Hepsiburada Efsane Cuma (Black Friday) indirimleri başlıyor!

Hepsiburada Efsane Cuma indirim kampanyasına 21 Kasım saat 21:00 itibariyle başlayacağını duyurdu. Black Friday kapsamında yüzde 80’e varan indirimler uygulanacak. 

Hepsiburada Efsane Cuma indirimleri için 21 Kasım saat 21:00’i bekleyin duyurusu yaptı.  Türkiye’nin en çok kullanılan online alışveriş mağazalarından olan Hepsiburada, milyonlarca kişinin yakından takip ettiği Black Friday indirimlerini başlatıyor. Onlarca markanın yüzlerce çeşit ürününde yapılacak indirimler ile alışverişlerde patlama yaşanması bekleniyor.

Hepsiburada Efsane Cuma indirimleri başlıyor!

Hepsiburada Efsane Cuma indirimlerinden faydalanmak isteyen vatandaşlar öncelikle, internet mağazasından bir üyelik oluşturmalılar. Burada kendilerine ait talep edilen ad soyad adres telefon gibi bilgileri sisteme yükleyecek olan vatandaşlar üyelik işlemini tamamladıklarında, sistemde oturum açacaklar.


Daha sonra beğendikleri ürünleri ‘Beğendiklerim’ butonuna tıklayarak sepetlerine ekleyecek olan vatandaşlar daha sonra bu ürünlerin ödemesini yaparak alışverişlerini tamamlayacaklar.

Hepsiburada Efsane Cuma (Black Friday) indirimleri başlıyor!
Hepsiburada Efsane Cuma (Black Friday) indirimleri başlıyor!

Hepsiburada tarafından başlatılacak olan indirimler Elektronik eşya (tablet, bilgisayar, telefon, aksesuar), Moda (kadın, erkek, çocuk giyim), ev kırtasiye ofis eşyaları, Oto Bahçe yapı market, anne bebek oyuncak, spor outdoor, kozmetik, kitap, müzik, film, hobi alanlarında olacak.

İndirim oranları yüzde 90 seviyelerine kadar ulaşacak. Hepsiburada Black Friday Efsane Cuma indirimleri 21 Kasım Perşembe günü akşam saat 21.00 itibariyle uygulamaya girecek.

Black Friday nedir? Ne zaman başlıyor?

Black Friday, ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday bir resmi tatil sayılmaz.

Genellikle yılda bir kez yapılan indirim etkinliği Black Friday hem E- Ticaret sitelerinde hem de mağazalarda büyük bir ilgi görüyor. İndirimlerin arttığı bu günde Firmalar stoklarını eritmek, vatandaşlar ise ihtiyaçlarını uygun bir şekilde karşılamak istiyor.

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir.

Black Friday gününde 2000’li yıllara kadar sabah 06:00’da açılan mağazalar bu tarihten sonra sabah 04:00 ila 05:00 saatlerinde hizmet vermeye başladı. 2011 yılından sonra bazı mağazalar Black Friday gününde 24 saat hizmet verme kararı aldı.


Black Friday 2019 yılında 29 Kasım tarihine denk geliyor. Efsane Cuma kapsamında Türkiye’deki indirimli alışveriş tarihlerinin 26 Kasım – 1 Aralık arasında olması bekleniyor.

Geçmiş yıllardan Türkiye’deki Efsane Cuma trendleri

Başlangıçta Black Friday, Birleşik Devletler’de bir günlük bir hadiseden ibaret idi. Ancak son yıllarda hadise birkaç gün süren bir alışveriş maratonu halini aldı. Bu hadise bazen Perşembe başlar ve haftanın, hatta ayın sonuna kadar sürer. Bazı mağazalar tüketicinin dikkatini çekmek için sözde “ön indirimleri” Pazartesi günü kadar erken açıklayabiliyorlar. Buna rağmen çoğu ülkede alıcıların ilgisi aynı günün üzerinde oluyor.

Türkiye’de 19-25 Kasım 2018 için Google Trends verileri Black Friday için yapılan aramaların neredeyse üçte ikisinin Perşembe ve Cuma günü (her ikisi de %27) yapıldığını gösteriyor. Buna rağmen tüketicilerin ilgisi Pazartesi günü başlıyor ve Pazar günü sönüyor. Bu istatistik sadece Türkiye’de değil, dünyanın diğer ülkelerinde de gözleniyor.

Black-Friday.Global tarafından 2018 yılında yapılan araştırmada, ankete katılan Türklerin %89’unun Black Friday’ın ne olduğunu bildiğini belirtmiş. Ancak hepsi kesin tarihi hatırlayamamışlar gibi görünüyor: Bu da hadise gerçekleşmeden birkaç hafta önce bile olan ilginin artmasını açıklayabilir (Google Trends).

Black-Friday.Global’ın 2018 yılına ait Türkiye verileri sıradan günlere kıyasla satışlarda %615’lik bir artış gösteriyor. Üstelik bu rakamlar en uç rakamlarda değil; Örneğin Birleşik Krallık %1708, Almaya %2418.

Amerika Birleşik Devletleri’nin aksine diğer ülke vatandaşlarının Black Friday’de işten izinleri olmuyor. Değişik ülkelerde internet alışverişlerinin zirve saatleri hafif farklılıklar gösterse de genelde gündüz ve akşam saatlerinde yoğunlaşıyorlar. 2018 verilerine göre Türkiye’de ise internet alışverişinin yoğunluğu sabah 9 ile sabaha doğru 01 arasına görece eşit dağılmasına rağmen, aktivitenin zirve yaptığı saatler gece 10 ile gece yarısı arası olmuş.

Türkiye’de ortalama Black Friday indirimlerinin hafif bir artış gösterdiğini gösteriyor (2017’de %56’dan 2018’de %57’ye). İlginçtir ki bu rakamlar, %41 indirim tahmin eden Türk tüketicisinin beklentilerini aşmış.

Ankete göre Black Friday çılgınlığına katılacak Türklerin %56’sı ne alacaklarını şimdiden biliyorlar. Alınacak ürünlerin sayısına gelince, Türkler ortalama 4.4 ürün alacaklarını bildirmişler. Geçmiş yılın verileri Türk tüketicileri arasında en popüler ürün kategorilerinin giyim, ayakkabı, kozmetik ve parfümeri ve takılar olduğunu gösteriyor.


Black Friday’ın şu anda bir fenomen olarak anılması boşuna değil. Google verileri son 5 yılda Türk internet kullanıcılarının bu fenomene olan ilgilerinin %4900 oranında arttığını gösteriyor.

Black Friday (Efsane Cuma) yaklaşıyor: Nelere dikkat etmeli?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.