Ekrem İmamoğlu İstanbul Otogarı’nı gezdi: Yıllarca ihmal edilmiş!

İstanbul Otogarı’nda incelemelerde bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu; “Buraya kimse ailesini, eşini, çocuğunu getirmek istemez. Yıllarca ihmal edilmiş. Fonksiyonunu yitirmiş. Rahatsızım” açıklamasında bulundu.

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Otogarı’nda basın açıklaması yaptı:

— Emniyet ve çevre koşullarıyla ilgili varolan sıkıntıları gidermek adına bir çalışma grubu oluşturduk. Buraya gelen yolcuları rahatsız eden unsurları bertaraf edeceğiz. Yolcular, burada çalışan esnaf, otobüsçü kardeşlerimiz herkes biliyor ki ailelerimize hizmet ediyorsunuz. Yola çıkan herkes buradan güvenli bir şekilde yola çıkmak isterler. Bayrampaşa Otogarı’nda güvenliği sağlayacağız.


Otogara ortak akılla çözüm bulacağız

— Otogarların geleceği ne olacak konusunda ise esnafın, otobüs işletmecilerin yöneticileri birlikleri, belediyemizin de yöneticileri içinde olmak üzere ortak düşünüp birlikte karar vereceğimiz bir sistem kuracağız. Ortak akılla çözüm bulacağız. Ama bu çözümü hızlı bulmamız lazım. Hem bu sistem yoruldu, hem bina yoruldu, hem binanın çevresi yoruldu. Bu yüzden bu işi hızlıca çözmek durumundayız.

Ekrem İmamoğlu: Yıllarca ihmal edilmiş. Rahatsızım!

— Buraya kimse ailesini, eşini, çocuğunu getirmek istemez. En büyük sorun güvenlik. Böyle bir yere hiç kimse evladını yollayıp da otobüse bin şuraya git diyemez. Ya da oradan in seni alayım da demez. Böyle bir sistemde otobüsçü de hizmet edemez. Böyle bir yere çocuğum girmez, eşim girmez. 16 milyon İstanbullu’nun eşini çocuğunu ben buraya nasıl yollayayım. Ha benim eşim çocuğum, ha bir başkasının eşi çocuğu. Kimsenin ailesi buraya girmez! Yıllarca ihmal edilmiş. Rahatsızım tabi.

Ekrem İmamoğlu İstanbul Otogarı gezdi: Yıllarca ihmal edilmiş!

Bir kişinin kararı olmayacak

— En yakın zamanda İstanbul’un şehirler arası taşımacılığını yıllarca, 30 yıl, 40 yıl sonra bile geçerli olacak şekle dönüştürmek adına aklı ve bilimi katarak, akademisyenlerle mimarlar ile geleceğin taşımacılığını gerçekleştireceğiz. Ama bu karar bir kişinin vereceği bir karar olmayacak. Hepimizin kararı olacak. Bu yüzden o masamızın kurulmasını hızlıca başlatıyoruz.


imamoğlu bayrampaşa esenler otogarı

Vatandaşlar otogarın içler acısı halini göstermek istedi

Bazı otobüs işletmecileri ve esnaf Ekrem İmamoğlu’na “Başkanım yerlere dikkat edin. Çukurlar var dikkat edin” diye seslendi. Vatandaş, otogarın içler acısı halini görebilmesi için İmamoğlu’nu yönlendirmek istedi. İmamoğlu, “Merak etmeyin her yerini gezeceğim, yine geleceğim. Eksikler tespit edilecek” diye karşılık verdi.

imamoğlu

İstanbul Otogarı otopark işletmeciliği İBB’ye devredilmişti

Geçtiğimiz hafta İBB Meclisi, 25 yıllık sözleşmesi sona eren Büyük İstanbul Otogarı’nın (Esenler Otogarı) otopark işletmeciliğinin İSPARK A.Ş.’ye devredilmesini görüştü. İBB meclisi, Esenler Otogarı’nın otopark işletmesinin İSPARK’a devredilmesini karar altına aldı.


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran’daki seçim öncesi yaptığı açıklamada, yeni bir otogar için eylem planı geliştireceklerini; İstanbul’un her iki yakası için yeni otogar çalışması içinde olacaklarını daha önce de belirttiklerini söylemişti.


Mevcut otogarın durumu ve işletmesi için paydaşlarla görüşeceklerini anlatan Ekrem İmamoğlu, ülkenin ve belediyenin mevcut mali durumunu da dikkate alarak ortaya koydukları yeni otogar projelerini hayata geçirene kadar mevcut Esenler Otogarı’nın bitmiş olan işletme süresi için konunun muhatapları ile bir araya geleceklerini belirtti.

Mansur Yavaş: Belediyenin 2,5 milyar liralık malı satılacak