Türk Telekom GSM sorunuyla ilgili açıklama yaptı: Turkcell ve Vodafone ne diyor?

İstanbul’da gerçekleşen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından GSM hatları yoğunluktan dolayı saatler boyunca kullanılamadı. Turkcell ve Türk Telekom yüzeysel açıklamalar yapmakla yetinirken Vodafone hiçbir açıklama yapmadı.

İstanbul Silivri açıklarında gerçekleşen 5,7 büyüklüğündeki deprem yalnızca İstanbulluları değil bütün Türkiye’yi korkuttu.

Deprem sonrasında telefonlarına sarılan insanların büyük çoğunluğu uzun süreler boyunca telefon görüşmesi yapamadı. Hatlarda yaşanan sorun altyapı yetersizliği olarak karşılandı.


Türkiye’deki operatörlerin konu ile ilgili sorun yaşayan herkesi bilgilendirmek gibi bir görevi vardı. Vodafone, Turk Telekom ve Turkcell‘den saatler süren GSM sorunlarına ilişkin beklenen açıklama ilk olarak Turkcell cephesinden geldi. Türk Telekom, 18.07 itibarıyla Twitter üzerindeki resmi hesabından bir açıklama yaptı.

Türk Telekom deprem sonrası GSM sorunuyla ilgili açıklama yaptı

“Herhangi bir kesinti bulunmuyor”

Depremin ardından milyonlarca Türk Telekom kullanıcısı, telefonlarında şebekeye erişimin olmadığını ve bu durumun hâlâ devam ettiğini belirtti.


Bu durumun ardından bir açıklama yapan Türk Telekom, kendi altyapılarında herhangi bir kesintinin olmadığını belirtti ve tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini sundu. Yine de birçok mobil hat kullanıcısının halen şebeke erişimi olmadığı biliniyor.

Turkcell, Twitter üzerinden kullanıcılara bilgi verdi

Yaptığı açıklamayla kullanıcıları hücresel veri kullanmaya yönlendiren Turkcell, böyle anlarda internet aracılığıyla haberleşmenin daha uygun olduğunun da altını çizdi. Zaten vatandaşların önemli bir kısmı da İstanbul’da yaşanan depremin ardından yakınlarına ulaşamayınca Whatsapp gibi uygulamaları yani internet yolunu tercih etmişlerdi.

Vodafone hiçbir açıklama yayınlamazken; TürkTelekom ise henüz net bir bilgi paylaşımında bulunmadı. Turkcell’in yaptığı açıklama ise teknik detay vermekten ziyade; merak gidermeye yönelik yüzeysel bir açıklama olarak göze çarptı.


İstanbul’daki depremin ardından yaşanan GSM sorunlarına ilişkin kamuoyunun daha detaylı şekilde bilgilendirilmesi bekleniyor.

İstanbul’da depremin ardından saatlerdir telefon hatları kesik!