Ukrayna’da yabancılara tarla satışına izin verilmesi infial yarattı

Ukrayna’da tarlaların yabancılara satışının önünü açan yasa ülkede infial yarattı… “Avrupa’nın tarım merkezi” olarak bilinen ve 32.5 milyon hektarlık ekilebilir alana sahip olan Ukrayna’da tarlaları 3 yıl kullanan yabancılar kullandıkları toprakları satın alabilecek.

Ukrayna yabancılara tarla satışına izin verilmesi infial yarattı

Ukrayna’da yabancılara tarla satışına izin veren yasa ülkeyi ayağa kaldırdı!

Ukrayna’da tarlaların satışına izin veren yasa tasarısı ülkede kriz yarattı… 32.5 milyon hektarlık ekilebilir alana sahip olan Ukrayna’da tarım arazilerinin yabancılara satışının önünü açan yasa tasarısına tepkiler çığ gibi büyüyor.

Şu an sadece tarım alanlarının kiralanabildiği ülkede gelecek yıl tekrar oylanacak yasa tasarısı ile ilgili olarak Ukrayna’da dün gösteri düzenlendi.

Fransa’nın yaklaşık 2 katı büyüklükte ekilebilir alana sahip olan ülkede 13 Kasım’da vekiller taslağı onaylamıştı.

2020 yılının ekim ayına kadar tekrar oylanması gereken yasa tasarısının onaylanması durumunda 2001 yılında yürürlüğe giren “tarlaların satışını engelleyen” yasa da rafa kalkmış olacak.

“Çocuklarımızın geleceğinden endişe ediyoruz”

Ekilebilir arazinin sadece kiralandığı ülkede muhalifler; “Bu durum sadece Ukraynalı oligarkların ve yabancıların işine gelir. Yabancılar topraklarımızı satın alacak. Topraklarımızın gideceğinden ve çocuklarımızın geleceğinden endişe ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Eğer yasa tasarısı parlamentodan geçerse toprakları 3 yıl kiralayan Ukraynalılar ya da yabancılar bu toprakları satın alabilecek.

Öte yandan yasa tasarısını protesto eden yüzlerce Ukraynalı dün gece polisle çatıştı.

Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza Kanal İstanbul güzergahında arazi toplamış