İsraf sergisi: AKP’nin İBB’deki araç saltanatı teşhir ediliyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne AKP döneminde kiralanan ve ihtiyaç fazlası olduğu belirtilen yüzlerce araç geri çağrıldı. Araçların tamamının pazar gününe kadar Yenikapı’daki miting alanına çekilmesi planlanıyor.

Seçim öncesinde “İstanbul’da israf düzenine son vereceğiz” vaadinde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bazı vakıflara sağlanan 357 milyon liralık desteği kesmesinin ardından, AK Parti döneminde kiralanan yüzlerce aracı da çağırdı. Araçlar, ‘israfın kanıtı’ olarak teşhir edilmek üzere Yenikapı’daki alana çekildi. Araçların geri dönüşünün pazar gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Sürekli araç geliyor

Gece yarısından itibaren Yenikapı’daki alana yüzlerce araç geri çağrıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi henüz bir açıklama yapmazken, saat 11.00 itibariyle toplanan araç sayısı 420’yi buldu.


Araç saltanatını görmek için Yenikapı’ya gelen İstanbullular da var. Tepkisini “Yazık gerçekten çok yazık” sözleriyle dile getiren Abdullah Aktaş isimli yurttaş, “Bir vatandaş olarak merak edip geldim. Çalışanlar kendi imkânlarıyla bu araçlara binebilir mi? 100 bin, 150 bin liralık araçlar. Merak edip görmeye geldim” dedi.

Emekli Dilaver Akça ise, “Bu kadarı bana yetmiyor ama olsun. Bütün halkımızın buraya gelmesi lazım. Bütün İstanbul’un buraya gelmesi ve neler yapıldığını görmesi lazım, çünkü bizi soydular” diye konuştu.

Dündar Sözer ise yapılan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin bir bedeli olması gerektiğini vurgulayarak, “Bugüne kadar kullandıklarının parasını geri alınsın” çağrısı yaptı.


akp ibb araçları yenikapı

Ekrem İmamoğlu talimat vermişti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, daha önce yaptığı açıklamada, araçların toplanması için çalışma arkadaşlarına talimat verdiğini söylemişti. İddialara göre yüzlerce araç müdür, daire başkanları hatta bu kişilerin ailelerinin kullanımına verilmişti.

Tarık Balyalı: Bu daha başlangıç

İBB CHP Meclis Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, sosyal medyadan, “Sürekli olarak ‘Bu daha başlangıç’ diyorum. Hem kiralık araçlar için hem de tek tek açıklanacak yolsuzluk ve usulsüzlükler için. Az kaldı bekleyin” paylaşımını yaptı.

akp ibb araçları yenikapı

Canan Kaftancıoğlu: Bu sadece ufacık bir başlangıç

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da sergilenen araçların fotoğrafını paylaştı.

Kaftancıoğlu mesajında; “Bu sadece ufacık bir başlangıç. Araçların devamı halka yapılan ihanetlerin ise sonu geliyor. Rantı kollayanların karşısında halkı koruyan bir anlayış ve başkan İstanbul’a nefes aldırmaya devam ediyor” dedi.

akp ibb araçları yenikapı

18 makam odası


İmamoğlu dün de belediye binasında başkan için tahsis edilmiş 18 makam odası olduğunu açıklamıştı. Fox Haber’den Gülşah İnce’ye makam odalarını gösteren Ekrem İmamoğlu, “Belediye başkanı olarak, benim şahsıma, yanılmıyorsam 17-18 tane makam odası tespit edilmiş. Bir tasarruf da orada yapacağım. Bu, israf ve tasarruf konusu, bizim hayat felsefemiz olmak zorunda. Bu noktada, 16 milyonluk bir kentin yönetimi olarak, elimizden geleni yapacağız. Moraliniz yüksek olsun. Her şey çok güzel olacak” demişti.

AKP son bir yılda 800 bin üye kaybetti!