Erdoğan mitingte Yeni Zelanda cami katliamının görüntülerini paylaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tekirdağ’daki mitinginde Yeni Zelanda’da 49 kişinin öldürüldüğü cami katliamının görüntülerini yayınladı ve hemen arkasından Kılıçdaroğlu’nun videosuna yer verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri öncesi Tekirdağ’da yaptığı mitingte Yeni Zelanda’da 49 kişinin hayatını kaybettiği katliamın görünütlerini yayınladı.

Hemen arkasından yayınlanan videoda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun; “Dönüp İslam coğrafyasına da bakmamız gerekiyor. İslamiyet üzerinden insanların birbirlerini nasıl katlettiklerini görüyoruz. İslam dünyasından kaynaklanan terör, bütün dünyada farklı yorumlara yol açtı. İslam dünyasının da oturup düşünmesi gerekiyor” sözlerini içeren konuşması verildi.


Erdoğan, Kılıçdaroğlu görüntüleri yayınlandıktan sonra şu ifadeleri kullandı:

Terbiyesize bak. İslam dünyasından kaynaklanan terör diyor. Senin Avustralyalı senatörden ne farkın var. Terörün kaynağı İslam dünyası mı? Şu hale bak ya! Ne günlere kaldık?

“Bay Kemal sen şu anda zaten teröristlerle berabersin”

— Terörün kaynağının İslam dünyası olduğunu söyleyecek kadar hizanını kaybetmiş, kendini kaybetmiş olan birisi; halkının yüzde 99’u Müslüman olan bu ülkede siyaset yapıyor. Bay Kemal sen terörün kaynağının İslam dünyası olduğunu söylemeye ne yetkilisin, ne ehilsin. Sen önce kendini gözden geçir. Zira zaten sen şu anda teröristlerle berabersin; teröristlerle el elesen, kol kolasın. Sen zaten ta Kandil’dekileri, Tendürek’tekileri, Cudi’dekileri, Gabar’dakileri yanına alıp onlarla beraber yürüyüş yapan adamın ta kendisisin.

“Bu millet CHP’yi de senden kurtaracak”

— Ama ben inanıyorum ki benim Tekirdağlı kardeşlerim de, Türkiye’deki CHP’ye gönül veren kardeşlerim de sana inşallah 31 Mart’ta öyle bir Osmanlı tokadı atacak ki bir daha belini doğrultamayacaksın. Ve ben inanıyorum ki bu millet CHP’yi de senden kurtaracak. Yani buna da ihtiyacı var CHP’nin.


erdoğan tekirdağ mitingi 31 mart seçimleri


Vahşet içeren görüntüler Facebook ve Twitter tarafından engellenmişti

Yeni Zelanda’daki saldırıda terörist katliamı canlı yayınlamıştı. Saldırının görüntüleri gelen tepkilerin ardından sosyal medya platformları Twitter ve Facebook’ta kaldırılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

— Sizlerin buradaki varlığı, birliği, dirliği, temsil ettiğiniz değerler, Yeni Zelanda’da cami basıp Müslümanları katleden teröristin bile zoruna gitmiş. Bu katliamda kullandığı silahını da İkinci Viyana Kuşatması’nın tarihinden, haçlı seferlerinin zalim isimlerine kadar bilinen tüm Türk ve Müslüman düşmanlarıyla süslemiş.

— İstanbul’a geleceğiz, tüm camileri, minareleri yıkacağız diye zırvalamış. Be namussuz, Yeni Zelanda nire, Türkiye nire?”

— Nasıl oluyor da dünyanın öteki ucundaki bir katil, Müslümanlarla ve Türklerle ilgili bunca fesatla kafası dolu olarak harekete geçirilebiliyor?”


— İstanbul’a 3 gün bir gelmiş, 40 gün bir gelmiş. Şimdi çalışmalar yapılıyor. Bunun bağlantısı nerelerle var, çıkaracağız. Ama tabi Yeni Zelanda’dan bunların hesabının sorulmasını istiyoruz. Öyle kuru kuruya, şöyle bir müddet yatsın, ondan sonra çıksın. Olmaz böyle şey. 49 insan… Bu bir katliam, bunun hesabının sorulması lazım. Aksi takdirde bu gidiş iyi bir gidiş değil.

Yeni Zelanda’da cami katliamı yapan saldırgan 43 gün Türkiye’de ne yaptı?