İran’da benzin 75 kuruşa çıktı; halk sokaklara döküldü!

İran’da halk benzin fiyatına yapılan yüzde 50’lik artışı protesto etmek için sokaklara çıktı. Benzinin litre fiyatının 1500 tümene (75 kuruş) çıkarılmasından bir gün sonra sokağa çıkan eylemciler, ülke genelinde hükümet karşıtı sloganlar attı. Başkent Tahran ve 10’u aşkın kentte göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor. Merkez Bankası ateşe verildi.

Kirman vilayetine bağlı Sircan şehrinde cuma günü bir kişinin öldüğü açıklanmıştı. İran resmi ajansı IRNA, “Sircan’da göstericilerin bir akaryakıt deposunu ateşe verdiğini” duyurdu.

İçişleri Bakanı Abdulreza Rahmani Fazli, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Güvenlik güçleri şimdiye kadar itidalli davrandı, fakat göstericiler kamu mallarına zarar verirse sukûneti sağlamak için hareke geçecektir” dedi.


24 saat internet kesintisi

Başkent Tahran’da göstericiler lastik yakarak, yolları kapadı. Kentte hayat durma noktasına geldi.

Sosyal medyada paylaşılan bazı videolarda, başkent Tahran’da barışçıl göstericilerin İmam Ali Otoyolu’nda trafiği durdurduğu ve sloganlar atarak polisten kendilerine destek vermelerini istedikleri görülüyor.

Tahran’da göstericiler, “Hakkımızı alırız, zilleti kabul etmeyiz” şeklinde sloganlar attı.

İran benzin 75 kuruşa çıktı; halk sokaklara döküldü!

İranlı İşçiler Haber Ajansı ILNA, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberde, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’nin, son gösteriler nedeniyle internete erişimin engellemesi yönünde karar aldığını yazdı.

AFP’nin aktardığı habere göre; internet erişimi dün geceden itibaren 24 saat süreyle sınırlandırıldı.

Hamaney ‘karşı devrimcileri’ suçladı

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, gösterilerin başlamasından sonra yaptığı ilk açıklamada, “karşı devrimcileri” ve “İran’ın düşmanlarını” suçladı.


Hameney, “Bazı insanlar şüphesiz ki bu karardan kaygı duyuyor… Fakat sabotaj ve kundakçılık bizim halkımız tarafından değil holiganlar tarafından yapılıyor. Karşı devrim ve İran’ın düşmanları sabotaja ve güvenliğin ihlâl edilmesine her zaman destek verdiler ve öyle yapmaya devam edecekler” ifadelerini kullandı.

Tahran, Fars, Doğu Azerbaycan, Batı Azerbaycan, İsfahan, Mazenderan, Kürdistan, Rezevi Horasanı eyaletleri başta olmak üzere ülke genelinde eylemler sürüyor.

Başkent Tahran ve Kerec’deki gösteriler nedeniyle yollar trafiğe kapatılırken, Tahran, Şiraz, İsfahan, Kirmanşah, Hürremşehr, Kerec, Abadan ve Hürremşehr’de okullar tatil edildi.

İran Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketi’nin çıklamasına göre; devlet tarafından sübvanse edilen benzinin litresi, aylık 60 litreye kadar 1000 tümenden (50 kuruş) 1500 tümene (75 kuruş) yükseltilmişti.

Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3000 tümene (1,5 TL) çıkartılmıştı.

İran benzin 75 kuruşa çıktı; halk sokaklara döküldü!

Yaptırımlar olumsuz etkiledi

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesini 2015 yılında İran’la imzalanan nükleer anlaşmadan çekmişti.

Trump, İran’a yönelik Amerikan yaptırımlarını da tekrar yürürlüğe koymuştu.


Bu gelişmeler son 18 ayda İran ekonomisini olumsuz etkilemişti.

Elektrikli otomobil satışında büyük artış: 5 milyonu aştı!