Nihat Zeybekci’nin İzmir seçim broşüründe Yunan Sakız Adası kullanıldı

Cumhur İttifakı’nın İzmir adayı Nihat Zeybekci’nin 31 Mart yerel seçimler için hazırlanan aday tanıtım broşüründe Yunanistan’a ait Sakız Adası’nda bulunan turistik yel değirmenleri kullanıldı. CHP tepki gösterdi.

Nihat Zeybekci izmir seçim broşüründe Yunan Sakız Adası kullanıldı

Olayı sosyal medyada hesabından duyuran Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Deniz Yücel Twitter’dan tepki gösterdi.

“Her şeyiniz çakma, düzmece!”

CHP İl Başkanı Deniz Yücel, “‘Turizmle kültürle iç içe İzmir’ sloganı güzel ama keşke Sakız Adası yerine İzmir resmi kullansaydınız ya da sloganı şöyle yapsaydınız; ‘Turizmle kültürle iç içe Sakız Adası’. Fotoğraftaki yerin İzmir olmadığını bilecek kadar bile İzmir’i tanımamışsınız. Her şeyiniz çakma, düzmece!” dedi.


Sakız Adası nerede?

Yunanistan’da, Ege Denizi’nde, Karaburun Yarımadası’nın karşısında yer alan bir adanın; Yunanistan’ın Kuzey Ege Periferisinde bu adayı ve yakınındaki birkaç küçük adayı içeren ve yine Khios adını taşıyan ilin; ve adanın en büyük yerleşimi ve idari bölgenin merkezi olan şehrin ismidir.

Sakız Adası nerede? nomos chiou izmir çeşme


Şehir için Hora adı da kullanılır. Sakız ağaçları bu adada çok olduğu için ismi Sakız’dır. İzmir / Çeşme’ye oldukça yakındır (yaklaşık 8 km) ve iki bölge arasındaki ulaşım oldukça rahat ve kısa zamanlıdır. Çeşme’den kalkan bir feribotla ulaşım aşağı yukarı 45 dakika sürmektedir. Aynı zamanda Sakız Adasında havayolu ulaşımı da sağlanmaktadır.

İktidar ile muhalefet arasındaki 51 – 49 dengesi değişecek!