İstanbul’da depremden ilk görüntüler

İstanbul Silivri açıklarında meydana gelen deprem büyük paniğe neden oldu. AFAD depremin büyüklüğünü 5,8 Kandilli Rasathanesi ise 6,0 olarak açıkladı. Okullar, hastaneler, adliyeler, AVM’ler tahliye edildi. Telefon hatları kilitlendi. AFAD’dan ciddi uyarı yapıldı. 

Deprem yerin 7 kilometre derinliğinde meydana geldi. Deprem İstanbul’un genelinde hissedildi. Büyüklüğü 4’e varan artçı sarsıntılar sürüyor. AFAD’tan ciddi açıklama geldi…

İstanbul’da saat 13.59’da deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre 6, AFAD’ın verilerine göre ise 5.8 büyüklüğünde olan deprem, Silivri açıklarında yerin 12.6 kilometre derinliğinde meydana geldi.


Şiddetli sarsıntının ardından İstanbullular sokaklara çıktı.

Avcılar’da Hacı Ahmet Camii minaresi yıkıldı

istanbul deprem ilk görüntüler

Okullar, hastaneler ve AVM’ler hızla tahliye edildi. Telefon hatları kesildi, İstanbul’da vatandaşlar birbirine ulaşamadı.

Büyük paniğin yaşandığı mega kentte artçı sarsıntılar devam ediyor.

istanbul deprem ilk görüntüler

AFAD BAŞKANI: HASARLI EVLERE GİRMEYİN

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, “Deprem Kuzey Anadolu fayında meydana geldi. 4.5-4.6 büyüklüğünde artçılar meydana gelebilir. Hasarlı binalara girmeyin” diye konuştu.

istanbul deprem ilk görüntüler

Prof. Dr. Şükrü Ersoy: Öncü olup olmadığını bilmek mümkün değil

İstanbul’da gerçekleşen son depremle ilgili açıklama yapan, Profesör Doktor Şerif Barış, “Bu büyüklükte bir depremin normal bir yapıya zarar vermemesi lazım. Şu anda biz de deprem kongresindeyiz bir sürü insan dışarıda. Yerine büyüklüğüne bakıp tekrar değerlendirme yapmak gerek.” dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise şunları söyledi:


“İlk deprem Silivri’deydi ve 4.6 büyüklüğünde oldu. Ama bu depremden sonra giderek küçülmesi gerekirken 5.8’in olması endişelendirdi.  Bunun öncü olup olmadığını bilmek mümkün değil. Öncü olduğunu kimse söyleyemez. Artçıları sürecektir. Ama bundan sonrasını söylemek spekülatif olur. Kocaeli’de hissedilmesi çok normal. 4’ün üzerinde artçılar olabilir. Büyük bir panik yaşamamak gerek. Bunlar olabilir.”

Deprem sırasında Esenyurt Kaymakamlık binasındaki panik kameralara yansıdı:

İstanbul 5.8 ile sallandı: Avcılar’da bir caminin minaresi yıkıldı!