İstanbullu trafikte günde 70 dakika kaybediyor!

İstanbul trafiğinin son beş yılını analiz eden akademisyenlerin raporuna göre; İstanbullu trafikte günde 70 dakika kaybediyor. Bir önceki yıla göre ortalama hız saatte 3.7 km azaldı. Yakıt maliyeti ise sabah 19.68, öğlen 15.71 lira iken akşam 25.14 TL seviyelerinde.

İstanbullu her gün trafikte 70 dakika kaybediyor! istanbul trafiği röntgeni araştırması

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre Bahçeşehir, Dokuz Eylül ve Yeditepe üniversitelerinden akademisyenler, İstanbul trafiğini beş yıl boyunca izleyip hareketlilik rejimini raporladı. ‘İstanbul Trafik Otoritmi’ isimli rapor 4 bin kilometrelik şehir içi yol ağı üzerindeki sürüş hızlarını, yoğunlukları, gecikme ve kayıpları ele alıyor.

Çalışmanın 2018 sonuçlarına göre geçen yıl araç yoğunluğu nedeniyle kent genelindeki hız ortalaması 3.7 km yavaşladı. İstanbul’un 120 farklı ana arterinde sabah ve akşam saatlerinde ölçülen trafik verilerine göre, yoğunluk nedeniyle araç başına en düşük akaryakıt zararı 6 lira oldu.


Rapora göre 2017’de İstanbul trafiğinde ortalama sürüş hızı saate 32.8 km iken, aynı rotalar, aynı zaman dilimlerinde 2018’de 29.1 km hıza geriledi. İstanbullu sürücüler, bir önceki yıl aynı sürede varacağı yerden 3.7 km daha geride kaldı. İstanbul trafiğinde hareket edenlerin bir önceki yılda aynı süre içerisinde aldıkları mesafe ise 4 km daha azaldı.

4 yıllık mesaiye denk düşüyor!

Trafiğe takılan her bir çalışan 70 dakikasını yolda kaybederken, İstanbul’un günlük zaman kaybı toplamı ortalama dört yıllık mesaiye denk geldi.

Trafik akış hızı hafta sonları da 28 km’den 23 km’ye gerilerken, kayıp saatte 5 km olarak ölçüldü. 2018 yılında sabah yola çıkanlar trafikte ortalama 23 km/saat hızla hareket ederken, akşam trafiğinde ise hareket hızı 18 km/saat oldu.


Sürücülerin kent içi arterlerde yaptıkları seyahatlerde trafik yoğunluğunda kaybettikleri yakıt tutarı ortalama seyahat sürelerine ve 2018 yoğunluk verilerine göre seyahat başına yaklaşık 15 TL oldu. Sabah saatlerinde 19.68 TL olan bu tutar, akşam saatlerinde 25.14 TL seviyesine yükselirken, öğlen 15.71 TL olarak gerçekleşti.

Yandex İstanbul trafiğinin 3 yıllık röntgenini çekti