Optimar 23 Haziran İstanbul seçim anketi: 4 puan fark var!

YSK’nın iptal kararının ardından yapılan ankette hangi aday yüzde kaç oy alıyor? Optimar Araştırma İstanbul seçim anketi sonucunu paylaştı.

Optimar 23 Haziran İstanbul seçim anketi: 4 puan fark var!
Optimar 23 Haziran İstanbul seçim anketi: 4 puan fark var!

Optimar Araştırma’nın Başkanı Hilmi Daşdemir, AKP’nin başvurusuyla YSK tarafından iptal edilen ve tekrarı 23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine dair yaptıkları ankete dair detayları paylaştı.

Optimar İstanbul seçim anketi: 4 puanlık fark var

Daşdemir’e göre anketlerde 4 puanlık bir fark var. CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 52 oy aldığını söyleyen Daşdemir, buna karşılık AK Parti adayı Binali Yıldırım’ın oyunun yüzde 48 olduğunu belirtti.


Daşdemir, Habertürk TV canlı yayınında 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimine dair değerlendirmelerde bulundu.

Habertürk Tv’de Ebru Baki’nin programına konuk olan Hilmi Daşdemir, YSK kararının vermeden önce yaptırdıkları ankette seçilmiş İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yüzde 52 AKP’nin adayı Binali Yıldırım’a yüzde 48 destek olduğunu belirtti. İstanbul’da sandıkta yüzde 1 katılım oranına göre 80-90 bin kişiye denk geliyor. Bu da iki aday arasında 320-360 bin fark olduğu anlamına geliyor.

Kıl payı sonuç görünüyor

Daşdemir, YSK kararından sonra AKP’nin kendi seçmenini yavaş yavaş ikna etmeye başladığını iddia etti. Daşdemir özetle şöyle konuştu:

— İstanbul seçimlerinde sonucu belirleyecek birçok husus var. Yine kılpayı bir sonuç olacak gibi gözüküyor. Seçimin iptali kutuplaşmayı daha da belirgin hale getirdi. Ekrem İmamoğlu taraftarlarını daha bir kenetlenmiş ortama getirdi bu seçim süreci…Saadet Partisi seçmeni ne yapacak?

— Diğer taraftan biliyoruz ki seçim sonucunu belirleyen AK Parti’nin küskünleriydi. Saadet Partisi’ne oy veren seçmenler bu seçimde de kendi parti adaylarını mı destekleyecekler, yoksa Binali Yıldırım’a mı oy verecekler? Bu önemli sorulardan birisi. Ben 31 Mart’ta kendi seçmenine oy veren Saadet seçmeninin en az yarısının İmamoğlu’na ya da Yıldırım’a oy vereceğini gözlemliyoruz.

“Kazanan 1-2 puan fark ile belli olacak!”

— Son YSK kararı neticesinde başladığımız bir araştırma daha var. Bunu sonuçları bugün ya da yarın çıkacak. Seçimin iptalinde AK Parti argümanlarını destekleyenlerin oranını yüzde 45 olduğunu görüyoruz. AK Parti’nin kendi seçmenine iptal argümanını anlattığını anlıyoruz. Mağduriyet üzerine giden bir seçimde bunun daha net anlatılması gerektiğini söyleyebiliriz.

— Seçime biraz daha süre var. Bunu anlatmak için daha çok çalışmaları, özellikle AK Parti’ye mesaj verme durumundaki seçmeni ikna etmeleri gerekiyor. Seçimin sonucu 4 puan gibi gözükse 1-2 puan farkla kazanan belli olacak. İmamoğlu da olabilir Yıldırım da olabilir.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanan gerekçeli karardan önce söz konusu araştırmayı yaptıklarını belirten Daşdemir, yarışın başa baş gittiğini söyledi.


“İmamoğlu 52, Yıldırım 48’e gelmiş durumda” diyen Daşdemir, aradaki farkın daha önce yapılan bir araştırmaya göre düştüğünü söyledi. Daşdemir, YSK kararı sonrası yeni bir araştırmaya başladıklarını belirterek “YSK’nın gerekçeli kararı da belli oranda etkilemiştir” dedi.

Anket şirketlerinden İstanbul’daki seçim yarışında son durum