Penis müzesinden sonra dünyanın ilk vajina müzesi de açıldı!

İzlanda’daki penis müzesinden sonra dünyanın ilk vajina müzesi İngiltere’nin başkenti Londra’da açıldı.

Penis Müzesinden sonra dünyanın ilk Vajina Müzesi de açıldı

Dünyanın ilk Vajina Müzesi Londra’nın mağazaları, kafeleri ve publarıyla ünlü semti Camden Town’da açıldı.

Müzede kadın cinsel organıyla ilgili insanları aydınlatma ve tabularla mücadele etme hedefi güdülüyor.


Müzenin kurucusu Florence Schechter “Bir penis müzesi olduğunu ama buna karşılık bir vajina müzesi olmadığını fark ettim. O yüzden de bunu yaptım” dedi.

İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te bir penis müzesi bulunuyor.

Birçok kadının cinsel organları nedeniyle utanç yaşadığını belirten Schechter bir ankete göre Büyük Britanya’da kadınların dörtte birinin rahim ağzı kanserini tespit için yapılan smear testini rahatsız edici olduğu için yaptırmadığını söyledi. Schechter “İnsanlar kelimenin tam anlamıyla utanmaktan ölüyor” diye konuştu.

Müzede vajina anketi

Penis Müzesinden sonra dünyanın ilk Vajina Müzesi de açıldı

YouGov Enstitüsü’nün yaptığı bir kamuoyu araştırmasına göre Britanyalıların yarısından fazlası önlerine konan bir çizimde vajinanın yerini gösteremiyor. Müze ziyaretçileri vajinayla ilgili ne ölçüde bilgili olduklarını müzede anket sorularını cevaplayarak ölçebilecek.


Müzede “Tampon kullanan bekaretini de kaybeder”, “Klitorisin yerini bulmak imkansızdır” gibi vajinayla ilgili çeşitli mitler ele alınıyor. ABD’de 1950 ve 1960’larda popüler olan seks sonrası Coca Cola ile duş almanın hamileliği önlediği miti de müzede yer verilenlerden.

Müzenin bir kısmında da hijyen de konu ediliyor. Bu bölümde “bekaret sabunu” ya da vajina gerginleştirici kremler gibi çeşitli ürünler sergileniyor. Müzenin küratörlerinden Sarah Creed bu tarz ürünlerin “insanların sahip oldukları vajinanın yeterince iyi olmadığı algısını” güçlendirdiğini belirtiyor.

Adet kanamasının da kadınların kendilerine ilişkin olumsuz bir algı yarattığını söyleyen Creed kadınların adet dönemlerinde temiz olmadıklarının yaygın bir inanış olduğunu söylüyor. Müzede kırmızı pullarla kaplı tampon heykeli bu inanışa karşı bir eser olarak yer buluyor.

“Toplumsal dönüşümün parçasıyız”

Müzede duvara asılan vajina sıvılarından sararmış kilot ise bu heykel kadar çekici değil. “Bu benim rengi sararmış iç çamaşırım” diyen küratör Creed “Bunun sorun olmadığını size göstermek için çerçeveledim. Üzgünüm anne!” diyor.

Müzenin kurucusu Schechter kadın cinselliği konusunda son yıllarda açık fikirliliğin gittikçe arttığını belirtiyor. Müzenin açılışı öncesinde düzenledikleri sergileri 2 ile 98 yaş aralığında her çeşit insanın ziyaret ettiğini belirten Schechter “Sanıyorum şu anda büyük bir toplumsal dönüşüm yaşıyoruz ve biz de onun bir parçasıyız” diye konuşuyor.


Camden’da girişin ücretsiz olması nedeniyle içkili bazı gençlerin sergilenen parçalarla dalga geçmek için müzeye gelebileceğinden endişe edenler de var. Ancak müzenin konuyu ele alış biçimi bu tür bir yaklaşıma izin vermiyor. Müzenin mağazasında “Yaşasın Vulva” yazılı kartpostallar ya da kadın cinsel organı şeklinde küpeler satın almak mümkün.

Vajina beyazlatma yöntemi nedir? Nasıl uygulanır?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.