İstanbul’da depremin ardından saatlerdir telefon hatları kesik!

İstanbul’da öğle saatlerinde gerçekleşen deprem sonrası insanlar yakınlarına ulaşamadı, hatlar çöktü. Depremin üzerinden 4 saat geçmesine rağmen mobil hatlar çalışmıyor. GSM operatörleri sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutuldu.

İstanbul depremin ardından saatlerdir telefon hatları kesik!

Kandilli Rasathanesi’nin açıklamasına göre İstanbul’da Silivri açıklarında 6.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin ardından GSM hatlarında yoğunluktan dolayı iletişim sağlanamadı. Depremin üzerinden 4 saat geçmesine rağmen halen birçok telefon hattı kesik durumda. Vatandaşlar sosyal medya hesapları üzerinden tepki gösterdi.

17 Ağustos depreminde de buna benzer bir durum yaşanmıştı. Üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen yine aynı sorunla karşı karşıya kalındı.


Depremin ardından üç büyük operatörün GSM hatlarında yoğunluktan dolayı zaman zaman kopmalar yaşanıyor.

Vatandaşlar, Whatsapp ve benzeri uygulamaların arama özelliklerini kullanarak haberleşiyor. Telefonlar yavaş yavaş normale dönerken bir GSM operatöründen de açıklama geldi.


VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Telefon hatlarının kilitlenmesine vatandaşlarda sosyal medyadan yoğun tepki gösterdi. Bir çok vatandaş deprem gerçeğiyle yaşayan İstanbul’un 1999 depreminin üzerinden yıllar geçmesine rağmen hâlâ hazırlıklı olmadığını söyledi.

GSM uzmanları ise hatlarda ani yüklemeden dolayı oluşan yoğunluğun çaresini bulmanın teknolojik olarak çok zor olduğunu ifade ediyor.


İşte bazı vatandaşların verdiği tepkiler:

 

50 bin kişinin yaşadığı mahallede tek Acil Toplanma Alanı olan çocuk parkında yer kalmadı!