Çocuklar artık astronot değil YouTuber olmak istiyor!

ABD’de yapılan bir araştırma dijitalleşen dünyada değişen trendleri de göz önüne seriyor. Çocuklar artık astronot değil YouTuber / Vlogger olmak istiyor!

Çocuklar artık astronot değil YouTuber olmak istiyor!

LEGO sponsorluğunda The Harris Poll tarafından gerçekleştirilen araştırmada ABD, İngiltere ve Çin’de yaşayan 3000 çocuğa “büyüdüklerinde ne olmak istedikleri” soruluyor.

Araştırmada biraz da uzaya bakış açıları sorgulanmak isteniyor. Çocuklara yöneltilen ucu açık bir soru değil, çocuklara sadece beş seçenek sunuluyor.


Amerikan ve İngiliz çocuklarının tercih sıralaması aynı sonuçları ortaya koyuyor:

Çocuklar öncelikle Vlogger / Youtuber olmak istiyor. Bunu sırasıyla öğretmen, profesyonel atlet, müzisyen ve astronot tercihleri takip ediyor. Astronot olmak %11 ile en düşük seçenek.

İşin ilginç yanı Çin’de astronot olmanın en çok tercih edilen meslek olarak öne çıkması. Çinli çocukların uzaya gitmeye ve uzayda bir insan kolonisi kurmaya diğerlerinden çok daha hevesli olduğu görülüyor. Bu sonucun çıkmasında “The Wandering Earth” gibi gişe rekorları kıran Çin yapımı bilimkurgu filminin henüz vizyona girmiş olması etkili midir bilemiyoruz. Ancak Çin’de Youtuber seçeneği ise en alt sırada yer alıyor.

Araştırmayı haberleştiren ArsTechnica dergisi, ABD’de çıkan sonucu, “Amerikan çocukları için astronot olmak artık eskisi gibi bir moda değil” olarak yorumluyor.

İlk ABD’li astronot Ay’a ayak basalı 50 yıl oldu ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na düzenli astronotlar gidip geliyor. Amerikan çocuklarına “Astronotluk” artık sıradan bir meslek gibi geliyor.

Araştırmada çocukların neden o cevapları verdiği sorgulanmıyor ancak görünen o ki, Youtube ve benzeri sosyal medya fenomenleri toplumları düşündüğümüzen çok daha fazla etkiliyor.


Kaynak: Techspot.com – Geleceksimdi.com

Var olmayan bir dünyanın sanal gerçeklikleri