Erdoğan, Gezi Direnişi ve Ekrem İmamoğlu’nu hedef aldı

11 milyon fidan dikimi etkinliğinde konuşan Erdoğan, “Geçmişte ağaç bahanesiyle şehirlerimizi talan etmeye kalkmışlardı. İşte burada ağaçlandırma yapıyoruz, hiç biri ortada yok. Bunların derdi ağaç dikmek değil Türkiye’yi çıra gibi yakmaktır” dedi. Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da yaptığı ‘Temel atmama’ törenine de değinen Erdoğan, “Bazıları önüne gelen projeleri bile hayata geçiremiyor. İstanbul’da temel atmama töreni düzenlemişler. Ülkeye ve millete hizmet bunların bünyesine ağır gelir. Onun için kendilerine yakışanı yapmışlar” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Geleceğe Nefes‘ kampanyası kapsamında Ankara Batıkent’te gerçekleştirilen fidan dikimine katıldı.

Erdoğan fidan dikiminin ardından konuşma yapıyor. Erdoğan, ağaç dikim töreninde ağaçları savunanların yürüttüğü Gezi Direnişi’ni hedef aldı.


erdoğan gezi direnişi ekrem imamoğlu

“Bunların derdi Türkiye’yi çıra gibi yakmaktı”

Geçmişte birileri ağaç bahanesiyle şehirlerimizi talan etmeye kalkmıştı. Haftalarca sokakları ateşe vermişlerdi. Biz burada ağaçlandırma yapıyoruz nerede o ağaç diyerek ortalığı karıştıranlar? Hiçbiri ortada yok dikili ağaçları yok. Bunların derdi ağaç dikmek değil Türkiye’yi çıra gibi yakmaktı.

Bodrum’da Marmaris’te ormanlık alanları nasıl yaktıklarını izledik değil mi? Bu PKK denilen bölücü terör örgütü biz yaktık dediler onlar yaktılar biz diktik. Bunların derdi çevreyi korumak değil birileri adına Türkiye’yi kuşatmaktı.

Onlar sakalımızı tıraş ettiler bilin ki tıraş edilen sakal daha gür biter. Ama biz onların kollarını kesiyoruz o yerine gelmez. Biz fidanlarımızı hem toprağa hem gönüllere dikiyoruz. Ecdadımızdan aldığımız ağaç sevgisini taçlandırıyoruz. Bizim yeşil sevgimizi, ağaç hassasiyetimizi, çevre hassasiyetimizi kimsenin terazisi ölçmeye yetmez.

“Temel atmama töreni”

Ekrem İmamoğlu’nun Temel Atmama Töreni de eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu:


“Hizmet bir vizyon işidir. Bazıları önüne gelen projeleri bile hayata geçiremiyor. İstanbul’da temel atmama töreni düzenlemişler. Ülkeye ve millete hizmet bunların bünyesine ağır gelir. Onun için kendilerine yakışanı yapmışlar.”

NE OLMUŞTU?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “temel atmama töreni” adını verdiği basın toplantısında AKP döneminde yapımına karar verilen 1.5 milyar liralık “Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi” projesini iptal ettiğini açıklamıştı.

“İsraf kelimesinin anlamını hatırlatmamız lazım. 1,5 milyar liralık kamusal zararı engelledik” diyen İmamoğlu, Haliç kıyısına yapılacak Eyüpsultan, Kağıthane tramvay hattının müjdesini de vermişti.

Geleceğe Nefes kampanyası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Geleceğe Nefes 11 milyon fidan dikimi kampanyası ile ilgili şöyle konuştu:


“11.11.2019 tarihinde saat 11.11’de toplam 11 milyon fidan ve ağacı geleceğe nefes olması ümidiyle toprakla buluşturuyoz. Hedefimiz zümrüt yeşili bir Türkiye fotoğrafı ortaya çıkarmaktır. Bu fidanların hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Geleceğe nefes seferberliğimiz hedeflerini aşarak dünyaya örnek olacak bir kampanyaya dönüştü. Rekorumuz bugün Guinness Rekorlar Kitabı yetkilileri tarafından Çorum’dan takip edilecek ve kayıtlara geçirilecektir.”

Erdoğan: Harf devrimi ile her şeyin sıfırlandığı bir dönem yaşandı