23 Haziran faturası: AKP’de topun ağzındaki isimler

23 Haziran İstanbul seçimlerinde 9 puanlık ağır yenilgi AKP’de taşları yerinden oynattı. İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ile Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un görevlerinden alınmaları bekleniyor. Kulislerde konuşulan son dakika haberlerine göre ‘operasyon’ bu isimlerle sınırlı kalmayacak. İşte AKP’deki ‘Ekrem İmamoğlu’ krizinden, kamuoyuna yansıyanlar…

23 Haziran faturası: AKP de topun ağzındaki isimler

Ekrem İmamoğlu’nun tarihi zaferi, AKP’de de tarihi hezimete neden oldu. Kulislerde birçok ismin koltuğunu kaybedeceği konuşuluyor. İşte isim isim AKP’de gerçekleşmesi kaçınılmaz olan operasyonda öne çıkan isimler…

AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak

9 Şubat 2018 tarihinden beri AKP İstanbul İl Başkanı olarak görev yapan Bayram Şenocak‘ın görevden alınmasına kesin gözüyle bakılıyor. Şenocak’ın yanı sıra AKP İstanbul Seçim İşleri Başkanı Mehmet Kırmızı, Teşkilat Başkanı Salih Çağdaş, Tanıtım ve Medya Başkanı Sevgi Yiğit, İl Kadın Kolları Başkanı Rabia İlhan‘ın da ‘kızağa’ çekilmesi bekleniyor.


AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak
AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak

İstanbul teşkilatında bu isimlerin yanı sıra 31 Mart’a göre ‘oy kaybı yaşayan’ Bayrampaşa, Bahçelievler, Beyoğlu, Çekmeköy, Eyüpsultan, Fatih, Sancaktepe, Şile, Tuzla, Üsküdar, Beykoz, Çatalca ve Zeytinburnu ilçe başkanların da değiştirilmesi gündemde.

Seçimden sorumlu Ali İhsan Yavuz

ali ihsan yavuz istanbul da kesinlikle bir şeyler oldu

AKP’deki 23 Haziran faturasının İstanbul teşkilatı ile sınırlı kalmayacağı da kesin gibi. Kulislerde; 31 Mart sonrasında yaptığı “İstanbul’da kesinlikle bir şeyler oldu” çıkışı ile siyasi tarihimize adını yazdıran AKP’nin Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz‘un görevden alınacağı konuşuluyor.

Ankara’yı kaybeden Mehmet Özhaseki

mehmet özhaseki kayseri inşallah siz de şehit olun polislere

Ankara seçimlerini, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla kaybeden Mehmet Özhaseki’nin de koltuğunu bırakması bekleniyor.

Tanıtım ve medyadan sorumlu Mahir Ünal

Tanıtım ve medyadan sorumlu Mahir Ünal

Yavuz’un yanı sıra Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam ve Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Büyükgümüş’ün de kızağa çekilmesi bekleniyor. Özellikle; seçim sürecindeki kampanyanın baş sorumlusu Mahir Ünal ile Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Jülide Sarıeroğlu’nun AKP içerisinde en çok tartışılan isimler olduğu konuşuluyor.


Berat Albayrak ve Süleyman Soylu

içişleri bakanı süleyman soylu kabine revizyonu

AKP’ye yakın kaynaklar, parti içindeki revizyonun parti genel merkezi ile sınırlı kalmayacağı, kabineye de yansıyacağı görüşünde.


Kabinedeki olası bir değişiklik için ismi en çok telaffuz edilen isimler ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu.

Süleyman Soylu, İçişleri Bakanı sıfatıyla Binali Yıldırım lehine ve Ekrem İmamoğlu aleyhine seçim propagandası yapmıştı. En son LGBT karşıtı söylemiyle de dikkat çekmişti. Soylu, Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimi sonrasında da eleştirilerin odağında olmuştu.

berat albayrak erdoğan ailesi

Ankara koridorlarında; AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eylül ayına kadar gerek partisi gerekse kabinesindeki revizyonu tamamlayacağı konuşuluyor. (Sözcü)

Seçimden önce kabine revizyonu iddiasıyla ilgili hangi bakanların isimleri öne çıkıyordu?


Parti kulislerinde;

  • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın Dışişleri Bakanlığı’na,
  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun Kültür ve Turizm Bakanlığı’na,
  • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’na,
  • Adalet Bakanı Abdülhamit Gül‘ün İçişleri Bakanlığı’na kaydırılabileceği,
  • Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan‘ın da aralarında bulunduğu dışarıdan atanan bazı bakanların kabine dışında kalabileceği konuşuluyordu.

Yeni parti kurulacağını Erdoğan’a iletecek, Gül onursal başkan olacak