50 bin kişinin yaşadığı mahallede tek Acil Toplanma Alanı olan çocuk parkında yer kalmadı!

İstanbul’da yaşanan 5.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında Güngören’de 50 bin kişinin yaşadığı bir mahallenin tek Acil Toplanma Alanı ‘nın bir çocuk parkı olması kameralara böyle yansıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: On binlerce toplanma alanı var

İstanbul’daki 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu:

—Bazı açıklamalar da yapılıyor. O da toplanma alanları gibi. İstanbul’da AFAD’ın bırakın yüzlerce binlerceyi on binlerce ilan edilmiş toplanma alanı söz konusu, vardır. Ve bunlar kendi sitesinden de AFAD’ın sürekli olarak yayınlanmaktadır. Bunun da sürekli güncellenmesi söz konusudur. Öyle toplanma alanları vardır ki, bugün toplanma alanıdır ama yarın il ve ilçe planlarında yapılan değişiklikle belki sahipleri orayı farklı şekilde değerlendirir. Onun yerine başka yerde toplanma alanını AFAD ilan edebilir. Bu değişkendir.


Acil Toplanma Alanı nasıl sorgulanır?

Türkiye’nin birçok ilinde sık sık küçük şiddetli depremler yaşanıyor. Vatandaşlar tedirgin eden depremler ardından, acil toplanma alanına gitmek için nerede olduğunu öğrenmek istiyor. İşte e-Devlet aracılığı ile öğrenilebilen acil toplanma alanı sorgulama sayfası…

E- DEVLET: ACİL TOPLANMA ALANI SORGULAMA

İSTANBUL İÇİN ACİL TOPLANMA ALANI NASIL SORGULANIR?


Acil toplanma alanları ile ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) sayfasına giriş yaparak “Acil Toplanma Alanı Sorgulama” başlığında bulundukları yerdeki uygun toplanma alanlarını öğrenebilirler.

acil toplanma alanı sorgulama e-devlet

İstanbul’da deprem sonrası artçılar 30’u buldu

İstanbul’da saat 13.59’da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremden sonra 30 artçı sarsıntı yaşandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgilere göre, İstanbul’da saat 13.59’da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından, saat 14.08 ile 15.58 arasında 30 artçı sarsıntı yaşandı.


Artçı sarsıntıların ilki saat 14.08’de Silivri ilçesine 24.59 kilometre uzaklıkta, Marmara Denizi’nde 7 kilometre derinlikte kaydedildi. Yaşanan en büyük artçı sarsıntısının büyüklüğü ise 4.1 olarak kaydedildi. Sarsıntılardan 24’ünün merkez üssü İstanbul’un Silivri ilçesi olurken, 5’i Tekirdağ Marmaraereğlisi, 1’i de Yalova Çınarçık’ta kaydedildi. Depremler, İstanbul’un yanı sıra Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Kocaeli´nde de hissedildi.

Prof. Dr. Ahmet Ercan: Daha büyük bir depremi yapacağım mesajıdır