T.C. ibaresi yıllar sonra İBB’ye geri döndü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Saraçhane’deki binasının tabelasına, Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltması olan “T.C.” ibaresi yıllar sonra geri konuldu.

İBB personeli başkanlık binasının ana kapısında yazan “İstanbul Büyükşehir Belediyesi” ve duvarında İngilizce yazan “İstanbul Metropolitan Municipality” ibarelerinin önüne “T.C.” ifadesini koymak için dün ölçü almıştı. Bugün hazırlanan tabelalar yerlerine asıldı.

CHP’li belediye başkanları Ankara’da partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldiği toplantıda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “T.C. ibaresini çok sevdik biz, her yerde olmalı” yanıtını vermişti.


Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne de eklenmişti

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatı üzerine hizmet binasının girişine T.C. ibaresi eklenmişti.

Ne zaman kaldırılmaya başlandı?

2013 yılında Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından binalarında dış tabela standartlarında değişikliğe gidilmesi için genelge yayımlanmıştı. Böylece kamu kurum tabelalarında, kurum isimlerinin önünde yer alan T.C. Sağlık Bakanlığı yazıları yalnızca Sağlık Bakanlığı olarak uygulanmaya başlanmıştı.

Aynı dönemde bazı belediyelerdeki T.C. ibareleri de kaldırılmıştı. Buna AK Parti yönetiminde olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi de dahildi.

Devlet nişanlarından da kaldırılmıştı

Dönemin Bakanlar Kurulu tarafından 28 Ekim 2013 tarihinde kararlaştırılan “Devlet Madalya Ve Nişanları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yeni yönetmelikte Devlet, Cumhuriyet ve Liyakat Nişanları değiştirilerek, nişanlardan “T.C.” ibareleri çıkarılmıştı.


2017 yılında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sosyal medya hesaplarındaki titr kısmında T.C.’nin silindiği gözlenmişti.

İBB’de uyuşturucu gündemi: AKP dün reddetti, bugün geri adım attı!