğlu, İstiklal Marşı’nı da propagandasına alet etti. İstiklal Marşı’nın kabulünün yıl dönümünde, Türk Bayrağı ve kanlar içinde temsili asker fotoğrafı eşliğinde çekilmiş kareye de Şenlikoğlu’nun adı ve “Vizyon 2028” sloganı yazıldı. Şehit cenazeli propaganda karesi için “Arkadaşların teknik hatası” diyen Şenlikoğlu, İstiklal Marşlı propaganda görüntüsünü ise bizzat sosyal medya hesabında paylaştı.

Çanakkale de kullanılmıştı

çanakkale seçim progagandası


Şenlikoğlu daha önce de Çanakkale şehitlerini ve İstiklal Marşı’nı ilan yapmıştı.

Camide siyaset: AK Parti’ye hainlik yapanlar, hangi yüzle AK Parti’nin kapısına gelecek