Mansur Yavaş: 1 katrilyona yaptıkları ihaleyi, 188 milyona yaptık

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: Daha önce 1 katrilyona yaptıkları ihaleyi, bu yıl 188 milyona yaptık.

Mansur Yavaş: Daha önce 1 katrilyona yaptıkları ihaleyi, 188 milyona yaptık

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde oldu bittiyle yetkilerinin elinden alınmasına karşı koyan Mansur Yavaş, “Neden bu şirketlerin yönetimlerini vermek istemiyorlar diye sormamız lazım. Bunları yakında açıklayacağız, şirketlerle bunların neler yaptıklarını hepiniz göreceksiniz.” dedi.

Mansur Yavaş: Daha önce 1 katrilyona yaptıkları ihaleyi, biz 188 milyon TL’ye yaptık. Bu yüzden bırakmak istemiyorlar!

— Bu kaynakları bırakmak istemiyorlar, alışmışlar. 2016-2017 yılında yılda 1 katrilyona gerçekleştirilen ihaleyi açık şeffaf ve internetten yayınlama suretiyle bütün dünyanın izleyeceği şekilde ilan ederek yayınladık. Onların 1 katrilyona yaptıkları ihaleyi biz bu yılın fiyatıyla 188 milyon liraya tamamlamış olduk. Bu nedenle bırakmak istemiyorlar. İnşallah bunlarla ilgili net rakamları kamuoyuyla paylaşacağız. Ben İstanbul’da inşallah daha fazla başarı bekliyorum ve Ekrem İmamoğlu kardeşimi de sizlere emanet ediyorum.


31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye’nin en borçlu belediyelerinden olan Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanlığına gelen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, israfın önüne geçecek, kamu kaynaklarının daha verimli ve etkin kullanımını sağlayacak uygulamaları hayata geçirmeye başladı. Yavaş tasarruf çalışmalarına binek araçlarla başladı.

Başkan Yavaş’ın talimatıyla, Büyükşehir Belediyesi hizmet alımları konusunda tasarruf yapılması amacıyla tüm belediye birimleri, genel müdürlükler, iştirak ve bağlı şirketlerde mevcut araç sayıları azaltılıyor. Gereksiz makam araçları dahil diğer araçların sayısının ihtiyacı karşılayacak seviyeye düşürülmesi için çalışmalar hızlandırıldı.

İLK TASARRUF EGO’DA

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, giderleri azaltma hedefleri doğrultusunda ilk olarak araç tasarrufu uygulamasını hayata geçirdi. EGO Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan binek araçların sayısını azaltarak, 75 olan araç sayısını 49’a düşürdü. Sadece EGO Genel Müdürlüğü’ndeki araç tasarrufuyla Büyükşehir Belediyesi’nin yılda 700 bin lira tasarruf sağlaması planlanıyor.


Belediyenin diğer birimlerinde de tasarruf tedbirleri artırılacak ve kısa sürede uygulanmaya başlanacak.

İBB ve İSKİ’de makam aracı saltanatı: 643 yöneticiye 1717 otomobil