Meral Akşener: Binali Yıldırım’ı meclis başkanı olarak aday gösterin destekleyeceğiz

Meral Akşener: Hemen Binali Yıldırım’ı Meclis Başkanı olarak aday gösterin, İYİ Parti olarak destekleyeceğiz.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Merkezi’nde yerel seçimlere dair önemli açıklamalarda bulundu.

— Sayın Binali Yıldırım, siz bu ülkede bakanlık başbakanlık, iktidar partisinin genel başkanlığını yaptınız, aday oldunuz. Bu beceriksiz, kifayetsiz tavrın önüne geçin. Sayın Erdoğan hemen Mustafa Şentop’u istifa ettirin, hemen Binali Yıldırım’ı Meclis Başkanı olarak aday gösterin, İYİ Parti olarak destekleyeceğiz.


“Türkiye’de 10 gündür bir kaos yaşanıyor”

— Türkiye’de 10 gündür bir kaos yaşanıyor: İnsanların neşesi huzuru ortadan kalktı. Sayın Erdoğan kifayetsiz yöneticilerini mutlu etmenin cezasını milletten kesmesin. O faturayı soğanı 10 liraya çıkaran damadına kesmelidir. Sayın Karamollaoğlu’na kandille sözleşme imzaladı diyen İçişleri Bakanı’na o faturayı kesmelidir. Ak Parti’nin adayları Türkiye genelinde kazanıncaya kadar tüm seçimleri iptal edin, kazanıncaya kadar seçim yapın. Böyle bir şey olabilir mi?

“Eğer sandık güvenliği sağlayamıyorsanız suçlusu sizsiniz!”

— İstanbul sorunu yaratarak ekonomideki sorunları görmezden gelmeye mi çalışıyorsunuz? Biz Millet İttfakı’nın genel başkanları olarak size ekonomide yol göstermeye hazırız. Buradan Sayın Erdoğan’a sesleniyorum. Sayın Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener olarak size yardım etmeye hazırız.

— 17 yıldır iktidardasınız. Memur alımları sizin elinizde Türkiye’de sandık güvenliği muhteşem. AKP kazandığında sandık muhteşem ama başka bir partinin adayı kazandığında hile var. Eğer sandık güvenliğini sağlayamıyorsunuz suçlusu sizsiniz. Bostan korkuluğu musunuz? Eğer İstanbul seçimlerinde Sayın Binali Yıldırım kazanmış olsaydı biz bunları konuşacak mıydık?

“Seçim iptalini rahmetli Evren bile yapmadı”

— Milletin adamı olarak yola çıkıp, vesayetle mücadele ettiğini iddia eden Erdoğan’ı millete şikayet ediyorum. Bu durum Erdoğan’ın tek adam vesayetini kurma çabasıdır. Büyükçekmece’de çocuklara ifade verdiren polis ve savcıların yoluyla itirazların yapıldığı bir seçim anlayışı olamaz.

— O sandıklarda verilen oylarla ilgili itirazlar yapıldı. İstanbul’da seçimlerin iptal edilmesine yönelik bir tavırla karşı karşıyayız. Bunu rahmetli Evren bile yapmadı. Sayın Erdoğan’a soruyorum. Kendisi dedi ki 24 ilçe aldık belediye meclis üyelerin çoğunluğu bizde. Aynı zarftan çıkan belediye meclis üyelerini kabul ediyorsunuz, Büyükşehir Belediye Başkanı’nı kabul etmiyorsunuz. Bu nasıl bir anlayıştır? Sayın Erdoğan’ın İstanbul ve Ankara’ki konuşma son derece mutedildi. Aradan geçen 10 günde Erdoğan’ın kulağına kim veya kimler neler fısıldadı ki sonuç bu noktaya geldi?

meral akşener kemal kılıçdaroğlu

“AK Parti’nin adayları kazanıncaya kadar seçime devam edin, böyle şey olur mu?”

— Bitmeyen bir FETÖ istinadı var sürekli. Yazıktır, günahtır 249 şehide. Sayın Erdoğan’ın partisinin kuruluşu benim evimde oldu. Sayın Erdoğan, o dönem o gruba uzaktı. Aradan geçen zamanda ne oldu? Sayın Erdoğan o grupla nasıl aynı masaya oturdu? Sayın Erdoğan o grubun en çok alkışlandığı dönemde bile o guruptan uzaktı. Siyasi ayağına dokunmadığın, Meral Akşener’i FETÖ’yü araştırma komisyonuna tanık olarak davet edilmesi kararı alındıktan sonra o kararı geri çektirip, şahitliklerimi anlatmamın önüne geçiren irade nedir?

Bahçeli’nin teklifi, eyalet sisteminin fitilini ateşler

— Sayın Bahçeli’nin büyükşehirleri biz seçelim, kalanını başkan seçsin anlayışı eyalet sisteminin fitilini ateşler. Bizim üretime ihtiyacımız var. Bu millet, muhtar olamaz diyenlere karşı Erdoğan’ı başkan yaptı. Ama bu millet kendisine yapılan saygısızlığın cevabını sandıkta verecektir. Milletimiz olgun bir şekilde milli iradeye gaspa karşı cevabı sandıkta verecektir.

Kılıçdaroğlu’dan YSK’ya 7 maddelik çağrı

— Demokrasi kültürünü katlediyorlar. Bir kişinin talebine göre seçimi sonuçlandırmaya ve onun istediği kararlar çıkarılmaya çalışılıyor. Bu vahim bir tablodur. YSK’ya çağrıda bulunuyorum:


Kemal Kılıçdaroğlu ise özetle şunları söyledi:

”Türkiye İstanbul seçimlerine kilitlenmiş durumda. Çok acı bir olay. Seçim yapıldı itirazlar yapıldı. Şimdi biz bu seçimi nasıl iptal ettirebilirizin arayışı içindeler. Demokrasiden uzaklaşıyoruz. YSK tekrar toplanıyor 7 madde halinde YSK’yı göreve çağıracağım.

1. madde: YSK yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır.

2. madde: YSK seçimde kaybedenlerin devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorundadır.

3. madde: YSK iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır.

4. madde: YSK demokrasi değil seçimsiz Türkiye isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır.

5. madde: YSK hukukun üstünlüğü mü yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu buna açık ve net cevap vermek zorundadır.

6. madde: YSK’da hakimler mi var yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var?


7. madde: İktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kurulan kumpası YSK bozmak zorundadır. Yüksek Seçim Kurulu, alacağı bir kararla ya Türkiye’yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye’yi kaosa sürükleyecektir.”

Büyükçekmece’de aslında ne oldu?