Kraliçe 2. Elizabeth hakkında az bilinen 5 ilginç bilgi

AFP tahtta en uzun süre kalan ve en yaşlı kraliyet ailesi mensubu Britanya Kraliçesi İkinci Elizabeth hakkında az bilinen 5 ilginç bilgiyi paylaştı…

1- En uzun ömür

Britanya nüfusunun yüzde 80’i Kraliçe II. Elizabeth dışında hiçbir kraliçe görmedi. II Elizabeth 6 Şubat 1952’de tahta çıktığında Britanya Başbakanı Winston Churchill’di. Kraliçe bu süreçte görev yapan 12 ABD Başkanı’nın 11’i ile görüştü ve 3 bin 500 yasa tasarısına imza attı.

Kraliçe bugün itibariyle tahta oturan en yaşlı kraliyet ailesi mensubundan 11 yıl ve 4 ay daha yaşlı.


elizabeth

2- Doğumu

Kraliçe II. Elizabeth’in 21 Nisan 1926’de Londra’da doğduğu bina şimdi lüks bir Çin yemeği restoranı.

Kral II. George tarafından başlatılan gelenek sebebiyle II. Elizabeth’in bir de Haziran’da kutlanan ikinci bir doğum günü var.

3- Hayvanlara olan ilgisi

Kraliçe II. Elizabeth’in büyük bir hayvansever olduğu biliniyor. Kraliçe özellikle köpek ve atları çok seviyor.

Kraliçe II. Elizabeth’in hayatı boyunca 30’dan fazla corgi türü köpeği oldu. Kraliçe ayrıca corgi ve dachshund türü köpeklerin birleşimi olan ‘dorgi’ türüne ismini verdi.

93 yaşındaki liderin sahip olduğu atlar bugüne kadar bin 600’den fazla yarış kazandı.

Kraliçe Elizabeth’e hayatı boyunca bir fil, siyah jaguar ve timsah armağan edildi.

4- Vergi

Yasal olarak vergi ödemek zorunda olmasa da Kraliçe II. Elizabeth 1992’den bu yana kendi isteğiyle vergi ödüyor.

5- Teknoloji meraklısı

kraliçe ilk tv yayını


93 yaşındaki kraliçe 2. Dünya Savaşı’nda kamyon tamircisi olarak görev yaptı. İlk televizyon yayınını 1957 yılında Noel kutlaması ile yaptı. Kraliçe Elizabeth ilk e-postasını 1976’da, ilk Twitter paylaşımını 2014’de, ilk İnstagram paylaşımını ise geçen ay yaptı.

İngiliz Kraliyet ailesinin sırlarını eski çalışan ifşa etti


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.