Ekrem İmamoğlu YSK açıklaması: Türkiye tarihinde böyle bir örnek yok!

Ekrem İmamoğlu, YSK’nın gerekçeli kararına ilişkin, “Bu gerekçeli karar dediğiniz şey, tamamen gerekçesiz. Türkiye tarihinde bu gerekçe üzerinden iptal edilmiş bir seçim yok. Hani çaldılar? Ha hani hırsız?” dedi.

Ekrem İmamoğlu YSK açıklaması: Türkiye tarihinde böyle bir örnek yok!
Ekrem İmamoğlu YSK açıklaması: Türkiye tarihinde böyle bir örnek yok!

31 Mart seçimlerinde halk oylarıyla seçilen ancak AKP ve MHP’nin itirazları sonucu YSK tarafından mazbatası alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, HaberGlobal TV’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) gerekçeli kararına ilişkin şöyle konuştu:

— Bana göre hiçbir şey ifade etmiyor. Sadece 100 sayfaya yakınında ilçelerdeki isimler yazılmış. Edebiyat dersinde kompozisyona konu olarak çalışılmamışsa sayfalarca yazarsınız. YSK başkanı olmak üzere şerh yazan kişiler var. Gerekçede seçim iptali için uyumsuzluk görülmemiştir deniyor.


“Türkiye tarihinde başka böyle bir örnek yok”

— Bir başka şerhte ise seçimin iptaline hukuki bir uyarlılık bulunmamaktadır deniyor. Türkiye tarihinde başka böyle bir örnek yok. Sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmaması seçmene yüklenecek bir husus değil.

— Kendi yaptıkları şayet bir hata ise bundan 16 milyon insanı cezalandırılıyorlar. Hani çalma nerede? Bu ülkenin bütün yöneticileri hem de Ramazan ayında, iftar sofralarında çaldılar dediler. Bu milletin vicdanına sığar mı bu anlayış.”


YSK üyesi Kürşat Hamurcu: AKP hiçbir somut belge ve kanıt sunmadı