Elon Musk’ın uzaydan internet projesi: Starlink uyduları görüntülendi

ABD’li roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, Falcon 9 roketiyle 60 adet Starlink internet uydusunu uzaya gönderdi. Uyduların uzaydan görüntüleri şirket tarafından yayınlandı.

Elon Musk uzaydan internet projesi: Starlink uyduları görüntülendi

Merakla beklenen SpaceX projelerinden olan Starlink projesine ait 60 adet uydu geçen hafta yörüngeye fırlatılmıştı. Gökyüzünde görüntülenen Starlink uyduları, görenleri etkiledi!

Elon Musk’ın sahibi olduğu özel uzay şirketi SpaceX’in Twitter hesabından yapılan açıklamada, uydu üzerinden internete bağlanma projesi Starlink için 60 uydunun ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Uzay Üssü’nden başarılı bir şekilde fırlatıldığı belirtilmişti.


Starlink uyduları gökyüzünde görüntülendi!

Starlink uyduları gökyüzünde görüntülendi!

Asıl mesleği Arkeolog olan ancak hobi olarak astronomiyle ilgilenen Marco Lanbroek yörüngeye fırlatılan 56 Starlink uydusunu görüntüleyip saymayı başardı. Bununla birlikte yakaladığı görüntüleri kendi blog sayfasında da paylaşan Lanbroek, kısa süre içerisinde gündeme oturmayı başardı.

Cuma gecesi Lanbroek, videoyu çekebilmek için SpaceX’in hedef yörüngesel eğimi bilgilerini kullandığını ifade etti. Lanbroek gökyüzünde oluşan manzara için ”harika bir manzaraydı” ifadelerini kullandı.

Her bir Starlink uydusu, yörüngelerini ayarlamaları için Krypton iyon iticilerle donatılmış durumda. SpaceX’in bu uydularla gerçekleştirmek istediği amaç ise dünyadaki birçok insana daha satın alınabilir internet erişimi sağlamak. Şirket bunun için 12 bin uydu fırlatmayı hedefliyor.


Çölde, okyanusta, dağda hızlı ve ucuz internete erişim imkanı

SpaceX, fiberoptik kablo ve baz istasyonu olmaksızın uydu üzerinden internete girme olanağı sağlayacak Starlink projesi için 2020 yılına kadar uzaya 12 bin adet uydu fırlatmayı amaçlıyor. Firma böylece internet erişiminin olmadığı çöl, okyanus gibi dünya coğrafyasındaki en ücra köşelerde bile en az 1 Gbps’ye varan hızda sanal aleme bağlantı olanağı sağlayacak.

 

elon musk spacex starlink tintin uzaydan dünyaya internet

Söz konusu proje ile internet hızının ciddi derecede artması ve internet erişimi bulunmayan noktalarında online dünya ile buluşması hedefleniyor.

Ülkelere göre internet hızları: En hızlı internet bağlantısı olan ülkeler listesi (2018)

 1. Singapur – Ortalama internet hızı: 60,39 Mbps
 2. İsveç – Ortalama internet hızı: 46,00 Mbps
 3. Danimarka – Ortalama internet hızı: 43,99 Mbps
 4. Norveç – Ortalama internet hızı: 40,12 Mbps
 5. Romanya – Ortalama internet hızı: 38,60 Mbps
 6. Belçika – Ortalama internet hızı: 36,71 Mbps
 7. Hollanda – Ortalama internet hızı: 35,95 Mbps
 8. Lüksemburg – Ortalama internet hızı: 35,14 Mbps
 9. Macaristan – Ortalama internet hızı: 34,01 Mbps
 10. Jersey – Ortalama internet hızı: 30,90 Mbps
 11. İsviçre – Ortalama internet hızı: 29,92 Mbps
 12. Japonya – Ortalama internet hızı: 28,94 Mbps
 13. Letonya – Ortalama internet hızı: 28,63 Mbps
 14. Tayvan – Ortalama internet hızı: 28,09 Mbps
 15. Estonya – Ortalama internet hızı: 27,91 Mbps
 16. İspanya – Ortalama internet hızı: 27,19 Mbps
 17. Litvanya – Ortalama internet hızı: 27,17 Mbps
 18. Andorra – Ortalama internet hızı: 27,14 Mbps
 19. Hong Kong – Ortalama internet hızı: 26,45 Mbps
 20. ABD – Ortalama internet hızı: 25,86 Mbps

Peki Türkiye kaçıncı sırada?

2018 yılında yayınlanan bu listede Türkiye 91. sırada kendisine yer buldu. Türkiye’de ortalama internet hızı: 4,90 Mbps olarak kayıtlara geçti. Dünyada en hızlı internet kullanan 50 ülkenin 36’sı Avrupa ülkesi. Avrupa’nın en hızlı internet kullanan ülkesi İsveç olurken, Ermenistan 3.94 mbps hız ile Avrupa’nın interneti en yavaş ülkesi olarak yer aldı.


Kaynak: cable.co.uk

Elon Musk’tan yapay zeka uyarısı: Ölümsüz diktatör!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.