Güneş gazetesi kapanıyor: TürkMedya’da kriz derinleşiyor!

İBB’den reklam geliri adı altında her ay aktardığı 10 milyon TL’nin kesildiği TürkMedya’da kriz derinleşiyor. Güneş gazetesinin önümüzdeki ay dijitale geçeceği, Akşam gazetesinin de Akşam Life Eki’nin kapatılmasına karar verdiği iddia edildi.

Güneş gazetesi kapanıyor: TürkMedya da kriz derinleşiyor!
Görsel: Nisan ayında Hakkari’de şehit düşen askerlerimizi manşete taşıyan Güneş gazetesinin “4 şehit, 6 yaralı. Mutlu musun Ekrem” manşeti büyük tepki çekmişti.

Güneş gazetesi kapanıyor

Bir süredir reklam alınamadığı için grupta yaşanan tenkisatın ardından bu kez bir kapatma haberi geldi. Güneş gazetesinin önümüzdeki ay dijitale geçeceği ve bu nedenle birçok kişinin işine son verileceği iddia edildi.

Akşam gazetesinin de her cuma günü çıkan, Barış Kocaoğlu yönetimindeki Akşam Life Eki’nin kapatılmasına karar verdiği öne sürüldü.


TürkMedya Grubunda yaşanan bu krizin, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kaybetmesiyle ilgisi bulunduğu ileri sürülmüştü. Medya grubunun AKP döneminde reklam geliri adı altında desteklendiği konuşulmuştu.

İsmail Saymaz: Bir bir kapanacaklar!

Gazeteci İsmail Saymaz, yandaş medyanın krizi üzerine Güneş Gazetesi’nin kapatılma kararı sonrası Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu.

Güneş gazetesinin kapatılma kararıyla ilgili bir haberi alıntılayarak paylaşım yapan İsmail Saymaz, şunları yazdı:

“Güneş gazetesi gelecek ay kapanıyormuş. Kamu reklamı, belediye parası, THY’nin arka çıkması bile, bir gazeteyi okutmaya yetmedi. Diğerleri de bir bir kapanacak.”


TürkMedya’da kriz gündemdeydi

Son dönemde AKP iktidarına yakın Star, Akşam ve Güneş gazeteleri ile 24 TV’yi bünyesinde bulunduran TürkMedya’da kriz gündemdeydi.

İBB’nin geçmişte Türkmedya’ya reklam geliri adı altında her ay aktardığı 10 milyon TL’nin Ekrem İmamoğlu tarafından kesildiği iddia edilmişti.

Diğer yandan Sabah ve ATV’yi bünyesinde bulunduran Turkuvaz Medya Grubu ile aralarında büyük pasta savaşı olduğu iddiaları konuşuluyordu.

Medya grubu bünyesinde bulunan matbaadan 130 kişi işten çıkarıldı. Matbaanın kapatılması gündeme alınırken, belli bir seviye üzerinde maaş alan çalışanların da maaşlarının yarısının yatırıldığı belirtildi. Üst düzey çalışanların son maaşları ise halen yatmadı.

Havuz medyasında pasta savaşı

TürkMedya Grubundaki krize ilişkin başka bir iddia gündeme geldi. TürkMedya’nın batmasını isteyenlerin AKP içinden “Turkuvaz Medya Grubu” olduğu öne sürüldü.


Kamu kurumlarının reklamlarının ağırlıklı olarak Sabah’a, A Haber’e ve ATV’ye yönlendirildiği, diğer yandaş medya kuruluşlarının ise “üvey evlat” muamelesi gördüğü iddia edilirken başta kamu bankalarının olmak üzere verilen reklamların yüzde 80’inin Turkuvaz Medya Grubu’una aktığı konuşuluyor. Yandaşlar arasındaki bu durumun Berat Albayrak’ın da bilgisi dahilinde bir operasyon olarak yönetildiği iddia ediliyor.

Musluğu kesilen TürkMedya Grubu’nda kriz büyüyor!