Bakan Ersoy’dan bayram tatili açıklaması: 9 veya 5 gün farketmez

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bayram tatili 9 gün veya 5 gün olması bir şey ifade etmiyor. İhtiyaç kaldığını sanmıyorum. Bodrum’da otellerin hepsi dolu” dedi. Ancak Kuzey Ege’deki turizmciler doluluk oranını yakalayamadıklarını söylüyor.

Bakan Ersoy dan bayram tatili açıklaması: 9 veya 5 gün farketmez

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum ilçesinde katıldığı 17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin açılışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı tatiline ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bayram tatili için; “9 gün olması, 5 gün olması bir şey ifade etmiyor, değişmiyor.” diyen Ersoy, şöyle konuştu:


“Zaten yerlerin çoğu da dolu. Ben öğrendim otelci arkadaşlardan. Öyle bir ihtiyaç olduğunu da sanmıyorum. Kabinenin vereceği bir karar, benim şahsen Bakanlık olarak karar verebileceğim bir konu değil ama ihtiyaç da kaldığını sanmıyorum. Zaten Bodrum’da otellerin hepsi dolu.”

Turist sayısında çok ciddi artış olduğunu söyleyen Ersoy şöyle konuştu:

“Bu sene inşallah ortalamada yüzde 13 ile 15 arası turist sayısında bir artış karşılayacağız. Rakamlar öyle gösteriyor. 50 milyon hedefini aştık, aşacağız gibi gözüküyor. 51 hatta 52 milyon turist sayısını yakalayacağız gibi gözüküyor. Bizim bundan sonraki 2023’e koyduğumuz iddialı hedefimiz var, biliyorsunuz 75 milyon turist hedefimiz var. Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansıyla bu hedeflerle ilgili, çok ciddi çalışmalarımız olacak. Kasım ayı itibarıyla da bu çalışmalara yoğun şekilde başlayacağız.”


Kuzey Ege beklediği doluluk oranını yakalayamadı

sarımsaklı plajı ayvalık
Sarımsaklı Plajı – Ayvalık

Kuzey Ege’de beklentinin altında yaz sezonu geçiren turizmciler, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olarak açıklanmasını istiyor.


Temmuz sonuna kadar planlanan doluluk oranını yakalayamadıklarını belirten turizmci Yahya Yavuz, “Bayram rezervasyonları, işletmeler için doping etkisi yaratıyor. Konaklamada yaklaşık yüzde 50 doluluk oranıyla geçen yaz sezonu için tatilin 9 güne çıkarılması, zararımızı bir nebze olsa azaltabilir” dedi.

Ayvalık Sarımsaklı plajlarından başlayıp, Küçükkuyu sahillerine uzanan 145 kilometrelik sahil bandında, 30 binin üzerinde yatak kapasitesine sahip Kuzey Ege’de turizmciler, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olarak açıklanmasını bekliyor.

Yaz sezonu ve temmuz ayı sonuna kadar turizm bölgelerinde beklenen doluluğun olmayacağını düşünen işletmeciler, Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla rahatlayacaklarını belirtiyor.

Otel fiyatlarının pahalı olması nedeniyle de yerli ve yabancı turistler, apartlara ve çadır kamplara yöneliyor. Kuzey Ege’de bölgelere göre 40 TL’den başlayan çadır fiyatları, 100 TL’ye kadar yükseliyor.


“Bayram tatili 9 gün olursa işletmecilere nefes aldıracak”

Sezon öncesi yaptıkları hazırlık masraflarını henüz çıkaramadıklarını söyleyen turizm işletmecisi Yahya Yavuz, “Seçimlerin tekrarlanmasıyla birlikte genel olarak İstanbul’dan gelen yerli turistleri ağırladığımız tesislerimizde beklenen konaklama oranlarını yakalayamadık. Şu an işletmelerimiz gelir olarak artıya geçmiş değil. Kurban Bayramı rezervasyonları günler öncesinden yüzde 100’e yaklaştı. Tatile çıkacak vatandaşlarda da 9 günlük tatil beklentisi var. Bu yüzden rezervasyonlarını yaptırmayanlar da var. Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması turizm işletmelerine nefes aldıracaktır” diye konuştu.

Doluluk oranı şu an yüzde 70


Dünyaca ünlü Sarımsaklı plajlarında apart ev üzerine işletmecilik yapan Ferda Salcı ise 2019 yaz sezonunun önceki dönemle kıyasla daha düşük doluluk oranlarıyla sürdüğünü belirterek; “Tesisimiz sahil kenarında ve asırlık çam ağaçlarıyla çevrili alanda bulunuyor. İçinde bulunduğumuz yaz sezonunda doluluk oranları, geçmiş dönemlere göre daha düşük seviyede. Şu an 4 gün olarak açıklanan Kurban Bayramı için rezervasyonlarda yüzde 70 doluluk oranını yakaladık. Bayram tatilinin 9 güne çıkması turizm işletmecileri için önemli karar olacak” dedi.

Bakan Kurum: Daha önce bakmadığımız gibi bundan sonra da hiçbir projeye rant gözüyle bakmayacağız